Współpraca PAWI, Sun Chemical i Esko
28 paź 2019 11:49

Sun Chemical poinformował, że w szwajcarskiej firmie PAWI Verpackungen, specjalizującej się w produkcji opakowań promocyjnych wykonanych z kartonu i papieru, została wdrożona technologia drukowania uwzględniająca rozszerzony, siedmiokolorowy gamut kolorystyczny (ECG – Extended Color Gamut). Projekt, zrealizowany dzięki ścisłej współpracy i wsparciu technicznemu ze strony Sun Chemical oraz Esko, umożliwił firmie PAWI zaoferowanie jej klientom opcji z wykorzystaniem druku ECG zamiast stosowanych dotychczas kolorów specjalnych. Jak podają obaj dostawcy, wdrożenie przyniosło też użytkownikowi wymierne, znaczące korzyści: redukcję liczby stale magazynowanych farb specjalnych, a także poprawę wydajności wynikającą ze zredukowanych czasów przestoju pomiędzy kolejnymi zleceniami. Implementacja ECG przyniosła firmie PAWI także korzyści środowiskowe, wynikające z niższego zużycia energii, obniżenia ilości odpadów farbowych, rzadszego mycia maszyn oraz mniejszego zapotrzebowania na usługi transportowe.

W ramach trójstronnej współpracy firma PAWI poprosiła Sun Chemical – partnera dostarczającego do niej od ponad 20 lat farby graficzne - o pomoc przy wdrożeniu siedmiobarwnego druku ECG, realizowanego w niedawno zakupionej 8-kolorowej maszynie offsetowej. Poza standardowym zestawem CMYK, wprowadzono tu dodatkowo kolory: pomarańczowy, zielony i fioletowy, co pozwoliło na reprodukcję 95 proc barw specjalnych. Sun Chemical uzyskał pożądany przez klienta efekt dzięki rozwiązaniu SunECG, wchodzącemu w skład SunColorBox – specjalnego zestawu narzędzi i usług umożliwiającego stabilną, dokładną cyfrową komunikację kolorystyczną w całym cyklu produkcji opakowania. Kluczowym elementem SunECG jest stworzone przez Esko oprogramowanie do konwersji barw – Equinox. Umożliwia ono dokładne określenie procentowego udziału każdego z siedmiu kolorów w docelowej barwie specjalnej. Jakość reprodukcji uzyskiwanej po 8-tygodniowych testach nowego rozwiązania przekonała PAWI do zaoferowania druku z wykorzystaniem ECG tym klientom, którzy w największym stopniu mogą na niej skorzystać, np. zamawiającym wiele prac niskonakładowych.
Jak podkreśla Sun Chemical, znaczący udział we wdrożeniu procesu drukowania z wykorzystaniem ECG mają farby SunPak FSP. Zdaniem producenta są to jedne z najbardziej stabilnych farb graficznych dostępnych na rynku. Bazują na odnawialnych biosurowcach i są zaprojektowane z myślą o zastosowaniu w większości maszyn arkuszowych (standardowych, wysokowydajnych i wielkoformatowych), dedykowanych zadrukowywaniu podłoży kartonowych. Według Sun Chemical farby SunPak FSP spełniają najważniejsze potrzeby i oczekiwania względem wysokojakościowej, proekologicznej produkcji, realizowanej na kartonie i papierze.
Mówi Alexander Honsel, szef projektów strategicznych w firmie PAWI: „Mimo że druk w siedmiu kolorach jest dostępny na rynku już od dłuższego czasu, dopiero w ostatnich latach stał się on opłacalny. Przede wszystkim za sprawą poprawionej stabilności pracy maszyn drukujących oraz farb znajdujących w nich zastosowanie, jak również dzięki zwiększonej funkcjonalności dedykowanego oprogramowania. W przypadku PAWI wszystkie te elementy zostały dostarczone przez wybranych przez nas partnerów. Z niecierpliwością czekamy na wdrożenie kolejnych faz projektu, którego celem jest zaproponowanie klientom zlecającym prace niskonakładowe wysokiej jakości opakowań uwzględniających druk 7-kolorowy w trybie ECG, przy zachowaniu atrakcyjnej ceny odbitki”.
Remo Fehr, kierujący działem druku arkuszowego PAWI, dodaje: „Automatyzacja procesu produkcyjnego – od pozyskania zamówienia aż do wytworzenia finalnego opakowania – oraz związane z tym wprowadzenie opcji druku 7-kolorowego to ważne kroki w realizowanej przez nas strategii, zakładającej rozszerzenie produkcji na skalę przemysłową i wzmocnienie pozycji PAWI jako czołowego gracza na rynku opakowaniowym”.
Komentując współpracę przy projekcie związanym z wdrożeniem ECG, Lukas Mettler – dyrektor sprzedaży w szwajcarskim oddziale Sun Chemical dodaje: „PAWI jest naszym klientem od ponad 20 lat, dlatego było nam bardzo miło, gdy to właśnie Sun Chemical poproszono o pomoc przy implementacji procesu drukowania, uwzględniającego rozszerzony gamut. Druk siedmiokolorowy stał się atrakcyjną opcją umożliwiającą zakładom poligraficznym spełnianie w wydajny sposób obecnych potrzeb rynkowych. Jesteśmy przekonani, że system ten umożliwi firmie PAWI wyjście naprzeciw oczekiwaniom jej klientów, którzy od pewnego czasu składali zapytania o druk z większą paletą kolorów, a coraz częściej – łączyli je z możliwością skrócenia procesu wytwórczego. Druk uwzględniający rozszerzony gamut kolorystyczny to niezwykle wartościowe narzędzie racjonalizujące i usprawniające cały workflow, a przy tym dodatkowo oferujące korzyści środowiskowe”.

Opracowano na podstawie informacji firmy Sun Chemical