Fedrigoni przejmuje Ritramę
7 lis 2019 13:42

Firma papiernicza Fedrigoni przejmie włoską grupę Ritrama, specjalizującą się w produktach samoprzylepnych. Ritrama, założona w 1962 r. przez rodzinę Rink, posiada 6 zakładów we Włoszech, w Hiszpanii, Wielkiej Brytanii, Chile i Chinach oraz 10 centrów dystrybucyjnych w Ameryce Łacińskiej, Polsce i Afryce Południowej. Grupa z siedzibą w Mediolanie zrealizowała w 2018 r. obroty w wysokości ok. 400 mln euro i zatrudnia 1100 osób.

Rynki etykiet, na których działają Fedrigoni i Ritrama, uzupełniają się: Fedrigoni jest obecny w segmencie win (jako drugi producent światowy), żywności, AGD i logistyki, podczas gdy Ritrama jest jednym z wiodących światowych producentów etykiet dla rynków farmaceutycznego, napojów i środków pielęgnacyjnych.

„Istnieje silna synergia pomiędzy aktywnościami Arconvert (marka Fedrigoni) i Ritrama – podkreśla Marco Nespolo, dyrektor zarządzający grupy Fedrigoni. - Obydwie firmy działają z doskonałymi rezultatami na rynkach w dużym stopniu komplementarnych, Arconvert specjalizując się w etykietach samoprzylepnych produkowanych na bazie papierów specjalnych, a Ritrama koncentrując się na produkcji samoprzylepnych folii.”

„Ta strategia odpowiada naszej strategii mającej na celu wzmocnienie obecności grupy w dziedzinach papierów specjalnych i etykiet poprzez akwizycję międzynarodowych firm takich jak Ritrama” - stwierdził Ivano Sessa, dyrektor generalny Bain Capital, firmy-matki Fedrigoni i prezes Fedrigoni Holding.

Rodzina Rink, założyciele Ritramy, zachowa własność aktywności Ritrama Inc. w Ameryce Północnej (zakład w Karolinie Południowej) i utrzyma partnerstwo handlowe z resztą grupy.

Dzięki tej akwizycji grupa osiągnie łączne obroty w wysokości 1,6 mld euro, co zapewni jej pozycję wśród największych światowych graczy w dziedzinach papierów specjalnych do produkcji opakowań i etykiet samoprzylepnych.

Transakcja ma zostać sfinalizowana do końca lutego 2020, pod warunkiem uzyskania odpowiednich akceptacji.

Na podstawie graphiline.com opracowała IZ