Xerox składa ofertę HP
12 lis 2019 14:08

5 października Xerox podpisał porozumienie z Fujifilm, kończące blisko dwuletnie negocjacje obu firm (informowaliśmy o tym na naszej stronie internetowej – red.), i tego samego dnia złożył ofertę zakupu HP Inc.

Informacja, opublikowana przez „Wall Street Journal”, została potwierdzona przez HP.

„Prowadziliśmy rozmowy z Xerox Holdings Corporation na temat ewentualnego przegrupowania przedsiębiorstw – stwierdza HP. - Rozważaliśmy zwłaszcza, co byłoby konieczne dla zrealizowania transakcji. A dziś otrzymaliśmy propozycję.” HP zaznacza też, że rozpatruje wszystkie oferty, biorąc pod uwagę najlepszy interes swoich akcjonariuszy.

Według „WSJ” wartość HP jest szacowana na 27 mld dolarów, a firmy Xerox na 8 mld, czyli trzy razy mniej.

Jeśli chodzi o wysokość obrotów, to HP wygenerował w 2018 r. 58,5 mld dolarów, z czego ok. jednej trzeciej przypada na rynek drukarek domowych i profesjonalnych systemów druku. Na początku października grupa poinformowała o redukcji swoich aktywów o 15 proc. Firma zwolniła 3000 pracowników w 2016 r. i dodatkowo 3000-4000 w 2017.

Obroty Xerox w roku 2018 wyniosły 9,8 mld dolarów. Jak informowaliśmy, firma powinna pozyskać 2,3 mld dolarów w wyniku zbycia swoich udziałów we wspólnych przedsięwzięciach z Fujifilm.

Xerox awizował już, że chciałby inwestować w nowe przedsiębiorstwa. Czy jednak chciałby zakupić całość HP Inc., podczas gdy wspólne obszary działania obu firm ograniczają się do systemów drukujących, drukarek biurowych i druku 3D?

Na podstawie graphiline.com opracowała IZ