Drukarki marki Mutoh na Fast Textile 2019
25 lis 2019 11:40

Polski dystrybutor drukarek Mutoh – firma Atrium Centrum Ploterowe podczas tegorocznych targów Fast Textile (20-22 listopada) zaprezentowała 3 „flagowe” urządzenia japońskiego producenta.

Odwiedzający targi tekstylne mogli zobaczyć urządzenia do druku wielkoformatowego, reprezentujące 2 technologie drukowania. Mutoh ValueJet 1638 WX oraz Mutoh RJ-900 XG to przedstawiciele maszyn do termotransferowego druku pośredniego, czyli sublimacji – technologii o szerokim potencjale i wielu możliwościach zastosowania. Z kolei drukarka tekstylna Mutoh ValueJet 1938 TX umożliwia druk bezpośredni na tkaninach różnego rodzaju.

„Użytkownicy drukarek sublimacyjnych Mutoh robią naprawdę fantastyczne produkty, które pokazujemy tu na targach jako „żywy” przykład. Przykładowo firma VeloSock opatentowała atrakcyjne pokrowce na rowery, które sama produkuje na drukarce Mutoh ValueJet 1638WX i sprzedaje w wielu krajach. Firma Flockmat tego samego sprzętu używa do produkcji personalizowanych mat podłogowych, a firma Pitex robi atrakcyjne torby, plecaki czy poduszki. Tej samej drukarki, a nawet 3 egzemplarzy firma Diaz używa do produkcji customizowanych zasłon i rolet. Z kolei Deep Cut Studio również ten sam model wykorzystuje do tworzenia zapierających dech w piersiach plansz i mat stołowych dla graczy RPG” - wylicza Paweł Stania z działu marketingu Atrium Centrum Ploterowe.

Seria urządzeń Mutoh ValueJet „WX” oraz Mutoh RJ-900 XG to specjalnie opracowane drukarki wielkoformatowe do zadruku papieru termotransferowego. Ten po wydrukowaniu przenoszony jest na docelowe podłoże, np. tkaninę, a nawet drewno czy metal w procesie sublimacji, tworząc trwały i atrakcyjny kolorystycznie nadruk.

Na targach zostały pokazane 2 urządzenia sublimacyjne. 2-głowicowy Mutoh ValueJet 1638WX to urządzenie o szerokości roboczej 1,62 m. Maksymalna prędkość plotera to aż 65 m2/h (w rozdzielczości 360x360 dpi). Typowa jego prędkość produkcyjna (360x720 dpi) to 42 m2/h. W trybie wysokiej jakości (720x720 dpi) ploter drukuje nadal bardzo szybko, bo 25 m2/h.

Drugie urządzenie to drukarka „dla każdego” Mutoh RJ-900 XG, której liczba instalacji w Polsce przekroczyła 500 egzemplarzy. Niska cena pozwoli wejść w biznes firmom w fazie start-upu, a kilka egzemplarzy umożliwi produkcję „pełną parą” dużym przedsiębiorstwom. „Mamy klientów, którzy posiadają od 10 do 20 egzemplarzy w swoich parkach maszynowych!” - informuje Paweł Stania.

Mutoh RJ-900 XG charakteryzuje się szerokością zadruku 107 cm. Ploter posiada stałą, 1440-dyszową głowicę piezoelektryczną. Jej konstrukcja pozwala na osiągnięcie rozdzielczości druku od 360 do 2880 dpi. Głowica drukuje w technologii zmiennej wielkości kropli (Variable Dot); ich wielkość mieści się w zakresie od 3,4 do 49,5 pikolitra. Ploter osiąga maksymalną prędkość zadruku do 39,6 m2/h. Tak więc format A0 zadrukowywany jest w 91 sekund (360 dpi).

Mutoh RJ-900 XG umożliwia znakowanie flag, odzieży sportowej, t-shirtów, kubków, gadżetów, kasków, desek, dekoracji, a także tworzenie własnych unikalnych produktów tak samo jak w przypadku modelu 1638WX.

Z kolei dwugłowicowy Mutoh ValueJet 1938 TX to zaawansowany ploter do druku bezpośredniego na tekstyliach (direct-to-textile). Przeznaczony jest do produkcji: odzieży, tapicerek, odzieży kąpielowej, elementów wystroju wnętrz, tkanin i tekstyliów domowych, flag, reklam itd. Jego produktywność umożliwi zarówno druk wzorów testowych, indywidualnych, jak i nisko- oraz średnionakładowej cyfrowej produkcji tekstylnej.

TX posiada możliwość zadruku materiałów o szerokości „tekstylnej” do 1910 mm. Mogą to być tkaniny o otwartej i zamkniętej strukturze. Atrament przechodząc przez te pierwsze spływa do specjalnie zaprojektowanej do tego celu rynny odprowadzającej.

„Na targach zaprezentowaliśmy nowatorski atrament polimerowy UltraVision Polimer. Atramenty te, posiadające paszport Oeko-Tex i Reach, pozwalają na bezpośredni druk na różnych materiałach takich jak bawełna, len, wiskoza czy… poliester! Oznacza to, że jeden atrament może być wykorzystywany do wielu celów.

Warto zauważyć, że te nowatorskie atramenty są w 100 proc. kompatybilne z aktualnym sprzętem pracującym i dostępnym na rynku. Uproszczona produkcja cechuje się brakiem potrzeby prania, suszenia itd.” - kontynuuje Stania.

Specjalny system do prowadzenia tkanin umożliwia załadunek beli o wadze do 100 kg i pozwala na zadruk zarówno po stronie wewnętrznej, jak i zewnętrznej nawiniętej tkaniny.

Tekstylny Mutoh został wyposażony we wszystkie technologie stosowane w ploterach żywicznych serii „X” przeznaczonych do produkcji reklamowej.

Maksymalna prędkość plotera Mutoh ValueJet 1938 TX sięga 73 m2/h. Typowa prędkość produkcyjna (komercyjna) kształtuje się na poziomie ok. 40 m2/h. Ploter może więc zaspokoić potrzeby produkcyjne wielu firm.

„Jak widać, nie tylko przedsiębiorstwa zajmujące się stricte odzieżą i tkaninami korzystają z technologii cyfrowego zdobienia materiałów. Coraz częściej po te urządzenia sięgają agencje reklamowe i drukarnie wielkoformatowe, a także firmy z innych branż” - podsumowuje Paweł Stania.

Opracowano na podstawie informacji firmy Atrium