System CtP Kodak Trendsetter i płyty Kodak Sonora X w drukarni Poligrafia
29 lis 2019 11:13

Po wybudowaniu nowej hali produkcyjnej naturalnym wyborem podwarszawskiej drukarni Poligrafia Kłyszewski Justyn i Połosak Andrzej Sp.j. – jak twierdzi Andrzej Połosak, jeden z jej współwłaścicieli - była instalacja systemu CtP firmy Kodak, z rozwiązań której od lat korzystała w swoim pierwszym zakładzie. Tym razem wybór padł na model Trendsetter Q 800 F Speed z automatycznym podawaniem płyt oraz system workflow Kodak Prinergy wraz z oprogramowaniem do impozycji Preps. Firma korzysta także w nowym zakładzie z bezprocesowych płyt Sonora X, co nadało inwestycji dodatkowo pozytywny wymiar środowiskowy. Dostawcą wymienionych rozwiązań była firma Avargraf.

„Zakup nowej naświetlarki CtP oraz sterującego nią oprogramowania był jednym z etapów procesu inwestycyjnego, jaki ma miejsce w naszej drukarni. Jest on związany z wprowadzeniem na rynek innowacyjnych i unikalnych systemów wystawienniczych z „inteligentną” półką i dedykowanymi jej opakowaniami. Produkt dostarcza nowych funkcji umożliwiających automatyczną interakcję z klientem w trakcie zakupu, a także zbieranie informacji umożliwiających analizę zachowań konsumentów. Pozyskaliśmy dla tego celu dotację unijną, dzięki której możliwe było wybudowanie nowej hali produkcyjnej. Zależało nam na tym, by w tym obiekcie jeszcze bardziej zautomatyzować procesy produkcyjne. Dodatkowym argumentem była troska o środowisko naturalne i chęć wyeliminowania kosztów związanych z utylizacją odpadów – mówi Andrzej Połosak. – Spośród wielu innych ofert rynkowych zdecydowaliśmy się po raz kolejny na rozwiązania Kodak z oferty jej dystrybutora - firmy Avargraf. W naszej pierwszej siedzibie mamy system CtP tego producenta, z którego jesteśmy zadowoleni. Zakupiona przez nas naświetlarka Kodak Trendsetter Q 800 F Speed z automatycznym podawaniem płyt przyspiesza procesy produkcyjne, oprogramowanie Kodak Prinergy systematyzuje je, a cała inwestycja daje nam większe poczucie bezpieczeństwa. Z kolei wybór nowoczesnej i proekologicznej technologii płyt bezprocesowych wiąże się z dwoma aspektami. Po pierwsze zyskujemy oszczędności związane z eliminacją procesu wywoływania form drukowych. Po drugie zwiększamy świadomość klientów, że w większym stopniu dbamy teraz o nasze wspólne dobro, jakim jest środowisko naturalne”.

Drukarnia Poligrafia funkcjonuje na rynku od niemal 30 lat. Zajmuje się produkcją szeroko pojętego akcydensu, a także – w coraz większym zakresie – produkcją opakowań. Obsługuje głównie klientów z Polski, a ponieważ stale ich przybywa, konieczne stały się kolejne inwestycje i budowa nowego zakładu. „Teraz jesteśmy spokojni – mówi Andrzej Połosak. - Pełnoformatowa naświetlarka CtP zapewnia nam wysoką jakość i bezpieczeństwo produkcji, co jest dla nas niezmiernie ważne”. Urządzenie ma możliwość zwiększenia prędkości naświetlania oraz zakresu automatyzacji w przyszłości, bez potrzeby jego wymiany. Zapewnia także oszczędność energii przy naświetlaniu; to istotny aspekt środowiskowy, ważny także w kontekście stale rosnących kosztów zużycia energii elektrycznej. Kolejnym elementem związanym ze środowiskiem jest zastosowanie bezprocesowych płyt Kodak Sonora X. „Jeszcze do niedawna – mówi Andrzej Połosak - było to znacznie droższe rozwiązanie. Obecnie ceny płyt bezprocesowych nie odbiegają tak znacznie od cen płyt tradycyjnych, więc coraz śmielej można po nie sięgać i korzystać z ich zalet”. Jedną z nich jest zwiększona ochrona środowiska naturalnego, związana z wyeliminowaniem wywoływania płyt offsetowych. Dzięki temu użytkownicy mogą pozbyć się chemikaliów oraz odpadów powstałych w procesie wywoływania płyt, co ogranicza też koszty z tym związane. Przekłada się to również na mniejsze zużycie wody. „Dodatkową wartością systemu bez wywoływarki jest pozyskanie dodatkowej powierzchni, jaką ona zazwyczaj zajmuje – podkreśla Andrzej Połosak. - Nasza nowa hala liczy sobie obecnie około 1000 m2 i już zaczyna brakować tu miejsca. Mamy w zapasie jeszcze możliwość rozbudowy tego zakładu o kolejne 1000 m2, ale każdy zaoszczędzony metr w kontekście maszyn produkcyjnych jest dla nas bardzo ważny”.

Wraz z naświetlarką Poligrafia zdecydowała się wdrożyć także system workflow Kodak Prinergy wraz z oprogramowaniem do impozycji Preps. „Jego wysoka automatyzacja i funkcjonalność ułatwiają nam codzienną pracę w zakresie przygotowania plików do drukowania – mówi Andrzej Połosak. - Doceniamy jego intuicyjny interfejs oraz narzędzia, które umożliwiają nam płynną pracę bez konieczności posługiwania się rozwiązaniami zewnętrznymi”.

„Cieszy nas, że firma Poligrafia zdecydowała się po raz kolejny na rozwiązania firmy Kodak z naszej oferty – mówi Sławomir Kugaudo, prezes Avargraf Sp. z o.o. sp. k. - Zapewniają one przedsiębiorstwom poligraficznym nie tylko wyższą jakość i wydajność, ale także są rozwiązaniami, które eliminują negatywny wpływ na środowisko, czego coraz większą świadomość mają nie tylko drukarnie, ale również ich klienci. Należy tutaj dodać jeszcze aspekt ekonomiczny. Początkowy koszt inwestycji jest o wiele niższy, gdyż obniżamy go o cenę wywoływarki i jej finansowanie. Dalej za tym idą oszczędności w trakcie eksploatacji, tzn. braku chemii i zużycia wody, energii elektrycznej, konserwacji i naprawy wywoływarki. Mamy nadzieję, że kolejne zakłady będą wybierać tego typu rozwiązania, które zyskują na popularności na całym świecie. (...)”.

Opracowano na podstawie informacji firmy Avargraf