Pierwszy w Polsce wielkoformatowy system CtP Agfa Avalon N24-90S
17 gru 2019 09:12

Partners Studio z Kielc stało się pierwszym w Polsce użytkownikiem wielkoformatowego systemu CtP, bazującego na termicznej naświetlarce Agfa Avalon N24-90S. To kolejna już inwestycja tego przedsiębiorstwa w rozwiązania marki Agfa, wpisująca się w wieloletnią, trwającą od ćwierćwiecza współpracę obu firm. Przed rokiem w Partners Studio rozpoczął pracę ploter Jeti Tauro H2500 LED. Dzięki temu firma bazuje obecnie na dwóch filarach: usługowym naświetlaniu form drukowych i wielkoformatowym druku cyfrowym w technice inkjet UV LED.
W tym roku mija ćwierć wieku obecności polskiego oddziału firmy Agfa; spółka z o.o. pod tą nazwą została założona w 1994 r. Niemal w tym samym czasie Marcin Potrzebowski i Piotr Żółtak zarejestrowali własną działalność gospodarczą jako Partners Studio. Od początku obie firmy ściśle ze sobą współpracują. Mówi Piotr Żółtak: „Nieco wcześniej, przez cały 1993 rok, funkcjonowaliśmy jako regionalny oddział firmy Partners – ówczesnego przedstawiciela marki Agfa w naszym kraju. Stąd też nasza nazwa – nieprzypadkowa, będąca kontynuacją dotychczasowej działalności. Przez pierwsze lata byliśmy jednym z dealerów rozwiązań Agfa, świadcząc jednocześnie usługi DTP i prepress dla lokalnych drukarń i bazując – co oczywiste – na sprzęcie i materiałach naszego strategicznego partnera. W 1997 roku wyposażyliśmy się w naświetlarkę do filmów, zaś w 2003 – w pierwszy system CtP, w formacie B1. Strategiczną dla naszej przyszłości decyzję podjęliśmy rok później, inwestując w naświetlarkę wielkoformatową i nawiązując ścisłą współpracę z jednym z wiodących polskich producentów opakowań kartonowych”.
„(...) Z biegiem lat rozwijaliśmy naszą działalność w obszarze usługowego naświetlania form drukowych, inwestując w kolejne, coraz szybsze rozwiązania Agfa - dodaje Marcin Potrzebowski. - Pozwoliło to rozszerzyć portfolio obsługiwanych drukarń, także pod względem geograficznym. Niebagatelne znaczenie miał fakt, że byliśmy i według naszej wiedzy nadal jesteśmy jedyną polską usługową naświetlarnią CtP, wyposażoną w sprzęt w formacie VLF”.
Jak dodają właściciele Partners Studio, inwestycje te były w pewien sposób „wymuszane” przez –­ z jednej strony – coraz większe wymagania klientów względem krótkiego czasu dostawy form drukowych, z drugiej – konieczność wdrażania najnowszych rozwiązań technologicznych. „System CtP, na którym bazowaliśmy do niedawna, pracowałby z pewnością jeszcze przez kolejne lata, jednak w naszym przypadku bezpieczeństwo produkcji jest jednym z priorytetów. Było ono możliwe wyłącznie przy zakupie nowej naświetlarki, objętej kontraktem serwisowym i umową gwarantującą minimalny czas przestoju urządzenia oraz natychmiastową dostępność części zamiennych. Będąc wyłącznym dostawcą form drukowych dla naszego strategicznego odbiorcy i współpracując ściśle z innymi drukarniami (...) musimy być wyposażeni w sprzęt, który da zarówno nam, jak i naszym klientom poczucie bezpieczeństwa. Takim jest nowo zakupiony system CtP” – mówi Piotr Żółtak.
Uruchomiona w połowie listopada br. konfiguracja obejmuje: termiczną naświetlarkę Avalon N24-90S i wywoływarkę Elantrix. Całością steruje oprogramowanie workflow Apogee 11. „Poza faktem, że sprzęt jest zupełnie nowy, jest on dwa razy szybszy od poprzednio użytkowanego (produkuje 20 form drukowych w formacie VLF na godzinę), co daje nam dodatkowy komfort przy szczytach produkcyjnych, jakie zdarzają się u naszych klientów. Możliwość szybkiego wyprodukowania form drukowych potrzebnych „na już” to najważniejsza zaleta w kontekście wysokiej prędkości naświetlarki Avalon. Przy teoretycznej możliwości wykonania w niej nawet 10 tys. płyt VLF miesięcznie (w systemie 3-zmianowym), świadomie utrzymujemy wolne moce produkcyjne, co daje nam wysoką elastyczność i możliwość natychmiastowego reagowania, a na tym zależy naszym klientom” – dodaje Marcin Potrzebowski.
„Stosujemy w niej te same sprawdzone płyty i chemikalia marki Agfa, co dodatkowo wpływa na najwyższą jakość finalnej formy drukowej – kontynuuje Piotr Żółtak. – Sama konfiguracja ma jeszcze kilka innych zalet, np. nie wymaga dedykowanej pompy sprężonego powietrza, dzięki czemu jest urządzeniem autonomicznym, do którego pracy potrzebna jest jedynie energia elektryczna. Na uznanie zasługuje również fakt, że jest cichsza, co podnosi komfort pracy operatora”.
Dostarczona do Kielc linia to pierwsze tego typu rozwiązanie firmy Agfa w Polsce i jedno z pierwszych w Europie. Mówi Aleksandra Sajdak, regionalny szef sprzedaży w polskim oddziale Agfa: „W przypadku Partners Studio mamy do czynienia z rozwiązaniem półautomatycznym, ale wyposażonym w opcję „S”, dedykowaną najwyższym prędkościom produkcyjnym. W razie potrzeb i możliwości, także lokalowych, linię można doposażyć w moduł do automatycznego podawania płyt. (...)”.
Jak podkreśla Piotr Żółtak, w trwającej ćwierć wieku współpracy obu firm ważną rolę odgrywają osoby z ramienia firmy Agfa, odpowiedzialne za codzienne kontakty z Partners Studio: „W tym miejscu chciałbym podkreślić profesjonalizm i zaangażowanie zarówno pani Aleksandry Sajdak, jako naszego opiekuna handlowego, jak też pana Jacka Gajewskiego – rezydującego w Krakowie pracownika serwisu firmy Agfa. (…) Mówiąc krótko, czujemy się bezpiecznie nie tylko dzięki nowym rozwiązaniom, jakie u nas się pojawiły, ale też za sprawą ludzi, którzy za nimi stoją”.
„Te same przesłanki zdecydowały o naszej ubiegłorocznej inwestycji w ploter firmy Agfa, który był dla nas krokiem milowym i kolejnym skokiem na głęboką wodę, gdyż wcześniej nie mieliśmy żadnych bliższych związków z drukiem cyfrowym w wielkim formacie, poza produkcją proofów rzecz jasna. Obecnie zlecenia realizowane w maszynie Jeti Tauro H2500 LED generują ok. 50 proc. naszych obrotów i udział ten stale rośnie. Taka dynamika wzrostu również nie byłaby możliwa bez dużego zaangażowania naszych partnerów z firmy Agfa w cały proces zakupu, wdrożenia i opieki posprzedażowej związanej z tym urządzeniem. (...)” – dodaje Marcin Potrzebowski.
Michał Śliz, dyrektor zarządzający polskim oddziałem Agfa, podkreśla: „Instalacja nowego systemu CtP w firmie Partners Studio zbiegła się w czasie z obchodami naszego 25-lecia w Polsce. Ale „w tle” świętujemy również jubileusz ćwierćwiecza współpracy naszych przedsiębiorstw. Fakt ten jest tym bardziej godny zaakcentowania, że Agfa Sp. z o.o. w 1994 roku powstała na bazie dwóch przedsiębiorstw: Alfa-Copy i Partners, gdy w tym samym czasie druga z wymienionych dała początek Partners Studio. Mamy nadzieję, że zarówno ubiegłoroczny zakup Jeti Tauro H2500 LED, jak i niedawna inwestycja w nowy, wielkoformatowy system CtP Avalon przyczynią się do kolejnych lat owocnej współpracy oraz dalszego, dynamicznego rozwoju naszego kieleckiego partnera”.

Opracowano na podstawie informacji firmy Agfa