Mniejsze firmy bardziej narażone na ataki hakerów
3 sty 2020 11:54

Małe i średnie firmy zbyt rzadko wdrażają zabezpieczenia druku – wynika z badań przeprowadzonych przez Sharp w ramach kampanii „I’m Secure”.

Rzadko zdarza się tydzień, w którym temat bezpieczeństwa danych nie trafiłby na czołówki mediów. Naruszenia bezpieczeństwa stanowią poważne zagrożenia dla firm, niezależnie od ich wielkości czy branży. Bezpieczeństwo to skomplikowana kwestia i aby osiągnąć je w pełni, firmy muszą zrozumieć każdy jego aspekt” – podkreśla Szymon Trela, senior product manager, Sharp Electronics.
Firma Sharp p
odchodzi do kwestii bezpieczeństwa bardzo poważnie, dlatego chcąc sprawdzić aktualny stan bezpieczeństwa w MŚP przeprowadziła wśród nich ankietę zawierającą dwa podstawowe pytania:

  1. Na ile firmy zdają sobie sprawę z wagi bezpieczeństwa druku?

  2. Jak zmienia się stosunek do bezpieczeństwa druku wśród małych i średnich przedsiębiorstw?

W skrócie: wyniki ankiet nie napawają optymizmem. Tylko 10 proc, respondentów z MŚP ma świadomość, że urządzenia wielofunkcyjne mogą stanowić potencjalne zagrożenie dla bezpieczeństwa ich firmy, a 20 proc. przyznało, że nie wdrożyło żadnych procesów bezpieczeństwa regulujących korzystanie z drukarek.

Zachęcamy do zapoznania się z raportem, z którego można dowiedzieć się m.in.:

- dlaczego to właśnie drukarki i urządzenia wielofunkcyjne są łakomym kąskiem dla hakerów?

- co sprawia, że urządzenia drukujące są zwykle najsłabszym ogniwem firmowych zabezpieczeń?

- jak często pracownikom biurowym zdarza się znaleźć na tacy drukarki poufne informacje, przeznaczone dla kogoś innego?

-  ilu pracowników drukowało w firmie prywatne lub pobrane przez internet dokumenty, pomimo ostrzeżenia, że plik może być niebezpieczny (co naraża sieć firmową na potencjalne zagrożenie)?

 Wymienione aspekty są problematyczne dla każdej firmy – malują one niepokojący obraz pracowników, którzy po prostu nie zdają sobie sprawy, jak poważne mogą być zagrożenia wynikające z naruszeń bezpieczeństwa druku. Bez zmiany zachowań bezpieczeństwo druku i dokumentów nadal będzie stanowić słaby punkt dzisiejszych MŚP.

Dlaczego tak liczne naruszenia bezpieczeństwa druku stanowią obecnie duży problem i skąd się on właściwie bierze?  

W ostatnich latach tradycyjne drukarki zostały w dużej mierze zastąpione zaawansowanymi urządzeniami wielofunkcyjnymi. Nowoczesne urządzenia posiadają te same cechy co komputery, które wykorzystujemy w pracy – przechowują informacje, są podłączone do sieci firmowej, udostępniają poufne dane w formie papierowej i cyfrowej. Niestety, wielu pracowników wciąż traktuje je jak „zwykłe drukarki”, nie poświęcając należytej uwagi zabezpieczeniom.

Pomimo podobieństw pomiędzy urządzeniem wielofunkcyjnym a komputerem, aż 40 proc. badanych pracowników twierdzi, że nigdy nie zostało przeszkolonych odnośnie do zasad bezpiecznego korzystania z urządzenia wielofunkcyjnego. Stanowi to poważny problem dla rozwijających się firm. Firma Sharp rozumie wyzwania związane z bezpieczeństwem MŚP, m.in. mniejsze środki niż te, którymi dysponują większe firmy. Dlatego oprócz odpowiednich funkcji, tj. szyfrowania danych, kontroli i autoryzacji użytkowników, dostarcza również odpowiednie finansowanie.

Z myślą o osobach, które chcą dowiedzieć się więcej na temat bezpieczeństwa druku, we współpracy z etycznym hakerem Jensem Müllerem Sharp stworzył specjalny przewodnik po bezpieczeństwie urządzeń wielofunkcyjnych dla MŚP.

Zapraszamy też do zapoznania się z raportem „Skuteczne zabezpieczenia drukarek dla małych przedsiębiorstw” oraz krótkim filmem, gdzie Jens Mülller objaśnia sposób działania cyberprzestępców.

Opracowano na podstawie informacji firmy Sharp

error: Kopiowanie zabronione!
cript>