Duplo iSaddle w drukarni VMG Print
29 sty 2020 09:56

Firma VMG Print z Poznania zainwestowała w iSaddle - w pełni zautomatyzowany, modułowy system do broszurowania i zbierania prac, oferujący szycie siodełkowe. To kolejne już rozwiązanie Duplo w tym zakładzie poligraficznym.

Jak mówi Jacek Szymański, dyrektor zarządzający w VMG Print, system Duplo iSaddle zastąpił działający tu przez wiele lat system Duplo 5000: „Zamiana była konieczna ze względu na rozwój drukarni i nasze coraz większe potrzeby, a wybór dostawcy niemal naturalny, bo znaliśmy - z racji wcześniejszej współpracy - firmę Duplo, jej serwis, sposób obsługi i podejście do klientów, co dla nas również jest niezmiernie ważne”.

Firma VMG Print funkcjonuje na rynku usług poligraficznych od ponad 27 lat. Obecnie zatrudnia ok. 70 osób i posiada nowoczesny park maszynowy. „Zaplecze produkcyjne to nasz duży atut – podkreśla Jacek Szymański – a precyzyjna automatyzacja i kontrola procesu produkcji są dla nas priorytetem. Co więcej, zależało nam zawsze na pełnej kompatybilności i integracji systemu produkcyjnego z przygotowalnią oraz procesem obróbki. Systemy do wykańczania firmy Duplo są tego istotnym elementem”.
W parku sprzętowym drukarni pracują obecnie dwie pełnoformatowe maszyny drukujące renomowanego producenta. Zapewniają one taką wydajność, która gwarantuje – jak zapewnia firma - bardzo korzystne terminy realizacji. W VMG Print pracują także cztery maszyny cyfrowe. „To bardzo duże wyzwanie również jeśli chodzi o obróbkę po druku – mówi Jacek Szymański - dlatego także w tym zakresie sięgamy po najlepsze rozwiązania. System iSaddle do takich właśnie należy”.

Drukarnia VMG Print współpracuje z klientami z różnych branż, głównie z Polski, ale także z zagranicy. Są wśród nich zarówno agencje reklamowe, jak i zleceniodawcy bezpośredni (m.in. duże renomowane koncerny) oraz wydawnictwa i różne przedsiębiorstwa, a także klienci indywidualni. „Obecnie każdy oczekuje bardzo szybkiej realizacji swoich zleceń, niezależnie od ich nakładu. Stąd już jakiś czas temu zakupiliśmy system Duplo 5000, który idealnie sprawdził się w naszej produkcji. Jak się okazało, maszyna usprawniła pełen zakres prac dotyczący oprawy broszur i zbierania kompletów dla wszystkich klientów, co znacząco poprawiło wydajność produkcji. Zakup nowej, szybszej oraz udoskonalonej wersji urządzenia był nieodzownym elementem rozwoju naszej firmy”.

Dzięki inwestycji drukarnia VMG Print zyskała przede wszystkim możliwość oprawy bardziej skomplikowanych pozycji ze wstępnym bigowaniem oraz krojenia produktu z 3 stron, a także wycinki i konfigurowania zestawów. Wśród innowacyjnych cech tego urządzenia Jacek Szymański wymienia też udoskonalone wieże i wzbogacenie ich o czujniki ultradźwiękowe. Wszystko to pozwoliło drukarni na oprawę pełnego spektrum pozycji broszurowych. Firma wykonuje obecnie, przy użyciu tej maszyny, różne produkty - od najprostszych instrukcji poprzez wielobarwne czasopisma, na wymagających jakościowo, ekskluzywnych folderach skończywszy. „Przewagą tego rozwiązania – podkreśla Jacek Szymański – jest też możliwość realizacji również małych, nietypowych formatów, niejednokrotnie niemożliwych do oprawy w dużych przemysłowych liniach”.

Coraz bardziej powszechna technologia druku cyfrowego pozwoliła drukarni jakiś czas temu wkroczyć na rynek klientów indywidualnych zamawiających małe zlecenia realizowane w krótkich terminach. „Maszyna Duplo idealnie nadaje się do realizacji takich prac – mówi Jacek Szymański - ze względu na wygodną i prostą zmianę formatów, jak również zapisywanie parametrów powtarzających się zleceń w pamięci urządzenia”.

W systemie Duplo iSaddle bigowana (urządzenie posiada również bigowanie online) może być cała składka jednocześnie (w zależności od ilości arkuszy w broszurze); można tu też ustawić bigowanie zestawów (części broszur, np. po 5 arkuszy), dzięki czemu jakość finalnej broszury jest – zdaniem producenta - dużo lepsza niż z klasycznego systemu broszurującego. W urządzeniu wszystkie składki są bigowane i częściowo złamywane, a szycie odbywa się tu „na siodle”, a nie na płasko, co – jak podkreśla Duplo - gwarantuje jeszcze większą dokładność całego procesu.

Jacek Szymański zwraca też uwagę na wysoki poziom obsługi zapewniany przez dostawcę tego rozwiązania. „Serwis Duplo Polska – mówi - jest zawsze pomocny w rozwiązywaniu problemów, jakie mogą się pojawić na etapie produkcji. Firmę cechuje dobry kontakt i dyspozycyjność, co jest niezmiernie istotne w relacji dostawca-drukarnia. Planowane serwisy i wymiany części odbywają się bezproblemowo, a zamówienia materiałów eksploatacyjnych realizowane na bieżąco. (...)”.

„Jest nam niezmiernie miło – mówi Gabriela Swat, dyrektor zarządzająca Duplo Polska - uczestniczyć w rozwoju naszych klientów, oferując im sprzęt, który za tym rozwojem podąża. Współpraca naszych firm trwa już od kilkunastu lat, a sam system broszurujący Duplo iSaddle zrealizował do tej pory 5 mln opraw”.

Opracowano na podstawie informacji firmy Duplo Polska