Za 100 dni Festiwal Książki
11 mar 2020 08:51

Rozpoczyna się odliczanie do piątej jubileuszowej edycji największego wydarzenia literackiego na Opolszczyźnie. 5. Festiwal Książki Opole 2020 odbędzie się w dniach 19-21.06.br. w centrum miasta Opola. Organizatorzy zapraszają na targi książki, spotkania autorskie, koncerty, spektakle teatralne, warsztaty i liczne czytelnicze atrakcje.

W trzeci weekend czerwca Opole będzie gościć pisarzy, osoby związane z kulturą i muzyką. Na targach książki, w których udział biorą największe polskie wydawnictwa, zostaną zaprezentowane nowości i premiery książkowe. Wydarzenie będzie miało miejsce na Placu Wolności i jak w latach poprzednich zielony park zamieni się w tętniące życiem Miasteczko Literackie. „Wespół z Katarzyną Bondą dziękujemy za absolutnie niesamowitą, rekordową frekwencję, świetną atmosferę i cierpliwość kolejkową! Zablokowaliśmy pół mojego rodzinnego Opola, przy okazji pokazując, że w tym kraju jednak się czyta. I to na potęgę!” – wspomniał Remigiusz Mróz podczas czwartego festiwalu książki.

Festiwal doczekał się już piątej jubileuszowej edycji i od 2016 roku pokazuje opolanom, że warto czytać, pisać i tworzyć. Łącznie we wszystkich edycjach wzięło udział kilkadziesiąt tysięcy osób, miało miejsce ok. 180 spotkań autorskich, a do Opola przyjechało ok. 300 wydawnictw. „Można powiedzieć, iż Opole to stolica polskiej książki, dlatego że za każdym razem, a byłem już kilka razy w Opolu jako autor na spotkaniach autorskich, i za każdym razem to były rewelacyjne spotkania, najlepsze z możliwych. Naprawdę wielki szacunek” – wspominał Maciej Orłoś podczas drugiej edycji wydarzenia.
„Było cudownie, wspaniała atmosfera i ludzie z niesamowitą energią!” – podkreślała Beata Pawlikowska podczas ubiegłorocznego festiwalu.

„Jesteśmy w trakcie rozmów z autorami i robimy wszystko, aby festiwalowy program był ciekawy i oryginalny. Nie zapominamy o muzycznym akcencie, dlatego jak co roku na scenie festiwalowej w Miasteczku Literackim zagrają gwiazdy polskiej muzyki. Zapraszamy do współpracy instytucje i firmy, które chciałyby się zaangażować w organizację tegorocznego wydarzenia” – mówi Judyta Gralka, organizator. „Targi Książki cieszą się również dużym zainteresowaniem, 95 proc. miejsc wystawienniczych jest już zarezerwowanych, zainteresowane wydawnictwa zapraszamy do bezpośredniego kontaktu” – dodaje Emilia Borecka, która przy Festiwalu Książki koordynuje kontakt z wydawnictwami.

Organizatorem wydarzenia jest Fundacja Fabryka Inspiracji PL, pomysłodawcą i inicjatorem - drukarnia Opolgraf. Wydarzenie wspiera Miasto Opole, a głównym partnerem Fundacji Fabryka Inspiracji PL jest Miejska Biblioteka Publiczna w Opolu. Organizację targów książki wspiera również Centrum Wystawienniczo-Kongresowe w Opolu.

Opracowano na podstawie informacji organizatorów

error: Kopiowanie zabronione!