Rośnie zainteresowanie antywirusowym lakierem Varcotec Lock 3
24 mar 2020 07:55

Jak informuje firma Printline, polski dystrybutor materiałów eksploatacyjnych dla branży poligraficznej, wzrasta zainteresowanie oferowanym przez nią antybakteryjnym i antywirusowym lakierem wodnym Varcotec Lock 3. Grzegorz Sobczyński, jej współwłaściciel, podkreśla – powołując się na testy przeprowadzone przez Fraunhofer Institut w Monachium – że lakier eliminuje różnego rodzaju bakterie, wirusy, drobnoustroje czy grzyby,  pozostawiając powierzchnię kartonu bądź papieru bezpieczną dla użytkownika. Printline, jako wyłączny przedstawiciel materiałów poligraficznych wytwarzanych przez Varcotec, zaprasza wszystkich zainteresowanych Lock 3 do jego testowania i wdrażania.
„Lock 3, jako unikatowe w skali globalnej rozwiązanie, pomaga w walce z wszelkiego rodzaju bakteriami, wirusami, grzybami czy pleśnią, osadzającymi się na wydrukach wykonanych z kartonu oraz papieru – mówi Grzegorz Sobczyński. – Lakier ten, aplikowany na kartonowe opakowanie czy okładkę książkową, wykazuje silne działanie od chwili jego naniesienia na zadrukowaną powierzchnię. Cały proces niszczenia wirusów i bakterii bazuje na fotokatalizie, co oznacza, że skuteczność Lock 3 jest de facto uzależniona od dwóch czynników: samej jego aplikacji na karton lub papier oraz obecności światła dziennego bądź sztucznego, które aktywuje tlen. Jak pokazały badania przeprowadzone przez wspomniany instytut, skuteczność działania lakieru wynosi 99,5 proc.”.
Grzegorz Sobczyński dodaje, że w ostatnim czasie – m.in. z uwagi na wzmożony popyt na wszelkiego rodzaju środki antybakteryjne czy dezynfekujące – firma Printline odnotowała zainteresowanie także tą częścią jej oferty: „Panująca epidemia koronawirusa (COVID-19) skłoniła wiele firm do szukania nowych, bezpiecznych dla zdrowia rozwiązań. Istnieje bowiem ryzyko, że wirusy i bakterie, które mogą pojawić się na etapie produkcji, transportu czy sprzedaży produktu zabezpieczonego opakowaniem wykonanym z kartonu, będą aktywne także w chwili zakupu towaru przez konsumenta. Z posiadanych przez nas badań wynika, że np. koronawirus – w zależności od warunków – utrzymuje się na powierzchni kartonowej nawet do kilku dni. Naniesienie warstwy Lock 3 podczas procesu produkcji opakowania (w maszynie drukującej bądź dedykowanym urządzeniu wykańczającym lub uszlachetniającym) chroni zadrukowaną powierzchnię, a w efekcie – także osobę kupującą dany towar”.
Jak podaje dostawca, Lock 3 od dłuższego czasu jest z powodzeniem wykorzystywany w drukarniach z Niemiec i Bułgarii, natomiast w ostatnim czasie na jego wdrożenie zdecydowały się kolejne zakłady poligraficzne z takich krajów jak Czechy, Austria, Szwajcaria czy Niemcy. „Obecna sytuacja może uzmysłowić kierownictwu drukarń opakowaniowych czy komercyjnych, ale przede wszystkim ich zleceniodawcom, jak ważna jest możliwość zastosowania środków, które zwiększają bezpieczeństwo produktów poligraficznych, zwłaszcza w kontekście ochrony zdrowia, a nawet życia. Co istotne, Lock 3 nie odbiega ceną od standardowych lakierów typu soft touch, jakie są aplikowane na karton, a przy tym jest tańszy niż np. powszechnie stosowana w uszlachetnianiu folia. Mamy tu zatem do czynienia z bezpieczną alternatywą dla standardowych lakierów, a przy tym w niewielki sposób wpływającą na koszty produkcji całego opakowania” – mówi Grzegorz Sobczyński.
Jak dodaje, lakier Lock 3 – niezależnie od właściwości ochronnych – pod względem technologicznym zachowuje się identycznie jak standardowe lakiery dyspersyjne, nie wpływając na kolorystykę wydruku, a tym samym – gwarantując wysoką jego jakość. Dostępny jest w kilku wariantach: matowym, błyszczącym, wodoodpornym, do bezpośredniego kontaktu z żywnością itd.
Grzegorz Sobczyński dodaje: „Wkrótce w ofercie firmy Printline pojawi się – bazująca na tej samej substancji czynnej, jaką zastosowano w przypadku Lock 3 – specjalna powłoka lakiernicza, którą będzie można stosować na wszelkiego rodzaju powierzchniach, wykonanych z różnorodnych materiałów. W tym przypadku wychodzimy daleko poza zastosowania stricte poligraficzne. Wspomniane badania nad COVID-19 pokazują, że wirus ten utrzymuje się znacznie dłużej na przedmiotach wykonanych z tworzywa sztucznego czy stali nierdzewnej. Podobnie rzecz się ma z innymi wirusami czy bakteriami. Wprowadzamy w związku z tym na rynek środek, jaki można aplikować np. na wszelkiego typu blaty, stoły, poręcze, linie wytwórcze, a więc powierzchnie, z którymi kontakt ma wiele rąk. Stosując go – analogicznie jak w przypadku Lock 3 – zabezpieczamy je na dłuższy okres. Szczegółowe informacje na temat tego specyfiku przekażemy już niebawem”.


Opracowano na podstawie informacji firmy Printline