Nowa high-endowa maszyna do cyfrowego druku etykiet
31 mar 2020 11:05

Firma Xeikon zapowiedziała rynkowy debiut nowej maszyny do cyfrowego druku etykiet opartej na technologii nowej generacji Cheetah 2.0. W miarę wzrostu popytu na seryjną personalizację, skracanie czasu dostarczenia produktu na rynek oraz większą dywersyfikację produktów, nowa cyfrowa maszyna Xeikon CX300 stanowi innowacyjne rozwiązanie, które zapewni zarówno producentom etykiet, jak i korzystającym z ich usług właścicielom marek szansę podążania w awangardzie szybko przekształcającej się branży.

„Xeikon CX300 zapewnia wyjątkową wszechstronność aplikacji i został zaprojektowany z myślą o osiągnięciu najwyższej z możliwych OEE (Całkowitej Efektywności Sprzętu), będąc jeszcze bardziej wydajnym od bardzo udanego Xeikon CX3 z pierwszej generacji maszyn Cheetah - powiedział Filip Weymans, wiceprezes ds. marketingu w firmie Xeikon. - Dokonywane dzisiaj inwestycje muszą przynosić rezultaty. Prędkość drukowania jest ważnym czynnikiem, ale w połączeniu z niską OEE nie zapewnia wartości, których szukają drukarze i producenci etykiet. Tworząc technologię Cheetah 2.0 skoncentrowaliśmy się na połączeniu dużych prędkości produkcyjnych z wysoką OEE, co w konsekwencji zapewniło opłacalną wydajność.”

Cheetach 2.0 opiera się na sprawdzonej, skalowalnej architekturze maszyn Xeikon, na którą składa się pięć zespołów drukujących wraz z pełną rotacją i zmienną długością powtórzeń druku.

Zespół drukujący

- Proces drukowania z użyciem suchego tonera odbywa się z prędkością 30 m/min.

- Szerokość wstęgi mieści się w zakresie 220-512 mm; głowica naświetlająca LED działa w rozdzielczości 1200x3600 dpi, zapewniając jakość zbliżoną do offsetu/wklęsłodruku.

- Stacja do wywoływania Cheetah, która wykorzystuje toner Cheetah, gwarantuje wysoką zgodność koloru na całej powierzchni wstęgi, zapewniając wyższy wolumen opłacalnej produkcji przy ograniczonej ilości odpadów.

Interfejsy nowej generacji

- Interfejs człowiek-maszyna został zaprojektowany w taki sposób, by operator mógł ocenić status swej maszyny z większej odległości. Dodatkowo interfejs informuje o określonych działaniach, które powinien wykonać operator.

- Interfejs człowiek-maszyna umożliwia integrację urządzeń prepressowych i postpressowych w linii lub offline. Dzięki niemu wszystkie kluczowe informacje dotyczące prac są przekazywane drogą cyfrową do właściwego modułu, co pozwala wyeliminować ludzkie błędy, ponieważ informacje przepływają płynnie przez cały proces produkcyjny, co – ponownie – przyczynia się do podniesienia całkowitego OEE.

Łączność w chmurze

- Wbudowana technologia składa w czasie rzeczywistym raporty dotyczące wydajności, dostępności itp., dostarczając dane, które można przetłumaczyć na informacje niezbędne do podejmowania decyzji w oparciu o fakty.

Uwarunkowania projektowe

- Przy projektowaniu platformy Cheetah 2.0 skoncentrowano się na ergonomice obsługi przez inżynierów serwisowych i operatorów; dodatkowo zastosowano w niej komponenty o zwiększonej trwałości z myślą o skróceniu czasów konserwacji i napraw.

- Zintegrowane systemy zarządzania jakością monitorują i automatycznie korygują działanie maszyny. Należą do nich gęstość i krzywa tonalna koloru procesowego, ale również gęstość określonych kolorów marki i registracja.

Xeikon CX300 to maszyna do druku etykiet o szerokości 330 mm (13''), która zapewnia wydajność ponad 50 tys. metrów kwadratowych miesięcznie w druku jednozmianowym. Pełnokolorową maszynę wyposażono w pięć zespołów drukowych (CMYK + nieprzejrzysta biel  nakładana w jednym przebiegu), ale może ona pracować także z rozszerzoną paletą barw, kolorami Pantone oraz kolorami do druków zabezpieczających.

Oparta na technologii Cheetah 2.0 maszyna Xeikon CX300 jest przystosowana do pracy w rytmie trzyzmianowym, co nie wpływa negatywnie na uzyskane rezultaty druku. Silnie rozwijające się rynki – takie jak spożywczy, farmaceutyczny i inne, które wykorzystują etykiety samoprzylepne – znajdą wsparcie w maszynie Xeikon CX300. Wykorzystywana przez nią technologia suchego tonera przewyższa każdą inną technologią druku cyfrowego w odniesieniu do bezpieczeństwa żywności. Toner Cheetah wykorzystuje również niedawno zaprezentowaną technologię tonerową QB, która gwarantuje spełnianie zapowiedzianych wymogów prawnych i normatywnych.

Innymi rynkami, dla których Xeikon CX300 będzie stanowił idealny wybór, są te wykorzystujące wymagające podłoża takie jak papier o naturalnej strukturze, np. win i alkoholi, piw rzemieślniczych, luksusowej żywności i in. Z pełnokolorowego druku najwyższej jakości i białego nieprzejrzystego tonera nakładanego w jednym przebiegu skorzystają producenci etykiet na produkty dla zdrowia i urody. To tylko kilka z zastosowań przeznaczonych dla rynków użytkowników końcowych, które czynią Xeikona CX300 wszechstronnym rozwiązaniem; maszynę można wykorzystać również do produkcji etykiet termotransferowych, etykiet in-mould, klejonych na mokro, etykiet kurczliwych i kartonów.

Proces fleXflow Xeikona sprawia, że Xeikon CX300 może produkować woreczki giętkie, a dzięki połączeniu druku suchym tonerem z termolaminacją również laminowane konstrukcje realizowane z dotychczas nieosiągalną szybkością, o wyższym stopniu zrównoważenia osiąganym wskutek całkowitej rezygnacji z użycia rozpuszczalników w trakcie drukowania lub laminacji. Xeikon fleXflow opiera się na cenionym interfejsie Xeikon X-800 i zawiera innowacyjny proces termolaminacji w linii.

„Maszyna Xeikon CX300 może być kamieniem milowym w cyfryzacji produkcji etykiet - podsumował Weymans. - Jej wbudowane technologie pozwalają producentom etykiet zaspokajać obecne i przyszłe oczekiwania branży: łączność, reaktywność, wszechstronność i skalowalność. Wierzymy że Xeikon CX300 będzie wartościowym uzupełnieniem każdego zakładu produkującego etykiet i iskrą, która rozpali cyfrowy proces o jakości nieporównywalnej w branży.”

Xeikon CX300 będzie dostępny w komercyjnej sprzedaży od kwietnia 2020.

Na podstawie informacji firmy Xeikon opracował TK

 

cript>