Drukarki UV do gadżetów i nie tylko
21 kwi 2020 12:25

Drukarki Mutoh XpertJet serii UF, jako sukcesorzy popularnych w Polsce i na świecie drukarek ValueJet serii UF, są odpowiedzią na rosnące zapotrzebowanie na zindywidualizowane produkty oraz małe partie komercyjnych i przemysłowych nadruków.

Typowe zastosowania drukarek do zadruku bezpośredniego na przedmiotach (ang. DTO, czyli Direct-To-Object, w Polsce często określane jako „drukarki UV do gadżetów”), obejmują wydruki spersonalizowanych prezentów, produktów fotograficznych, artykułów promocyjnych, trofeów sportowych, nagród, małego oznakowania informacyjnego czy nawet dekoracji.

Zakłady produkcyjne natomiast wykorzystają te drukarki do znakowania paneli sterowania, nadruków na częściach i podzespołach, prototypowania wzorów i wielu innych pojedynczych lub niskonakładowych nadruków.

Zadruk szerokiej gamy materiałów takich jak: ABS, aluminium, PE, PET, PMMA, PP, PS, PVC, szkło, drewno czy kamień pozwoli wejść w nowe, także niszowe rynki z wysokomarżowymi produktami i usługami.

Tak samo jak w przypadku serii ValueJet UF, Mutoh zaprezentował dwa modele drukarek: XpertJet 461UF i XpertJet 661UF. Pierwsza z „drukarek UV do gadżetów” charakteryzuje się obszarem zadruku 483x329 mm (format A3+), natomiast drugi model cechuje się polem zadruku 483x594 mm. Urządzenia posiadają duży wizjer z otwieraną na siłownikach pokrywą.

Przy zadruku przedmiotów 3D ważną kwestią jest grubość przedmiotu, jaki możemy w „drukarce UV do gadżetów” umiejscowić. W Mutoh XpertJet 461 można zadrukować obiekt o grubości do 7 cm, a po wyjęciu stołu nawet 15 cm, przy ciężarze maksymalnym tego przedmiotu 4-8 kg. Z kolei w większym modelu może to być maksymalnie 15 cm grubości i 6 kg.

Mutoh XpertJet 661UF można w dowolnym momencie doposażyć w moduł obrotowy, który umożliwia bezpośredni druk na obiektach o kształcie cylindrycznym, np.: butelkach, bidonach, walcowatych opakowaniach i pojemnikach, świecach, gadżetach, rurkach. Moduł obsługuje przedmioty walcowate o długości do 36 cm, średnicy 3-12 cm i masie do 1 kg. Z modułu obrotowego można korzystać, kiedy jest taka potrzeba, można go szybko zamontować i zdemontować.

Obie drukarki można skonfigurować w konfiguracji CMYK lub CMYK + biały + lakier i nadają się do bezpośredniego drukowania na różnorodnych materiałach, w tym na trójwymiarowych obiektach o grubości do 15 cm. Drukowanie na ciemnych lub przezroczystych podłożach jest możliwe dzięki zastosowaniu atramentu białego. Z kolei 6. kolor - lakier – pozwoli uszlachetnić wydruk na całej powierzchni lub wybiórczo.

Opracowane i produkowane w Japonii nowe drukarki XpertJet w porównaniu do poprzedników zyskały nowy, atrakcyjny, czarny design. Od razu rzuca się też w oczy nowy, wielojęzyczny, intuicyjny wyświetlacz OLED.

Najważniejszą nowością jest jednak technologia Local Dimming Control (LDC). Drukarki są wyposażone w nowo opracowaną, segmentową lampę LED-UV o szerokości 2 cali. Lampa posiada 6 sekcji. Każdą sekcją można indywidualnie sterować, co umożliwia wytwarzanie wielu efektów lakierniczych w czasie jednego przelotu. Połysk, półmat czy mat wybiórczy w połączeniu z możliwością druku wielowarstwowego daje spektakularne możliwości i efekty.

Oprócz możliwości uszlachetniania wydruku na całej powierzchni lub separacji umożliwia zastosowanie „efektów specjalnych” takich jak np. warstwa 3D, która może imitować różne struktury.

Jedną z możliwości zastosowania lakieru w tej drukarce jest pismo Braille'a, które można wykorzystać w tabliczkach informacyjnych, niskonakładowych opakowaniach, prezentach czy gadżetach.

Drukarka obsługuje atramenty Mutoh US-11 do bezpośredniego zadruku przedmiotów twardych i giętkich. Atramenty posiadają certyfikat Greenguard Gold, a także spełniają normę EN 71-3 dotyczącą druku na zabawkach.

Mutoh XpertJet serii UF to drukarki 6-kolorowe; oprócz standardowych kolorów CMYK, można drukować także kolorem białym i wspomnianym lakierem. Wyposażone są w energooszczędne, długowieczne lampy LED-UV (czas pracy to 14 250 roboczogodzin), które mają za zadanie światłoutwardzenie atramentu na powierzchni zadrukowywanego przedmiotu.

Proces druku LED na drukarkach Mutoh serii UF charakteryzuje się brakiem lotnych związków organicznych, brakiem ozonu, brakiem zanieczyszczeń powietrza. Atrament nie wydziela oparów i zapachów na powierzchni zadrukowanego materiału, a jego skład nie zawiera rtęci i ołowiu. Urządzenie nie wymaga filtra powierza i może być używane w pomieszczeniu biurowym, usługowym czy w sklepie.

Zużycie atramentu kształtuje się na poziomie 2,72 ml na zadruk całej powierzchni roboczej o pokryciu atramentu 67 proc. Atramenty są dystrybuowane w opakowaniach 220 ml oraz 800 ml, natomiast kolor biały w opakowaniach 220 i 500 ml.

Drukarki UV do gadżetów Mutoh XpertJet wyposażone są standardowo w sterownik dla systemu Windows, umożliwiający druk bezpośrednio z oprogramowania Adobe czy Corel. Duże większe możliwości i komfort użytkowania zapewni jednak dodatkowe oprogramowanie - Digital Factory UV Mutoh Edition. Dzięki niemu drukowanie na gadżetach i innych przedmiotach jest jeszcze łatwiejsze. Digital Factory umożliwia szybkie tworzenie i obsługę formatek, ich pozycjonowanie i wypełnianie, dokładne odwzorowanie kolorów czy też obsługę koloru białego dla grafik rastrowych i wektorowych i wiele więcej.

Opracowano na podstawie informacji firmy Atrium