Drukuj maseczki ochronne na drukarce Mutoh
23 kwi 2020 06:02

Rośnie na całym świecie, w tym w Polsce popyt na maseczki ochronne. Sublimacja to najdoskonalsza i jednocześnie najprostsza metoda ich zdobienia, dlatego warto wykorzystać popyt na ten towar i rozwinąć biznes o cyfrowy druk maseczek ochronnych. 

RJ-900 XG to najpopularniejsza w Polsce drukarka sublimacyjna japońskiej marki Mutoh. Liczbę instalacji nad Wisłą można już liczyć w kilku setkach. Cena powoduje, że mogą sobie na nią pozwolić zarówno startupy, małe firmy, jak i agencje reklamowe. Te drukarki sublimacyjne jako „farmy produkcyjne” instalują także duże drukarnie-fabryki.

„Dobre i tanie” w teorii nie istnieje, a jednak inżynierom japońskiej firmy Mutoh udało się zaprojektować drukarkę, która znajduje zastosowanie w start-upach i potężnych fabrykach. Dodatkowo nie trzeba być poligrafem, aby w pełni wykorzystać możliwości tego urządzenia. Drukarki sublimacyjne Mutoh RJ-900 XG są bardzo łatwe w obsłudze i codziennym użytkowaniu” -  mówi Paweł Stania z działu marketingu polskiego dystrybutora.

Drukarka sublimacyjna Mutoh RJ-900 XG daje szerokie możliwości zastosowania w wielu branżach: reklamowej, wystawienniczej, dekoratorskiej, odzieżowej czy gadżetowej. Sprawdzi się więc w produkcji: koszulek, odzieży sportowej, smyczy, tkanin dekoracyjnych i reklamowych. W procesie sublimacji grafikę można przenosić także na kubki, sprzęt sportowy, płyty, szkło, drewno, metal, tworzywa, gadżety i wiele, wiele innych.

Drukarka Mutoh RJ-900XG znajdzie zastosowanie także w trudniejszych czasach koronawirusa. W momencie, kiedy popyt na inne produkty może być niższy, warto wykorzystać jej możliwości do druku indywidualnych i powtarzalnych produktów higienicznych, jakimi są maseczki ochronne.

Mutoh RJ-900 XG charakteryzuje się szerokością zadruku 107,4 cm. Na system rolowy można założyć materiały rolowe, a także docięte już arkusze o szerokości 108 cm. Odległość karetki z głowicą od powierzchni druku można ustawić na 2 poziomach. Dzięki temu maksymalna grubość materiału może mieścić się w dwóch zakresach: do 1,2 mm lub do 2 mm. Na system rolowy można założyć media na gilzie 2-calowej lub, po zastosowaniu adaptera, na 3-calowej.

Model XG posiada 1440-dyszową głowicę piezoelektryczną. Jej konstrukcja pozwala na osiągnięcie rozdzielczości druku od superszybkiej 360 dpi do ultraprecyzyjnej 2880 dpi.

Głowica drukuje w technologii zmiennej wielkości kropli (Variable Dot). Ich wielkość mieści się w zakresie od 3,4 do 49,5 pikolitra. Jest to proces zautomatyzowany a jego efektem są ostre detale, subtelne gradienty i gładkie aple.

Drugą technologią na pokładzie RJ-900 XG jest Intelligent Interweaving. Przeplot kolejnych warstw eliminuje paskowanie atramentu i różnice kolorystyczne. W porównaniu do urządzeń innych producentów wyeliminowano paskowanie oraz pozostałe niepożądane efekty występujące podczas drukowania takie jak np. koalescencja atramentu.

Urządzenie osiąga maksymalną prędkość zadruku do 39,6 m2/h. Tak więc format A0 zadrukowywany jest w 91 sekund (360 dpi), a format A1 w niespełna 44 sekundy. W zależności od typu aplikacji i parametrów druku produktywność urządzenia sięga 18,5 m2/h.

Drukarka sublimacyjna Mutoh RJ-900 XG odróżnia się od konkurencyjnych rozwiązań m.in. tym, że głowica piezo jest na stałe zamontowana w karetce. Każdy z kolorów CMYK dostarczany jest w litrowych opakowaniach. Zużycie atramentu kształtuje się na poziomie 8,5 ml/m2 przy założeniu pokrycia powierzchni w 67 proc. w rozdzielczości 720 dpi.

Drukarka korzysta z wodnych atramentów sublimacyjnych Mutoh DS2 z certyfikatem ÖKOTEX STANDARD 100. Są to bezzapachowe tusze (100 proc. VOC FREE), nieemitujące zapachów zarówno w czasie drukowania, jak i procesu transferu. Można je stosować do zadruku bezpośredniego na poliestrze i pośredniego na papierze transferowym. Atramenty te gwarantują szeroki gamut kolorystyczny i nasycone barwy po przeniesieniu na docelowe podłoże. Ich zalety to także odporność po utrwaleniu na pranie i czynniki zewnętrzne, nawet na niskobudżetowych podłożach poliestrowych. Atramenty nie zapychają dysz i przeznaczone są do drukowania nawet w wysokich prędkościach. Zużycie tuszu kształtuje się na poziomie 8,5 ml/m2 na papierze sublimacyjnym.

Obsługa drukarki sublimacyjnej nie sprawia problemów nawet mniej doświadczonym użytkownikom. Media są ładowane od góry, przez co RJ-900 XG nie zajmuje dużo miejsca. Wyposażony jest w systemy wciągające materiał, nie ma więc potrzeby ich ręcznej korekcji. Zadrukowane medium jest odbierane przez bezobsługowy, automatyczny system nawijający.

Drukarka jest gotowa do użycia praktycznie po rozpakowaniu i podłączeniu poprzez interfejs USB lub Ethernet. Urządzenie korzysta z dedykowanego, rozbudowanego sterownika, więc druk może się odbywać z dowolnego oprogramowania pracującego pod kontrolą systemu Windows. Można także skorzystać z oprogramowania RIP.

Opracowano na podstawie informacji firmy Atrium