FD Signs i Fujifilm Acuity LED 1600 dla londyńskiego transportu
15 maj 2020 07:27

Zajmująca się oznakowaniem firma FD Signs z zachodniego Londynu dostarczyła niemal 100 000 grafik podłogowych ułatwiających zachowanie bezpiecznych odległości między pasażerami sieci transportu miejskiego w Londynie.      

„Wykonujemy zlecenia dla TFL (Transport for London) dość regularnie – mówi Fintan Delaney, założyciel i dyrektor FD Signs. - Ale nigdy nie robiliśmy dla nich niczego na taką skalę. Bardzo nas ucieszyła ta możliwość i wszyscy nasi dostawcy naprawdę dołożyli wszelkich starań, abyśmy mieli wszystko, co potrzebne do realizacji tego zlecenia”.  

Druk na folii winylowej Polar Grip dostarczonej przez firmę Drytac został wykonany przy użyciu maszyny Acuity LED 1600 oraz innej maszyny typu roll-to-roll. „Ponieważ w czasie realizacji zlecenia nasze zapotrzebowanie na atrament i nośniki gwałtownie wzrosło, byliśmy pod naprawdę dużym wrażeniem, że pomimo problemów logistycznych wynikających z obostrzeń związanych z koronawirusem nasi dostawcy zdołali dostarczyć nam wszystko to, co potrzebne. Nasz dystrybutor, firma CSL Digital, jak zwykle nas nie zawiódł. Interweniowała też firma Fujifilm, wysyłając atrament bezpośrednio do nas, kiedy nasze potrzeby przekroczyły możliwości dostaw CSL z uwagi na bardzo krótki termin realizacji zlecenia”.

Firma FD Signs zatrudnia 5 osób, które zwykle pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 9.00-17.00. To zlecenie postawiło wszystko na głowie. „Wszyscy pracowaliśmy po 18 godzin dziennie przez 10 dni pod rząd – mówi Delaney. - Dodatkowo codziennie o 3.00 nad ranem przychodził pracownik i wymieniał role w drukarkach, aby mogły nadal drukować. Sam nawet obchodziłem w pracy swoje 50. urodziny!”

Do 20 maja zespół FD Signs dostarczał 6000 grafik dziennie przez 10 kolejnych dni 30 różnym zespołom montażowym w stolicy, które instalowały je na stacjach londyńskiego metra w czasie nocnych przerw. W tym samym czasie powstawały podobne grafiki dla innych części sieci transportu miejskiego w Londynie takich jak tramwaje Croydon Tramlink i koleje Network Rail.

Choć firma FD Signs miała maszynę hybrydową Acuity LED 1600 od niemal 2 lat, po raz pierwszy wykorzystała jej funkcję roll-to-roll i jak można było oczekiwać, Delaney był pod wrażeniem: „Kupiliśmy Acuity głównie z myślą o druku na sztywnym podłożu, ponieważ mamy oddzielną, specjalną maszynę typu roll-to-roll – wyjaśnia. - Byliśmy pod dużym wrażeniem jej jakości i niezawodności (nigdy nie mieliśmy od klientów żadnych reklamacji dotyczących znaków wydrukowanych na Acuity), ale wtedy po raz pierwszy użyliśmy jej funkcji roll-to-roll w dużym zleceniu.

Działa nieco wolniej niż nasza druga maszyna – ale jakość jest zauważalnie lepsza, atrament jest trwalszy, a cała maszyna jest też doskonale wykonana i niezawodna. Używaliśmy jej bardzo intensywnie 24 godziny na dobę przez 10 dni pod rząd i nie mieliśmy z nią absolutnie żadnych problemów. Z pewnością będziemy częściej korzystać z funkcji roll-to-roll w przyszłości. Patrząc z dzisiejszej perspektywy, kto wie, czy nie kupiłbym tylko tej maszyny zamiast dedykowanej drukarki roll-to-roll, wiedząc, jak dobrze radzi sobie ze sztywnymi i giętkimi podłożami”.

Po wykonaniu zlecenia TFL firma FD Signs realizuje inne podobne zlecenia dla dużych sieci handlowych i marek, które przewidują złagodzenie obostrzeń. „Wyraźne oznakowanie, które pomaga ludziom zachować bezpieczną odległość między sobą, będzie odgrywać coraz większą rolę, kiedy wszyscy stopniowo będą wracać do codziennego życia – mówi Delaney. - Spodziewamy się sporo podobnych zleceń w nadchodzących tygodniach i miesiącach. Dostarczamy też tego typu oznakowanie bezpłatnie małym lokalnym firmom i służbie zdrowia”.

Andy Kent, kierownik oddziału, Fujifilm Graphic Systems UK: „Obostrzenia są dla nas wszystkich ogromnym wyzwaniem, ale jesteśmy dumni z obsługi, jaką nadal możemy zapewnić naszym klientom wykonującym tak ważne zlecenia. Bardzo nas cieszy fakt, że firma FD Signs mogła przetestować funkcję roll-to-roll w maszynie Acuity LED 1600 i chętnie pomożemy jej w przyszłych projektach”.

Opracowano na podstawie informacji firmy Fujifilm