Premierowa instalacja HP Indigo 30000 i Scodix Ultra 202
25 maj 2020 10:50

Taka konfiguracja to pionierskie rozwiązanie, na które nie zdecydował się jeszcze nikt w Polsce, a nawet w tej części  Europy. Cieszyńskie Zakłady Kartoniarskie, które wybrały do swojego  parku maszynowego  maszyny cyfrowe HP Indigo 30000 oraz Scodix Ultra 202, są pierwszą firmą opakowaniową w regionie, która zaimplementowała taką cyfrową linię produkcyjną.  Oba urządzenia to sprawdzone rynkowe innowacje, dzięki którym CZK oferuje uszlachetnione i spersonalizowane wydruki kilkuset, kilkudziesięciu, a nawet pojedynczych sztuk opakowań. Taka linia umożliwia również zadruk materiałów z tektury litej, w tym także metalizowanej. Rozwiązania tego typu pozwalają CZK dostarczać opakowania premium najwyższej klasy już od 1 sztuki.

CZK jest producentem opakowań z niemalże 100-letnim doświadczeniem – zakład pod nazwą RORI powstał w 1922 roku i od prawie wieku zajmuje się produkcją opakowań z tektury litej. Już w latach 20. XX w. firma z Cieszyna realizowała zamówienia dla liderów branży kosmetycznej takich jak Coty czy Guerlain. Po okresie nacjonalizacji firma została sprywatyzowana na początku lat 90. i od tego czasu konsekwentnie rozwija park maszynowy oraz portfolio klientów, do którego należą obecnie najlepsze polskie, czeskie i słowackie firmy kosmetyczne, farmaceutyczne oraz spożywcze. W ostatnich latach cieszyński producent poszerzał ofertę w obrębie segmentu premium. W obliczu postępującego w tej branży rozdrobnienia i równocześnie poszerzenia asortymentu, CZK postawiło na rozwój gałęzi cyfrowej swojej drukarni.

W lata 20. XXI wieku CZK weszły jako pierwszy w Polsce posiadacz HP Indigo 30000 oraz jeden z pierwszych użytkowników Scodix Ultra 202. Model HP Indigo 30000, który idealnie wpisuje się w profil działalności firmy, został zaprojektowany z myślą o druku opakowań kartonowych z zachowaniem jakości osiąganej na maszynach offsetowych. Cyfrowa działalność firmy odbywa się pod odświeżonym szyldem RORI – obecnie rozwijane są nowa strona i sklep internetowy firmy roribox.com. Półformatowa maszyna HP Indigo zapewnia produktywność sięgającą 3450 arkuszy na godzinę w druku 4-kolorowym i do 4600 arkuszy w trybie EPM. Jednocześnie można drukować maksymalnie 7 kolorami, na podłożach  do 600 mikronów, również na kartonie metalizowanym oraz innych podłożach niewsiąkliwych. Dzięki serwerowi druku, zaprojektowanemu przez firmę ESKO, maszyna uzyskuje wysoką wydajność oraz jakość druku. Dodatkowo obsługuje funkcje druku spersonalizowanego (VDP) w zakresie tekstu, kodów kreskowych i QR, a także obrazów oraz elementów zabezpieczenia druku. Maszyna jest wyposażona w zintegrowany moduł inline priming, służący do powierzchniowej aktywacji materiałów do druku, dzięki czemu nie ma konieczności wcześniejszego  primowania materiałów przed załadowaniem surowców do podajnika. Doskonałym uzupełnieniem maszyny HP jest Scodix Ultra 202, czyli cyfrowa maszyna uszlachetniająca z możliwością nakładania lakieru wybiórczo lub po całości, również w wersji puchnącej. Scodix umożliwia też aplikację folii coldstamping oraz aplikację efektu cast&cure na wybranych elementach. Lakierowanie i foliowanie odbywa się bez wykorzystania matryc, co znacznie skraca czas, a także obniża koszt wydruku. Dodatkowo technologia Scodix umożliwia uszlachetnianie wydrukowanych wcześniej danych zmiennych. Dzięki zastosowaniu technologii cyfrowej w postpressie RORI i CZK oferują odbiorcom również niewielkie serie testowe opakowań oraz mock-upy z pełnym uszlachetnieniem wymaganym  do akceptacji.

Opracowano na podstawie informacji firmy Digiprint