Drukarnia Tamir z pierwszą na świecie maszyną Manroland Evolution 900
31 maj 2020 07:58

29 maja br. w Drukarni Tamir w Bystrzycy Kłodzkiej miało miejsce uroczyste przecięcie wstęgi na pierwszym zespole drukującym najnowszej maszyny Manroland – Evolution 900 w formacie B0. Urządzenie miało być główną atrakcją stoiska koncernu Manroland Sheetfed na tegorocznych – przełożonych na przyszły rok z powodu pandemii koronawirusa - targach drupa wraz z odświeżonymi wersjami Roland 700 Evolution w formacie B1, który również miał swoją premierę na drupie przed czterema laty.

Podstawą Manroland 900 Evolution jest technologia wykorzystana w maszynie B1; nowa maszyna będzie dostępna w rozmiarze V (1300 mm) oraz rozmiarze VI (1450 mm). Dokładna specyfikacja nowego produktu zostanie zaprezentowana w ciągu najbliższych kilku tygodni, w czasie, gdy miała się odbywać tegoroczna drupa.

„To naturalny, kolejny krok w ewolucji – mówi Krzysztof Pietrzak, dyrektor zarządzający Manroland Polska. - Pierwszą naszą maszyną wielkoformatową był Roland Ultra, wprowadzony na rynek już w 1951 roku. W 1972 pojawił się Roland 800, a w 1995 – Roland 900. W 2003 roku debiutował model Roland 900 XXL, który w roku 2010 doczekał się wersji z odwracaniem. Do tej pory dostępne są maszyny serii HiPrint w formacie B0. W druku wielkoformatowym mamy więc już 7 dekad doświadczenia, a na świecie pracuje ponad 5 tys. zespołów drukujących Manroland w tym formacie. Najnowszą odsłoną jest Manroland 900 Evolution – w mojej ocenie bardzo zgrabna, proporcjonalna maszyna wielkoformatowa, wizualnie do złudzenia przypominająca model 700. Zresztą całe oprogramowanie zostało zaczerpnięte właśnie z tej maszyny, dzięki czemu unikniemy wielu niespodzianek związanych z wprowadzaniem zupełnie nowych rozwiązań informatycznych. Co charakterystyczne dla Manroland, jest to maszyna uniwersalna, mająca szerokie zastosowanie, choć oczywiście jednym z głównych rynków, do którego kierujemy tę ofertę, jest rynek opakowaniowy. Zapewnia wszystkie funkcjonalności modelu Roland 700 Evolution. Warto również podkreślić, że jesteśmy jedynym producentem, który posiada urządzenie odwracające w formacie B0 XXL.”

Więcej na temat nowej inwestycji drukarni Tamir - w czerwcowej "Poligrafice". AN