Kodak wprowadza innowacje w druku cyfrowym i offsetowym
16 cze 2020 07:52

Kodak poinformował o wprowadzeniu na rynek nowej, rewolucyjnej maszyny inkjetowej oraz o rozbudowie swojego portfolio rozwiązań offsetowych i cyfrowych, stworzonych z myślą o uzyskaniu jak najwyższego zwrotu z inwestycji. Technologia Kodak pozwoli drukarniom na prowadzenie bardziej zyskownej działalności dzięki zwiększeniu wydajności tradycyjnych systemów workflow i otwarciu przed nimi zupełnie nowych możliwości wzrostu.

         Maszyna KODAK PROSPER 6000 Press zmieniła sposób, w jaki drukarnie wykorzystują technologię cyfrową w aplikacjach komercyjnych. Maszyna KODAK PROSPER ULTRA 520 Press bazuje na tym dziedzictwie, przenosząc druk inkjetowy na jeszcze wyższy poziom. Oferuje ona jakość porównywalną z offsetem przy stałej prędkości produkcyjnej wynoszącej 150 m/min na papierach błyszczących, przy zapewnieniu dużego krycia farbą i z zastosowaniem danych zmiennych. A wszystko przy najniższym w branży poziomie kosztów operacyjnych.

Nowa maszyna to pierwsze urządzenie wyprodukowane przez Kodaka w oparciu o stworzoną przez firmę technologię zapisu danych – ULTRASTREAM, która uwzględnia nanoszenie z wysoką precyzją mniejszych, idealnie okrągłych, wolnych od efektów „satelity” kropli atramentu. Pozwala ona na uzyskiwanie obrazów reprezentujących najwyższą jakość wśród wszystkich dostępnych na rynku maszyn inkjetowych. PROSPER ULTRA 520 została zaprojektowana tak, by drukarnia osiągnęła jak najwyższą wydajność dzięki obsłudze szerokiego spektrum podłoży oraz stosując najbardziej wszechstronne, najwyższej jakości i efektywne kosztowo atramenty wodne. Będąc systemem kompletnym, PROSPER ULTRA 520 wspiera drukarnie w realizowaniu zyskownej produkcji takich aplikacji jak: direct mail, materiały reklamowe, katalogi, książki i wiele innych.  Maszyna będzie dostępna w wersji rynkowej pod koniec 2020 r.

Kolejne nowe rozwiązanie to najwydajniejsza cyfrowa maszyna do zadrukowywania folii i opakowań giętkich – UTECO SAPPHIRE EVO W. Jest pierwszą na rynku cyfrową maszyną dedykowaną produkcji opakowań, która łączy w sobie wydajność techniki fleksograficznej z jakością rotograwiury. Bazuje na stworzonej przez Kodak technologii inkjetowej ULTRASTREAM Inkjet Technology umożliwiającej osiągnięcie wysokiej rozdzielczości oraz farbach QD Packaging, pozwalając na włączenie druku cyfrowego w realizowaną przez firmy produkcję opakowań giętkich. Dzięki nakładom do 20 000 m2, a zwłaszcza za sprawą opcji zmiennych danych, SAPPHIRE EVO W staje się rozwiązaniem pozwalającym na wdrożenie innowacyjnej produkcji opakowań, która w jeszcze większym stopniu pozwala wykorzystać potencjał i zalety druku cyfrowego. Maszyna jest już dostępna w skali globalnej.

Podczas gdy druk cyfrowy w coraz większym stopniu stymuluje przyszłość poligrafii, Kodak wciąż inwestuje w rozwijanie zmieniających obraz całego rynku rozwiązań technologicznych skierowanych do drukarń offsetowych. Firma pozostaje w czołówce dostawców rynkowych, m.in. dzięki innowacjom wprowadzanym w technologii płyt bezprocesowych. Obecnie dzieje się tak za sprawą nowej generacji płyty, która oferuje jeszcze lepszy kontrast obrazu, wyższą trwałość i krótsze czasy naświetlania. Technologia zastosowana w płytach SONORA jest najpowszechniej stosowaną na świecie technologią płyt bezprocesowych z ponad 4 tys. wykorzystujących ją drukarń różnej wielkości, z całego świata. Płyta SONORA XTRA Process Free Plate będzie dostępna na rynku z końcem 2020 r.

Kolejny etap ewolucji systemu KODAK PRINERGY Workflow to platforma KODAK PRINERGY On Demand Workflow.

Przekraczając kolejne poziomy prędkości, Kodak wprowadza na rynek najszybszą na świecie nową pełnoformatową naświetlarkę CtP do płyt bezprocesowych – KODAK MAGNUS Q800 Platesetter z opcją T-Speed. Jest ona w stanie naświetlić do 80 płyt/h, wspierając firmy w zwiększeniu wydajności ich worfklow w zakresie produkcji offsetowej. Wyższe prędkości naświetlania potrzebują automatyzacji, która jest w stanie im dorównać, więc Kodak wprowadza jednocześnie na rynek udoskonalony system wielopaletowego ładowania płyt Multi-Pallet Loader. Jest on kompatybilny z prędkością 80 płyt/h i pozwala na umieszczenie nawet 3200 płyt jednocześnie. T-Speed MAGNUS Q800 Platesetter będzie dostępna w ramach testów beta jeszcze w tym miesiącu, zaś do stałej produkcji wejdzie we wrześniu 2020 r. Opcja 1500 płyt  na paletę  dla systemów Single Pallet Loader/Multi Pallet Loader będzie dostępna od czerwca 2020.

Dostępna od 2021 r. nowa naświetlarka MAGNUS Q4800 Platesetter będzie oferować jedną z najszybszych na rynku prędkości i wydajności w zakresie produkcji wielkoformatowych form drukowych (XLF). Będzie też najszybszym rozwiązaniem w kontekście produkcji płyt XLF dedykowanych maszynom 96-stronicowym oraz jedną z najszybszych obsługujących płyty 1650 mm, przy zastosowaniu opcji podwójnego ładowania. Zawierać będzie też najbardziej elastyczny, zautomatyzowany system podawania płyt z palet, uwzględniający do 8 różnych formatów i mieszczący online do 4,8 tys. płyt.
“Kodak inwestuje rocznie ok. 25 mln USD w zaawansowane rozwiązania technologiczne dla druku, podwajając jednocześnie nakłady na druk cyfrowy i dostarczając rozwiązania, dzięki którym nasi klienci mogą zwiększać wydajność i wzrosty wraz ze zmieniającym się rynkiem - mówi Jim Continenza, executive chairman w firmie Kodak. - Nowa rewolucyjna maszyna inkjetowa PROSPER ULTRA 520 Inkjet Press to produkt będący dziedzictwem naszych innowacji w druku, a jednocześnie potwierdzający kontynuację naszych starań we wprowadzaniu na rynek przełomowych rozwiązań technologicznych. Obecnie drukarnie mogą bazować na pełnym portfolio rozwiązań Kodak – od płyt offsetowych, poprzez oprogramowanie workflow, aż po maszyny cyfrowe, by osiągnąć opłacalny poziom produkcji i wydajności.”

Opracowano na podstawie informacji firmy Kodak

 

error: Kopiowanie zabronione!