Agfa stawia na atramenty inkjetowe
1 lip 2020 08:42

Aby sprostać rosnącym wymaganiom rynku, Agfa zamierza zainwestować w zwiększenie zdolności produkcyjnych w zakresie atramentów do druku inkjetowego. Zgodnie z planem, nowy zakład zlokalizowany w centrali Agfa w Mortsel (Belgia) pozwoli obsługiwać obecnych klientów, a także ma stać się kluczowym dostawcą atramentów na bazie wody. Pierwszymi odbiorcami będą klienci zainteresowani aplikacjami na papierze dekoracyjnym, podłogach laminowanych i panelach meblowych. Drugi rynek docelowy to opakowania, ze szczególnym uwzględnieniem opakowań z tektury falistej.

W połączeniu z istniejącymi zakładami Agfy nowy obiekt ma stać się wydajnym centrum produkcyjnym, w którym będą zlokalizowane zespoły badawczo-rozwojowe oraz dział kontroli jakości. Jak szacuje producent, zdolności produkcyjne nowego centrum powinny pokryć zapotrzebowanie rynku na okres najbliższych 5-10 lat.

„Atramenty Agfa znalazły uznanie ze względu na wysoką jakość i wydajność. Branża atramentowa to jeden z naszych filarów wzrostu” - mówi Tom Cloots, dyrektor ds. przemysłowego druku inkjetowego i dodaje: „W ciągu ostatnich dwóch dziesięcioleci zbudowaliśmy platformę do produkcji atramentów do druku inkjetowego. Nasze wyniki sprzedaży z roku na rok rosną, a my stopniowo zwiększamy moce produkcyjne. Nadszedł czas, aby nowa inwestycja nadążała za rosnącymi wymaganiami rynku.”

Agfa jest znana na rynku między innymi za sprawą szerokiej gamy rozwiązań wielkoformatowych, w tym maszyn z rodziny Anapurna, Jeti i Oberon. Urządzenia te wykorzystywane w połączeniu z innowacyjnymi atramentami Agfa łączą w sobie wysoką wydajność i jakość – dwa parametry najbardziej pożądane przez klientów. Formuły atramentu są dopasowane do poszczególnych elementów maszyny (np. głowicy drukującej), a także oprogramowania do zarządzania kolorem po to, by skutecznie optymalizować zużycie atramentu, a tym samym redukować koszty.

Agfa opracowuje i produkuje zestawy atramentów UV we współpracy z producentami OEM oferującymi rozwiązania jedno- i wieloprzebiegowe. Atramenty te wyróżniają się bogatą gamą kolorów, wysoką jakością, trwałością i powtarzalnością między partiami. Firma od wielu lat opiera rozwiązania w dziedzinie wodnych atramentów do maszyn inkjetowych na technologii wykorzystującej połączenie wysokiej pigmentacji ze zoptymalizowaną dyspersją pigmentów. Producenci OEM włączają innowacyjne zestawy atramentów do systemów druku inkjetowego stosowanych w przypadku laminatów (podłogi, meble, druk na papierze dekoracyjnym), tektury falistej, drukowania dokumentów, a także w pracach rozwojowych, zwłaszcza w zakresie opakowań. Zestawy atramentów są dostosowane do systemu drukowania, a także do konkretnych potrzeb aplikacji. Główny nacisk jest kładziony na czas pracy urządzenia oraz jak najwyższą spójność wyników drukowania.

Na podstawie informacji firmy Agfa opracowała BZ