Xaar świętuje 30-lecie
1 lip 2020 11:53

Założona w 1990 roku w Cambridge Science Park firma Xaar powstała za sprawą czteroosobowego zespołu, do którego należeli między innymi Mike Willis i Mark Shepherd. Celem było skomercjalizowanie pracy wykonanej przez Steve’a Temple i Davida Patona, wynalazców piezoelektrycznej technologii Xaar Drop-on-Demand; obaj dołączyli do firmy wkrótce po jej założeniu.

Pierwsza umowa handlowa została podpisana w 1991 roku z firmą Brother Industries. Na mocy porozumienia zakupiono licencję na technologię do opracowywania domowych drukarek i faksów. Przez kolejny rok firma rozwijała się dynamicznie, aby w 1992 przekroczyć milion funtów przychodów z opłat licencyjnych, sprzedaży zestawów testowych i doradztwa technicznego.

Oprócz licencjonowania technologii równie ważną częścią sukcesu Xaar stały się rozwój i produkcja atramentowych głowic drukujących. Wczesna oferta produktów, w tym urządzeń Xaar 128 i Xaar 500, przyczyniła się do rozwoju grafiki cyfrowej oraz branży kodowania i znakowania na całym świecie.

Wprowadzenie modelu Xaar 1001 stanowiło kolejny znaczący postęp w technologii atramentowej. Unikalna architektura głowicy drukującej, Hybrid Side Shooter Xaar, umożliwiła recyrkulację atramentu zarówno za dyszą, jak i przez cały kanał (innowacyjna technologia TF Xaar). Zapewniło to skokową zmianę w niezawodności drukowania i przyspieszyło cyfrową transformację rynku produkcji płytek ceramicznych w 2000 roku.

Pierwsze głowice drukujące były produkowane w Järfälla w Szwecji. W 2007 roku Xaar otworzył nowoczesną fabrykę w Huntingdon (Wielka Brytania), dostosowując ją do produkcji modelu Xaar 1001. Aby rozpocząć produkcję seryjną, w obiekt zainwestowano wówczas ponad 60 mln funtów.

Inwestycje w badania i rozwój zawsze były kluczowe dla postępów Xaar jako niezależnej firmy. Obecnie stanowią około 11 proc. przychodów biznesowych. Koncentracja na badaniach i rozwoju zaowocowała złożeniem ponad 2000 wniosków patentowych w ciągu 30-letniej historii przedsiębiorstwa oraz opracowaniem przełomowych głowic drukujących i technologii atramentowych, które przyczyniły się do globalnej ekspansji druku atramentowego.

Ostatnie innowacje obejmują technologie High Laydown, która umożliwia osadzanie dużych ilości płynu przy dużych prędkościach linii, oraz Ultra High Viscosity, która pozwala na stosowanie płynów o znacznie wyższych lepkościach - do 100 centypuaz w typowych temperaturach roboczych od około 40˚C do 50˚ C. Takie zmiany zwiększyły elastyczność oferty dotyczącej druku na ceramice i otworzyły możliwości rozwoju w nowych sektorach takich jak np. druk 3D.

John Mills, CEO Xaar powiedział: „30 lat to znaczący moment dla każdej firmy; wszyscy bardzo pragnęliśmy zaznaczyć tę okazję i świętować nasze osiągnięcia jako zespół, pomimo tego, że wielu z nas nadal pracuje w różnych lokalizacjach”. W ramach obchodów jubileuszu firma dzieliła się w mediach społecznościowych wspomnieniami z ważnych wydarzeń. Szczególną atrakcją były nominacja do nagrody Queen's Award w 1995 r. oraz występ w programie telewizyjnym BBC „Świat jutra”, prowadzonym przez księcia Karola. Ostatecznie Xaar zdobył nagrodę Queen's Award dla przedsiębiorstw w kategorii „Innowacje” w 2005 r.

„To była prawdziwa przyjemność wspominać, jak wiele osiągnęliśmy przez ostatnich 30 lat. Dzięki temu możemy uznać wyjątkowe dziedzictwo, jakie mamy w rozwoju i stosowaniu technologii atramentowej na całym świecie” – powiedział John i dodał: „Dopiero niedawno dołączyłem do Xaar jako dyrektor generalny, jednak jest dla mnie jasne, że to zespół miał zawsze fundamentalne znaczenie dla realizacji naszej wizji; jestem pod ogromnym wrażeniem wiedzy i zaangażowania jego członków. Obchodząc 30. urodziny doceniamy wysiłki nas wszystkich.”

Xaar świętował jubileusz stylowo – każdy z członków zespołu otrzymał szampana, aby wznieść toast za biznes i jego rolę w pionierskim stosowaniu przemysłowych technologii atramentowych na świecie.

Na podstawie informacji firmy Xaar opracowała BZ