30-lecie ESMA
20 lip 2020 11:35

Kończąc 30 lat Europejskie Stowarzyszenie ESMA zrzeszające producentów specjalistycznych rozwiązań druku reprezentuje to, co najlepsze w technologiach sitodruku i druku atramentowego i patrzy z optymizmem na następną dekadę. To, co przed laty zaczęło się jako wspólna działalność największych europejskich dostawców sitodruku, rozwinęło się i ewoluowało, by stać się obecnie centrum szeroko pojętego druku przemysłowego.

Stowarzyszenie ESMA zostało założone w 1990 r. w Wielkiej Brytanii jako inicjatywa dostawców, mająca na celu stymulowanie rozwoju i potencjału technologii sitodrukowej. Derek Down, ówczesny Sekretarz Generalny FESPA, przyjął dodatkową odpowiedzialność Sekretarza Generalnego ESMA i pełnił tę funkcję do 2002 roku, kiedy to zastąpił go Bryan Collings.

„Praca dla ESMA była przywilejem, owocowała kontaktami z wieloma przedsiębiorcami i biznesmenami aktywnymi w naszej specjalistycznej społeczności poligraficznej” - wspomina Bryan Collings. W 2007 r. siedziba Stowarzyszenia została przeniesiona do Belgii, a nowym dyrektorem generalnym mianowano Petera Buttiensa. Peter Buttiens wniósł wiele entuzjazmu  i skutecznie rozwinął organizację doprowadzając ją do miejsca, w którym znajduje się obecnie. „Priorytetem było zawsze służenie naszym sympatykom, ale także uczynienie ESMA atrakcyjnym miejscem dla nowych członków i ukierunkowanie Stowarzyszenia na innowacje branżowe - stwierdza Buttiens i dodaje: „Połączenie pracy całego zespołu i szersze zaangażowanie w rozwój konferencji uplasowało ESMA w czołówce europejskiego sektora druku przemysłowego. Sitodruk i druk atramentowy to dwa filary, które niosą ze sobą synergię i napędzają nasze ciągłe poszukiwanie nowych ekscytujących zastosowań technologii - od dekoracji przemysłowych po druk funkcjonalny”.

Do największych osiągnięć ESMA należą konferencje, cenione za wysoki poziom technicznych treści i możliwości tworzenia sieci międzynarodowych kontaktów. Od 2005 roku ESMA organizuje istotne dla branży wydarzenia, między innymi: GlassPrint (we współpracy z Chameleon Business Media); Advanced Functional and Industrial Printing Conference - konferencję poświęconą zaawansowanemu drukowi funkcjonalnemu i przemysłowemu, której najbliższa edycja odbędzie się w przyszłym roku (IV) oraz Inkjet Conference (we współpracy z Digital Direct Technologies), zapowiedzianą na jesień 2020 r. (VII edycja).

Zainaugurowana w 2017 r. Akademia ESMA to seria edukacyjna organizowana w Instytucie Inżynierii i Automatyzacji Produkcji (Fraunhofer Institute for Manufacturing Engineering and Automation). „Przez ponad trzydzieści lat Stowarzyszenie ESMA z powodzeniem dostosowywało się i jednocześnie zmieniało dzięki innowacjom i partnerstwom, aby nadal dostarczać cenne usługi, nie tylko członkom, ale także szerszej społeczności poligraficznej za pośrednictwem „Centrum wiedzy ” oraz konferencji. Członkostwo mogło się zmieniać na przestrzeni lat, ale cel ESMA zawsze pozostawał taki sam - promowanie specjalistycznych procesów drukowania, zarówno sitodrukowych, jak i atramentowych, z jednakowym naciskiem” - komentuje Debbie Thorp z Global Inkjet Systems, obecna przewodnicząca Rady ESMA.

Obecnie Stowarzyszenie liczy 67 firm członkowskich, a najnowszymi spółkami w tym gronie są Zeller + Gmelin i Ricoh. „Ricoh postanowił dołączyć do ESMA, aby zaangażować się w silną sieć promującą zarówno technologie sitodrukowe, jak i cyfrowe. Jako dostawca technologii dla przemysłu atramentowego, dział druku przemysłowego Ricoh chce pomóc klientom w generowaniu korzyści z przejścia na technologię cyfrową, szczególnie w sektorze tekstylnym. Kontakty ułatwiane przez ESMA pomogą Ricoh zrozumieć szczegółowe potrzeby tego rynku” - mówi Dominiek Arnout, dyrektor ds. rozwoju biznesu w regionie EMEA w Ricoh Europe.

Od momentu powstania ESMA druk przemysłowy przeszedł długą drogę, a Stowarzyszenie stanowi konsekwentne wsparcie dla uczestników tej podróży, oferując im spotkania i wymianę specjalistycznej wiedzy w zakresie różnych technologii, profesjonalne doradztwo na temat przepisów dotyczących zdrowia, bezpieczeństwa i ochrony środowiska.

„Ile zmieniło się w naszej branży w ciągu tych trzydziestu lat? Prawie wszystko!” - podkreśla Walter Frick, jeden z „ojców założycieli” Stowarzyszenia ESMA i dodaje: „Technologia została ulepszona, maszyny i materiały całkowicie się zmieniły, a rynki przeniosły się z aplikacji graficznych na zaawansowane technologicznie operacje przemysłowe.”

Z uwagi na ograniczenia wynikające z pandemii Stowarzyszenie przesunęło obchody 30. jubileuszu na przyszły rok.

Opracowano na podstawie informacji ESMA