Nowe farby Siegwerk ułatwiają recykling opakowań
4 wrz 2020 08:12

Siegwerk, jeden z wiodących światowych dostawców farb drukarskich do zastosowań opakowaniowych i etykiet opracował nową serię farb offsetowych UV i lakierów UV do druku komercyjnego i opakowań. Innowacyjne rozwiązania zwiększają możliwości recyklingu zgodnego z dyrektywami unijnymi w sprawie odpadów (2008/98 / WE) oraz opakowań i odpadów opakowaniowych (94/62 / WE).

W przypadku recyklingu tego typu materiałów ważne jest aby warstwy farby drukarskiej i lakieru były rozdrabniane na małe cząsteczki, co ułatwia oddzielenie ich od podłoża. Standardowe farby UV często wykazują słabą zdolność do odbarwiania, ponieważ tworzą stałą, odporną chemicznie i mechanicznie warstwę, która jest silnie przytwierdzona do włókna celulozowego, jak klejąca warstwa tworzywa sztucznego. Tego typu farby są trudne do usunięcia podczas procesu recyklingu, a próby ich oddzielenia skutkują powstawaniem barwnych plam na papierze makulaturowym.

Badania wykazały również, że wydruki pokryte lakierami dyspersyjnymi na bazie wody i utwardzanymi promieniami UV lakierami fleksograficznymi, podobnie jak standardowe farby UV, często stwarzają problemy podczas procesu recyklingu odbarwiania papieru i tektury. W procesie recyklingu nadrukowane warstwy lakieru rozpadają się na zbyt małe (lakiery wodne) lub na zbyt duże (lakiery UV) cząstki i nie można ich z powodzeniem oddzielić od włókien celulozowych.

Stosowane w druku opakowań farby offsetowe UV i konwencjonalne farby na bazie oleju są często pokrywane standardowymi lakierami UV, co znacznie utrudnia recykling cennego kartonu na bazie pierwotnych włókien. Dotyczy to również okładek czasopism drukowanych z roli techniką offsetową przy użyciu konwencjonalnych farb lub lakierów fleksograficznych UV.

W oparciu o serię farb Siegwerk SICURA Low NRGY UV/LED UV wprowadzoną na rynek w 2019 r. jako pierwszy system farb offsetowych UV/LED eksperci Siegwerk opracowali kolejną serię farb offsetowych zaprojektowaną specjalnie do druku offsetowego i opakowań niespożywczych - SICURA Plast SP. Farba oferuje wysoką wytrzymałość koloru a także dobrą przyczepność do chłonnych i niechłonnych podłoży.  Odbarwialność SICURA Plast SP w połączeniu z nowymi odbarwiającymi się lakierami fleksograficznymi UV została potwierdzona metodą INGEDE 11, oficjalnie zatwierdzoną normą branżową dotyczącą badań odbarwiania.

Dzięki nowym rozwiązaniom firma Siegwerk poprawiła możliwość recyklingu wydruków utwardzanych promieniami UV, jednocześnie wspierając określony cel UE w zakresie recyklingu opakowań papierowych i kartonowych. Szacowany współczynnik recyklingu wzrósł z 60 procent osiąganego obecnie do 85 procent jaki ma obowiązywać do 2030 roku.

Na podstawie informacji firmy Siegwerk opracowała BZ

error: Kopiowanie zabronione!