Screen i Lintec dla bezpieczeństwa opakowań żywności
17 wrz 2020 13:02

Wraz ze wzrostem zainteresowania bezpieczeństwem opakowań żywności na całym świecie rośnie popyt na technologię drukowania opakowań i etykiet, która chroni pakowaną żywność przed substancjami toksycznymi. W odpowiedzi na ten trend i coraz ostrzejsze przepisy producent systemów druku atramentowego Screen nawiązał współpracę ze specjalistą od klejów Lintec, aby zapewnić bezpieczeństwo etykiet i klejów o niskiej migracji (o niskiej przepuszczalności) do pakowanej żywności.

„Uważamy, że bezpieczeństwo opakowań żywności jest odpowiedzialnością całego łańcucha dostaw. Dlatego też, gdy tylko jest to możliwe, współpracujemy z partnerami, aby zwiększyć dostępność bezpiecznych opakowań o niskiej migracji ” - mówi Taishi Motoshige, kierownik ds. sprzedaży i operacji w Screen Europe.

Opierając się na dziesięcioleciach badań i rozwoju bezpiecznego oraz wydajnego cyfrowego druku atramentowego, firma Screen wprowadziła trzy lata temu nowy system druku etykiet o niskiej migracji, Truepress JetL350UV + LM, który wykorzystuje specjalnie opracowane tusze o niskiej migracji, zapewniające zwiększone bezpieczeństwo w zastosowaniach związanych z pakowaniem żywności. Urządzenie jest wyposażone w mechanizm przedmuchiwania azotem, który przyspiesza schnięcie (zwane także „utwardzaniem”) atramentów UV, dodatkowo zapobiegając migracji atramentu. Truepress JetL350UV + LM jest popularny w Europie, wybierany przez dziesiątki drukarń. „Zainteresowanie naszą technologią drukowania etykiet o niskiej migracji pozostaje duże, nawet w czasach wirusa COVID-19” - mówi Motoshige.

Chociaż etykiety o niskiej migracji mają kluczowe znaczenie dla bezpieczeństwa opakowań żywności, ważny jest również wybór klejów używanych do przyklejania etykiet do opakowań.

Lintec, wiodący producent materiałów etykietowych do opakowań, od lat inwestuje w badania i rozwój, aby nieustannie ulepszać swoje kleje o bardzo niskiej migracji. Obecnie Screen
i Lintec nawiązały współpracę, aby zapewnić bezproblemową współpracę ich technologii, produkując etykiety żywności i produktów farmaceutycznych oraz pakując je szybko, wydajnie i zgodnie z najwyższymi standardami regulacyjnymi.

Lintec i Screen współpracują w celu zwiększenia bezpieczeństwa etykiet i opakowań na produkty zdrowotne i spożywcze.

„Kwestie bezpieczeństwa związane z migracją składników atramentu i kleju w całym łańcuchu dostaw żywności i farmaceutyków, a także potencjalne zagrożenia dla zdrowia użytkowników końcowych są powodem do niepokoju dla właścicieli marek i producentów. Dlatego dostawcy etykiet i opakowań stają w obliczu rosnącego zapotrzebowania na rozwiązania, które zapewniają ochronę produktów przed zanieczyszczeniami spowodowanymi atramentami i klejami ” - mówi Kazuya Katoh, dyrektor generalny działu administracyjnego, działu badań i rozwoju w firmie Lintec.

Screen i Lintec przeprowadziły kilka niezależnych testów zewnętrznych, aby ocenić wydajność połączonych technologii o niskiej migracji. Wyniki testu ujawniły, że po połączeniu TP Jet L350UV+ LM firmy Screen z materiałem etykietowym Lintec o bardzo niskiej migracji ogólny limit migracji (OML) wynosi 0,6 mg/100 cm2. „To znakomity wynik, biorąc pod uwagę, że obecny przepis UE dla OML wynosi 10 mg/100 cm2” - mówi Motoshige.
„Wspólnie rozwiązując problem migracji atramentu, Lintec i Screen pokazują swoje zaangażowanie w odpowiedzialność korporacyjną i dostarczają produkt, który zapewnia właścicielom marek oraz użytkownikom końcowym pewność, jakiej potrzebują” - dodaje Katoh.

Opracowano na podstawie informacji firmy Reprograf-Grafikus