System dezynfekcji powietrza UVC-R Durst
9 paź 2020 12:22

Durst, jeden z wiodących dostawców zaawansowanych technologii druku cyfrowego, reaguje na pandemię COVID ciekawą inicjatywą, prezentując innowacyjne rozwiązanie w zakresie redukcji rozprzestrzeniania się wirusów w środowisku wewnętrznym - system dezynfekcji powietrza UVC-R Durst.

Nowa normalność, która kształtuje obecnie nasze życie prywatne i zawodowe, jest zdeterminowana przez maski, dystans społeczny i środki dezynfekujące. Sytuacja ta nie ulegnie zmianie w perspektywie krótko- i średnioterminowej.

Nawet jeśli dostępna będzie szczepionka przeciwko COVID-19, najprawdopodobniej pojawią się nowe rodzaje wirusów i ich mutacje. W ciągu ostatnich kilku miesięcy firma Durst wykorzystywała swoje doświadczenie w laboratoriach, w produkcji, w technologii UV, w symulacjach przepływu i w wytycznych bezpieczeństwa, aby przywrócić jakość życia w nowej normalności dzięki systemowi dezynfekcji powietrza UVC-R Durst.

W laboratoriach Durst analizowano główne drogi przenoszenia i prędkości opadania kropel oraz aerozoli transportujących cząsteczki płynne zawierające wirusy, a także skuteczność środków zaradczych z ciągłą wymianą powietrza i promieniowaniem UV. Durst UVC-R łączy w jednym systemie zarówno wymianę powietrza, jak i promieniowanie UV, skutecznie redukujące zakaźne aerozole, wirusy i zarazki w środowisku wewnętrznym. Powietrze w pomieszczeniu jest doprowadzane do systemu zamkniętego przez membranę antywirusową i napromieniowywane światłem UV-C. Zdezynfekowane powietrze jest następnie uwalniane z powrotem do pomieszczenia.

Sprawdziliśmy wydajność źródeł UV-C w naszych laboratoriach i przeanalizowaliśmy idealny czas ekspozycji oraz przepływ objętościowy - mówi Christoph Gamper, dyrektor generalny i współwłaściciel Grupy Durst. - Zewnętrzne laboratorium technologii medycznych i środków dezynfekujących w Niemczech jest obecnie w trakcie weryfikacji naszych wyników. W tym samym czasie wydajność urządzenia Durst UVC-R jest testowana w trybie rzeczywistym za pomocą "pseudowirusa" i tzw. bakteriofagów.

Centralna strefa dezynfekcji, którą obejmuje swoim zasięgiem Durst UVC-R, ma wymiary 4x4x2,5 m. Jednak Durst zwraca uwagę, że nie można podać żadnych konkretnych informacji o metrach kwadratowych lub objętości jako ogólnej odpowiedzi w zakresie wydajności, ponieważ zależy ona od wielu czynników takich jak temperatura, przepływ powietrza w pomieszczeniu, wysokość sufitu, liczba osób itp.

Dlatego firma podaje następujący przykład możliwości urządzenia: 4 osoby siedzą przy stole i są otoczone objętością 8 m³. Każda osoba wdycha i wydycha około 0,5 m³ powietrza na godzinę, w sumie 2 m³. Durst UVC-R dezynfekuje 12,5 raza tę objętość lub 25 m³ w ciągu 15 minut i 50 razy objętość oddechową 4 osób lub 100 m³ w ciągu jednej godziny.

Jeśli urządzenie UVC-R jest umieszczone w większym pomieszczeniu, następuje ciągłe mieszanie powietrza w pomieszczeniu wokół centrum dezynfekcji, co oznacza, że poprzez stałe uwalnianie oczyszczonego powietrza ładunek wirusowy zostaje zredukowany nawet poza strefą centralną.

Wdrażamy nie tylko działanie prewencyjne, mające na celu redukcję wirusów w powietrzu – dodaje Christoph Gamper. - Wspólnie z południowotyrolskim projektantem Christophem Zanzottim opracowaliśmy portfolio urządzeń, które może być harmonijnie zintegrowane z wieloma koncepcjami wnętrz. Ponadto folia z powłoką antywirusową może zostać spersonalizowana za pomocą naszych systemów druku cyfrowego.

Rozwiązanie Durst UVC-R jest już dostępne w przedsprzedaży, a pierwsze dostawy planowane są na początku grudnia br.

Na podstawie informacji firmy Durst opracowała AN

error: Kopiowanie zabronione!
cript>