Zakończył się Tydzień Innowacji Heidelberga
19 paź 2020 14:17

Podczas Innovation Week Heidelberg zaprezentował gamę rozwiązań – w tym premierowych – dla drukarń akcydensowych, producentów etykiet i opakowań. Przedstawiono także kilka premierowych rozwiązań. Jednym z nich był zautomatyzowany przepływ pracy od PDF do ułożonych w stos złamanych arkuszy (światowa premiera).


Proces produkcyjny oparty o Prinect Production Managera pozwala zorganizować ucyfrowione procesy w inteligentnej drukarni dzięki szerokiemu, skalowalnemu zakresowi funkcji. Dzięki Prinect Digital Front End (DFE) integruje nie tylko offsetowe maszyny drukarskie, ale także maszyny cyfrowe. 

Podczas Innovation Week swoją premierę miała całkowicie autonomiczna produkcja. Cyfrowy system planowania Prinect Scheduler pozwala rozplanować przychodzące zadania w optymalnej kolejności. Naświetlanie płyt odbywa się w pełni automatycznie w odpowiedniej kolejności dzięki systemowi  produkcyjnemu CtP  Suprasetter. 

Prace są automatycznie ładowane bezpośrednio do pamięci maszyny drukarskiej przez program Prinect Scheduler. Dzięki systemowi Plate to Unit, nowej, w pełni zautomatyzowanej logistyce płyt drukowych na maszynie drukarskiej, płyty są dostarczane i zdejmowane podczas całkowicie zautomatyzowanego procesu. 

Maszyna drukująca Speedmaster XL 106- P+L generacji 2020 ma wszystko, co potrzebne do wykorzystania wydajności maszyny na co dzień. Nawigacja operatora osiąga nowy poziom dzięki dalszym inteligentnym systemom wspomagania i wykorzystaniu sztucznej inteligencji. Nowy Heidelberg UX zapewnia użytkownikowi nowe wrażenia, a nowoczesna stacja robocza daje ergonomiczne wsparcie
i zapewnia najwyższą wydajność. Opatentowane oprogramowanie Intellistart 3 organizuje i optymalizuje procesy narządzania. Nowe oprogramowanie Intellirun rozszerza funkcjonalność nawigacji poza proces przygotowania. Zapewnia operatorowi ciągłe informacje, aby uniknąć przerw na dodatkowe działania. Na ekranie Wallscreen XL oś czasu Intelliguide zapewnia przejrzystość wszystkich procesów. Jednak nawigacja operatora nie ogranicza się do stanowiska sterowania maszyną: jest teraz dostępna również w zespołach drukujących dzięki nowej Intelliline. Dzięki aplikacji Press Center Mobile informacje o stanie maszyny są również dostępne zdalnie. 

Aby móc przejść do procesów introligatorskich ze stosem bezodpadowym, brama do sortowania niepoprawnych arkuszy została po raz pierwszy zintegrowana z maszyną drukującą z odwracaniem. 

Nowa generacja systemów suszenia DryStar LED Pro jest nie tylko o 20 proc. lżejsza, ale także mocniejsza i zapewnia suche arkusze na stosie na wykładaniu. Arkusze są następnie przesyłane bezobsługowym systemem transportowym do falcerki Stahlfolder KH 82-P, która złamuje ok. 15 000 ark./h.  operatora. Przemysłowe zrobotyzowane rozwiązanie Stahlfolder P-Stacker pozwala również na użycie europalet. 

Kolejna światowa premiera w dziedzinie falcerek to Stahlfolder TH 56 Pharma. Zawiera wiele nowych dodatków, które umożliwiają znacznie bardziej ekonomiczną produkcję szerokiej gamy wkładek opakowaniowych.

Nowe rozwiązania w zakresie Push to Stop znalazły się również w systemach cięcia Polar. Nowy system AirGo Jog w pełni automatyzuje dotychczasowy pracochłonny proces ręcznego utrząsania. 

Całkowicie przeprojektowany Prinect Press Center generacji 2020 z nowym systemem operacyjnym Speedmaster zapewnia funkcjonalność Push to Stop i interfejs Prinect Cloud dla każdego Speedmastera od modelu SX 52 do XL 106. 

Dzięki systemowi Heidelberg Colour Management przestrzeń kolorów wykorzystywana przez system druku cyfrowego Versafire jest dopasowywana do arkusza drukowanego offsetowo. Technologia rastrowania jest identyczna. Otwiera to drzwi dla produkcji hybrydowych.

Nowy tryb produkcji Digital Cluster umożliwia inteligentne zarządzanie zadaniami w grupie 2 lub więcej maszyn Versafire, połączonych przez Prinect DFE. Zintegrowane narzędzie do zarządzania Media Management Tool automatycznie ustawia ponad 200 parametrów maszyny. 

Z kolei w rozwijającym się sektorze etykiet Heidelberg chce się skoncentrować na kompleksowych rozwiązaniach cyfrowych w arkuszowym druku offsetowym. Koncepcja Push to Stop Heidelberga jest popularna również w sektorze etykiet. Podczas Innovation Week Heidelberg zademonstrował jedno z takich rozwiązań. 

Pokazano też nowy Push to Stop CutStar, oparty na zupełnie nowej platformie z najnowszą technologią napędu, najnowocześniejszą technologią sterowania, nową geometrią ostrza i zupełnie nowymi urządzeniami peryferyjnymi.

Pakiet IML Performance Package dla Speedmastera 106 jest teraz również używany przez nowy CutStar 4. generacji, zapewniając wysokiej jakości rezultaty na foliach o grubości do 50 µm. 

Dzięki nowemu FoilStar Cure producenci etykiet mogą sprostać nawet wysokim wymaganiom dotyczącym wykończenia. W połączeniu z inną innowacją – systemem suszenia DryStar LED Pro - można uzyskać imponujące metaliczne efekty o wysokim połysku. 

Heidelberg oferuje też innowacyjne i zindywidualizowane rozwiązania dla branży przetwarzającej opakowania: od tworzenia samej pracy aż po gotowe składane opakowanie. System Prinect łączy różne maszyny i procesy i umożliwia nawigowaną produkcję składanego opakowania, a w idealnym przypadku nawet produkcję autonomiczną. Wypróbowane materiały eksploatacyjne z rodziny Saphira oraz serwis cyfrowy zapewniają stabilne środowisko produkcyjne i najwyższą możliwą dostępność maszyn.

Speedmaster XL 75 Anicolor z technologią Multicolor to interesujące połączenie dla drukarń opakowań zajmujących się cyfrowymi zleceniami produkcyjnymi.
Heidelberg rozszerzył też możliwości dla segmentu przemysłowych drukarń opakowaniowych. Podczas Innovation Week zaprezentowano innowacje związane z maszyną Speedmaster XL 106, nową sztancę oraz  kilka innowacji dla składarko-sklejarek Diana.

Uczestnicy Innovation Week byli też świadkami światowej premiery Mastermatriksa 106 CSB: nowej flagowej sztancy firmy MK Masterwork i Heidelberga o prędkości produkcji do 9000 ark./h. 

Dla krótkich serii opakowań i druku akcydensowego w nieodległej przyszłości zostaną wprowadzone modele Digimatrix 80 LR i Digimatrix 106 LR. Te cyfrowe sztance wykorzystujące technologię cięcia laserowego także będą zintegrowane z systemem Prinect. Obie maszyny oferować będą opcję zagniatarki rotacyjnej w linii i osiągają prędkość do 3000 ark./h.

Druga generacja modułu Diana Braille oferuje teraz opcję regulacji krzyżowej narzędzi brajlowskich. 

Nowa generacja Diana Inspector może kontrolować szeroką gamę podłoży, w tym trudnych materiałów. Diana Inspector jest dostępny dla maszyn Diana Smart i Diana Easy.

Cyfrowa integracja nowego Diana Packer 4.0 pomaga podczas automatycznego pakowania w opakowania zbiorcze. Po raz pierwszy komunikacja między składarko-sklejarką a Diana Packer 4.0 zapewnia, że geometria opakowania zbiorczego musi zostać wprowadzona tylko raz. 

Więcej – w listopadowej „Poligrafice”.

Opracowano na podstawie informacji firmy Heidelberg