Dwukrotnie większa produktywność w druku akcydensowym
20 paź 2020 08:09

Podczas Innovation Week Heidelberg zaprezentował gamę rozwiązań – w tym premierowych – przyczyniających się do zwiększenia produktywności i konkurencyjności drukarń akcydensowych.

Należą do nich: po raz pierwszy prezentowany zautomatyzowany przepływ pracy od PDF do ułożonych w stos złamanych arkuszy (światowa premiera); nawigacja dla operatora i inteligentne systemy wspomagające we wszystkich modelach maszyn Speedmaster; elastyczny wybór pomiędzy drukiem cyfrowym i offsetowym; większa wydajność Versafire dzięki nowemu trybowi produkcji Digital Cluster.

Dla wysoce uprzemysłowionych drukarń akcydensowych ze znormalizowanymi procesami produkcyjnymi Heidelberg prezentuje autonomiczną produkcję, od wprowadzania danych aż po złożenie podpisu - Push to Stop - po raz pierwszy - od początku do końca.

Proces produkcyjny oparty o Prinect Production Managera pozwala zorganizować ucyfrowione procesy w inteligentnej drukarni dzięki szerokiemu, skalowalnemu zakresowi funkcji. Dzięki Prinect Digital Front End (DFE) integruje nie tylko offsetowe maszyny drukarskie, ale także maszyny cyfrowe.

Tryb produkcyjny Digital Cluster to nowa funkcja w Prinect DFE. Umożliwia kilku maszynom cyfrowym Versafire nowej generacji współdzielenie kolejki zadań, dzięki czemu rozdzielanie zadań może być optymalizowane.

Podczas Innovation Week premierę miała całkowicie autonomiczna produkcja. Cyfrowy system planowania Prinect Scheduler pozwala rozplanować przychodzące zadania w optymalnej kolejności
w oparciu o takie kryteria, jak papier, kolorystyka i sposób złamywania. Naświetlanie płyt odbywa się w pełni automatycznie w odpowiedniej kolejności dzięki systemowi  produkcyjnemu CtP  Suprasetter. „Przy produkcji przemysłowej w krótkich seriach możemy wykonać od 10 do 20 zmian pracy na godzinę. Nowy system zmniejsza obciążenie operatora i zapewnia niezawodny i stabilny proces. Każda płyta ma swój własny identyfikator. W ten sposób zapewniamy, że właściwa płyta zostanie dostarczona we właściwym czasie do właściwego zespołu drukującego. Ryzyko zagnieceń lub zarysowań płyty jest w pełni wyeliminowane. Proces jest bardziej stabilny, przestoje są zminimalizowane, a jakość lepsza ” - cieszy się Rainer Wolf, odpowiedzialny za rozwiązania dla  druku akcydensowego w Heidelbergu.

Maszyna drukująca Speedmaster XL 106- P+L generacji 2020 ma wszystko, co potrzebne do wykorzystania wydajności maszyny na co dzień. Nawigacja operatora osiąga nowy poziom dzięki dalszym inteligentnym systemom wspomagania i wykorzystaniu sztucznej inteligencji. Nowy Heidelberg UX zapewnia użytkownikowi nowe wrażenia, a nowoczesna stacja robocza daje ergonomiczne wsparcie i zapewnia najwyższą wydajność. Opatentowane oprogramowanie Intellistart 3 organizuje i optymalizuje procesy narządzania. Nowe oprogramowanie Intellirun rozszerza funkcjonalność nawigacji poza proces przygotowania. Zapewnia operatorowi ciągłe informacje, aby uniknąć przerw na dodatkowe działania. Np. Wallscreen XL przełącza się na menu przygotowania pracy w odpowiednim czasie przed rozpoczęciem nowego zlecenia. Operator może przejrzeć dane, zapoznać się z nadchodzącą sekwencją zmian i dostarczyć materiały, które nie są jeszcze dostępne.

Na ekranie Wallscreen XL oś czasu Intelliguide zapewnia przejrzystość wszystkich procesów. Operator może dokładnie zobaczyć, gdzie potrzebne są ręczne interwencje. Nawigacja operatora jest teraz dostępna również w zespołach drukujących dzięki nowej Intelliline. Paski LED pokazują, czy maszyna jest w trybie produkcji, czy narządzania, a jeśli tak, to gdzie operator musi podjąć działania. Dzięki aplikacji Press Center Mobile informacje o stanie maszyny są również dostępne zdalnie.

Aby móc przejść do procesów introligatorskich ze stosem bezodpadowym, brama do sortowania niepoprawnych arkuszy została po raz pierwszy zintegrowana z maszyną drukującą z odwracaniem. Maszyna wykrywa złe arkusze i automatycznie je odrzuca. Odrzucone arkusze są natychmiast rozdrabniane i usuwane za pomocą urządzenia próżniowego.

Coraz krótsze terminy dostaw wymagają jak najszybszej obróbki introligatorskiej arkuszy. Nowa generacja systemów suszenia DryStar LED Pro jest nie tylko o 20 proc. lżejsza, ale także mocniejsza i zapewnia suche arkusze na stosie na wykładaniu, które można od razu przekazać do działu introligatorni.

Arkusze są następnie przesyłane bezobsługowym systemem transportowym do falcerki Stahlfolder KH 82-P, która złamuje ok. 15 000 ark./h.  Falcerka również pracuje w systemie Push to Stop i automatycznie wykrywa następną składkę po wydrukowanym kodzie kreskowym. Każda nowa składka jest rozpoznawana i automatycznie złamywana. W porównaniu z poprzednimi przepływami procesów eliminuje to łącznie 6 kroków, a także konieczność angażowania operatora.

Kolejną światową premierą w dziedzinie falcerek jest Stahlfolder TH 56 Pharma. Zawiera wiele nowych dodatków, które umożliwiają znacznie bardziej ekonomiczną produkcję szerokiej gamy wkładek opakowaniowych niż w większości dzisiejszych falcerek.

Nowe rozwiązania w zakresie Push to Stop znalazły się również w systemach cięcia Polar. Nowy system AirGo Jog w pełni automatyzuje dotychczasowy pracochłonny proces ręcznego utrząsania.

Z kolei całkowicie przeprojektowany Prinect Press Center generacji 2020 z nowym systemem operacyjnym Speedmaster zapewnia funkcjonalność Push to Stop i interfejs Prinect Cloud dla każdego Speedmastera od modelu SX 52 do XL 106. Pokazy na maszynach Speedmaster CX 75 i XL 75 udowodniły, jak wiele nowych systemów wspomagających sprawia, że Prinect Press Center jest nowoczesną, atrakcyjną stacją roboczą. Dzięki Heidelberg UX operator jest w stanie stale wykorzystywać potencjał wydajności maszyny. Cyfrowe, zautomatyzowane procesy umożliwiają nawigowane drukowanie aż po procesy introligatorskie na falcerce Stahlfolder KH 82, która również pracuje w reżimie Push to Stop.

Drukarnie średniej wielkości charakteryzują się szerokim portfolio usług, w których wykorzystują zarówno druk offsetowy, jak i cyfrowy. Dzięki Versafire Heidelberg oferuje cyfrowy system druku arkuszowego, który jest zintegrowany ze wszystkimi różnymi procesami drukowania za pośrednictwem Prinect DFE. Ścisła integracja druku offsetowego i cyfrowego pozwala decydować, która technika drukowania jest najbardziej ekonomiczna dla danego zlecenia i bieżącego obciążenia, aż do chwili, gdy rozpocznie się drukowanie.

Dzięki wypróbowanemu systemowi Heidelberg Colour Management przestrzeń kolorów wykorzystywana przez system druku cyfrowego Versafire jest dopasowywana do arkusza drukowanego offsetowo. Technologia rastrowania jest identyczna. Otwiera to drzwi dla produkcji hybrydowych.

Dla drukarń mających dużą liczbę zleceń na druk cyfrowy Heidelberg opracował dodatkową funkcjonalność dla Prinect DFE z nowym trybem produkcji Digital Cluster. Umożliwia  on inteligentne zarządzanie zadaniami w grupie dwóch lub więcej maszyn Versafire, połączonych przez Prinect DFE.

Versafire oznacza niezawodność i jakość. Zintegrowane narzędzie do zarządzania Media Management Tool automatycznie ustawia ponad 200 parametrów maszyny, aby uzyskać doskonały wydrukowany obraz na różnych podłożach. „Versafire oferuje drukarniom szeroką gamę produktów, elastyczne dostosowywanie i rozszerzanie zakresu zadań drukowania, a tym samym nowe modele biznesowe, a wszystko to z atrakcyjnym stosunkiem ceny do wydajności, zwłaszcza w porównaniu z płynnym tonerem lub systemami atramentowymi. Ponad 1600 instalacji jest dowodem sukcesu Versafire w profesjonalnym środowisku drukowania. To integralna część naszego portfolio i rozwijający się obszar, który chcemy dalej rozwijać” - podsumowuje Rainer Wolf.

Więcej – w listopadowej „Poligrafice”.

Opracowano na podstawie informacji firmy Heidelberg

 

 

 

 

 

cript>