Innowacje Heidelberga dla druku etykiet
22 paź 2020 07:29

Heidelberg w rozwijającym się sektorze etykiet chce się skoncentrować na kompleksowych rozwiązaniach cyfrowych w arkuszowym druku offsetowym. Arkuszowe maszyny offsetowe Speedmaster, sztanca rotacyjna XL 106-DD oraz systemy etykiet firmy Polar, partnera Heidelberga, doskonale nadają się do tworzenia etykiet klejonych na mokro, ciętych i układanych w stos, a także etykiet IML (in-mold labels). Heidelberg inicjuje teraz wprowadzanie innowacji i intensyfikuje swoją działalność w tym segmencie.

Podobnie jak wszystkie drukarnie, drukarnie etykietowe stają przed wyzwaniem realizacji coraz bardziej złożonych zamówień w krótszym czasie. Krótsze serie, krótsze czasy dostaw, coraz bardziej specyficzne wymagania klientów i wymagania dotyczące zrównoważonego rozwoju wymagają bardzo elastycznej produkcji opartej na wydajnych przepływach pracy. Koncepcja Push to Stop Heidelberga, polegająca na nawigowanej, zautomatyzowanej produkcji zleceń od początku do końca z wykorzystaniem systemu Prinect, jest popularna również w sektorze etykiet. Podczas Innovation Week Heidelberg demonstruje jedno z takich rozwiązań. Jest to wysoce elastyczny proces produkcyjny wykorzystujący inteligentną maszynę Speedmaster XL 106 generacji 2020, w tym ze specjalnymi pakietami wyposażenia do drukowania etykiet, tzn. z możliwością zadrukowywania cienkiego papieru, folii i produkcji etykiet IML. Każdy zainteresowany może uzyskać dostęp do tego wydarzenia po zarejestrowaniu się na stronie Heidelberga.

„Dzięki rozwiązaniom do cyfrowego druku offsetowego arkuszowego Heidelberg będzie w przyszłości nadal odgrywać wiodącą rolę na rosnącym rynku etykiet. Pozostajemy niezawodnym partnerem
i dostawcą dla naszych klientów w tym segmencie, współpracując z nimi, aby sprostać wyzwaniom tego wymagającego rynku” - mówi Markus Höfer, szef działu zarządzania produktami segmentu etykiet
w Heidelbergu.

„Rosnące oczekiwania klientów w zakresie szybkości drukowania, stabilnego przejścia arkusza przez maszynę, poziomu automatyzacji i łatwości obsługi podczas obróbki cieńszych podłoży za pomocą systemu cięcia z roli CutStar skłoniły nas do opracowania nowej generacji tego systemu. Rezultatem jest nowy Push to Stop CutStar, który jest oparty na zupełnie nowej platformie z najnowszą technologią napędu, najnowocześniejszą technologią sterowania, nową geometrią ostrza i zupełnie nowymi urządzeniami peryferyjnymi” - ujawnia Höfer.

Rynek etykiet IML cieszy się rocznym tempem wzrostu wynoszącym od 4 do 6 proc., a wykorzystanie szczególnie cienkich podłoży jest głównym wyzwaniem podczas produkcji. Pakiet IML Performance Package dla Speedmastera 106 jest teraz również używany przez nowy CutStar 4. generacji, zapewniając wysokiej jakości rezultaty na foliach o grubości do 50 µm, w połączeniu z imponującą wydajnością produkcyjną. Nowy system cięcia jest w pełni zintegrowany z systemem Prinect, a także z systemem Intellistart w maszynie do produkcji opartej na zasadzie Push to Stop. Ustawienia Air/Format i zmiany formatu odbywają się w pełni automatycznie, co oznacza krótszy czas konfiguracji. Przygotowanie powierzchni podłoża zintegrowane z systemem CutStar to kolejna nowa funkcja, zapewniająca wysoką jakość od początku do końca przez poprawę przyczepności farby. Co więcej, optymalizacja ukierunkowana specjalnie na niską gramaturę zarówno papieru, jak i etykiet  IML zwiększa prędkość produkcji nawet o 2000 ark./h.

Wykończenia powierzchni o metalicznym wyglądzie są bardzo modne i sprawiają, że produkty wyróżniają się w punkcie sprzedaży, gdzie klienci często podejmują decyzję o zakupie w ułamku sekundy. Dzięki nowemu FoilStar Cure producenci etykiet mogą sprostać nawet wysokim wymaganiom dotyczącym wykończenia. W połączeniu z inną innowacją firmy Heidelberg – systemem suszenia DryStar LED Pro - można uzyskać imponujące metaliczne efekty o wysokim połysku. W FoilStar Cure suszenie po raz pierwszy odbywa się bezpośrednio przez folię, co zwiększa poziom połysku. Złocenie na zimno to idealne rozwiązanie dla szerokiej gamy efektów, łączące atrakcyjną cenę z imponującą szybkością obróbki. Jest również korzystniejsze dla środowiska w porównaniu z materiałem powlekanym aluminium, ponieważ oszczędza aluminium i ułatwia recykling etykiet. Dzięki niestandardowym długościom indeksowania podczas produkcji i foliowaniu tylko określonych części etykiety zużywa się do 80 proc. mniej materiału.

Instalacja ponad 60 sztanc rotacyjnych Speedmaster XL 106-DD stanowi dowód rynkowego sukcesu, jaki Heidelberg osiągnął dzięki tej maszynie od 2008 r. Jest ona dostępna w różnych konfiguracjach - od nowego Speedmastera XL 106-D z tylko jednym zespołem sztancującym, który jest już dostępny, po maszynę XL 106-DD z cylindrem magnetycznym i systemem ekstrakcji.

„Nowy Speedmaster XL 106-D z tylko jedną jednostką sztancującą ułatwia drukarkom etykietowym przejście do rotacyjnego sztancowania i uzupełnia (…) maszynę Speedmaster XL 106-DD z cylindrem magnetycznym i systemem ekstrakcji, który był dostępny od wielu lat” - mówi Höfer.

Maszyny XL 106-D oraz DD mogą przetwarzać najcieńsze podłoża z dużą prędkością 12 000 ark./h. Wykrawają nawet najmniejsze otwory wtryskowe, które są natychmiast usuwane dzięki precyzyjnemu cylindrowi magnetycznemu z regulacją ciśnienia co 1 µ. Ta wysoka precyzja wynikająca z konstrukcji cylindra i wykrojnika pozwala uniknąć czasochłonnego przygotowania wymaganego przy stosowaniu procesu sztancowania płaskiego ze względu na różnice poziomów w wykrojniku. Oznacza to znacznie krótsze czasy konfiguracji. Koszty narzędzi są również do 50 proc. niższe niż w przypadku sztancy płaskiej, a prędkość produkcji jest trzykrotnie wyższa.

Umowy serwisowe uzupełniające sprzęt i oprogramowanie Heidelberga są również dostępne dla sektora etykiet. Cyfrowe zarządzanie przeglądami i analizy wydajności wydłużają czas pracy nawet o 7 proc. Podobnie jak wszyscy inni klienci Heidelberga, producenci etykiet korzystają z największej w branży sieci serwisowej, z globalną dostępnością części zamiennych i dostępem do platformy cyfrowej Heidelberg Assistant.

Niezależnie od sprzedaży Grupy Gallus szwajcarskiej grupie opakowań benpac holding ag, Heidelberg będzie ściśle współpracował z benpac, zapewniając serwis i wsparcie sprzedaży wąskowstęgowych maszyn fleksograficznych. W przypadku Gallus Labelfire Heidelberg nadal dostarcza zarówno jednostkę do druku cyfrowego, jak i związane z nią materiały eksploatacyjne, co oznacza, że firma będzie nadal oferować swoim klientom atrakcyjne rozwiązanie do cyfrowego drukowania etykiet.

Opracowano na podstawie informacji firmy Heidelberg