Integracja cyfrowa i inteligentna automatyzacja
22 paź 2020 13:07

Podczas Innovation Week w październiku br. Heidelberg zaprezentował swoje nowości dla drukarń opakowaniowych. „(…) Optymalizacja produkcji opakowań składanych zapewniająca korzyść dla naszych klientów jest integralną częścią strategii naszej firmy” - mówi Jörg Dähnhardt, szef segmentu opakowań składanych w firmie Heidelberg. Heidelberg oferuje innowacyjne i zindywidualizowane rozwiązania dla branży przetwarzającej opakowania: od tworzenia samej pracy aż po gotowe składane opakowanie. System Prinect łączy różne maszyny i procesy i umożliwia nawigowaną produkcję składanego opakowania, a w idealnym przypadku nawet produkcję autonomiczną. Wypróbowane materiały eksploatacyjne z rodziny Saphira oraz serwis cyfrowy zapewniają stabilne środowisko produkcyjne i najwyższą możliwą dostępność maszyn.

Nowa koncepcja systemu obsługi maszyny oparta na Heidelberg User Experience UX sprawia, że proces drukowanie opakowań jest łatwiejszy niż kiedykolwiek we wszystkich klasach formatowych. Przykładem może być Speedmaster CX 102. Oferuje on innowacyjne rozwiązania klasy Peak Performance, w tym nową koncepcję obsługi. Speedmaster CX 102 nowej generacji 2020 łączy elastyczność pracy z nawigacją drukowania. Wszystko zaczyna się od wydajnego planowania produkcji za pomocą programu Prinect Scheduler: produkcja jest zoptymalizowana pod kątem wielu zleceń mających te same lub podobne kolory dodatkowe, podłoża i narzędzia do sztancowania, które w pełni automatycznie i we właściwej kolejności bez ręcznej interwencji przekazywane są do kolejki zadań Speedmastera CX 102.

Maszyny Speedmaster CD/CX doskonale nadają się do drukowania opakowań (ponad 50 000 sprzedanych zespołów drukujących). Wallscreen XL prowadzi operatora przez poszczególne procesy. Dzięki Intellistart 3 można przygotować do 50 nadchodzących zmian prac na maszynie nie przerywając produkcji. Intelliguide przeprowadza operatora przez całą zmianę zlecenia i zawsze wybiera najszybszy proces narządzania. Intelliline wizualizuje fazę procesu w poszczególnych zespołach drukujących i lakierujących oraz wskazuje, kiedy i gdzie wymagana jest ręczna interwencja. Systemy wspomagające, takie jak Color Assistant Pro i Wash Assistant, wykorzystują sztuczną inteligencję w procesie stałego doskonalenia. Produkcja dobrych arkuszy rozpoczyna się tak szybko, jak to możliwe, dzięki precyzyjnemu wstępnemu ustawianiu farby i inteligentnemu doborowi najodpowiedniejszych programów mycia. Zmniejsza to ilość makulatury i koszty. Powtarzające się prace można skonfigurować szybko i niezawodnie. Dzięki Intellirun odpowiednie informacje na temat produkcji są wyświetlane w pełni automatycznie we właściwym czasie przez cały cykl produkcyjny na ekranie Wallscreen. Dane zwrotne do systemu Prinect Production umożliwiają precyzyjne raportowanie dla każdego zlecenia, w tym dokumentację dotyczącą parametrów jakościowych. Speedmaster XL 75 Anicolor z technologią Multicolor to interesujące połączenie dla drukarń opakowań zajmujących się cyfrowymi zleceniami produkcyjnymi.

Technologia Anicolor pozwala osiągnąć dobry arkusz bardzo szybko, dzięki szybkiemu nafarbieniu przez wałek rastrowy. Konstrukcja zespołu farbowego zapewnia równomierne nakładanie farby na cały arkusz dla całego nakładu. Dzięki zastosowaniu 7 kolorów - 4 kolorów podstawowych oraz pomarańczowego, zielonego i fioletowego - technologia Multicolor może odtworzyć bardzo dużą liczbę kolorów specjalnych. Skraca to czas potrzebny na zmianę zlecenia, ponieważ nie jest już konieczna zmiana kolorów dodatkowych. Technologia Multicolor otwiera drzwi do autonomicznego drukowania dzięki technologii Push to Stop także dla drukowania opakowań. Jest to również ekonomiczny sposób produkcji małych nakładów opakowań, np. edycji specjalnych. Heidelberg rozszerzył też możliwości dla segmentu przemysłowych drukarń opakowaniowych.

Podczas Innovation Week zaprezentowano innowacje związane z maszyną Speedmaster XL 106, nową sztancę oraz kilka innowacji dla składarko-sklejarek Diana. Systematycznie eliminując newralgiczne miejsca wymagające ingerencji operatora i odciążając operatora od rutynowych zadań, Speedmaster XL 106 generacji 2020 na nowo definiuje wydajność klasy Peak Performance. Dobrym przykładem inteligentnego systemu pomocy jest Wash Asystent: wybiera on najbardziej odpowiedni program mycia, biorąc pod uwagę różnice w jasności kolejnych farb w tym samym zespole drukującym. Znacznie skraca to czas przygotowania zwłaszcza przy produkcji opakowań składanych z wieloma kolorami dodatkowymi. Asystent mycia zmniejsza również zużycie płynu myjącego; w sumie może to zwiększyć zdolność produkcyjną maszyny nawet o 125 godzin rocznie. Nowy programowalny moduł CodeStar z możliwością wstępnego ustawienia dla nakładania zapewnia pełną identyfikowalność arkusza podczas całej produkcji. Każdy arkusz oznaczany jest unikalnym numerem, kodem kreskowym lub numerem partii, dzięki czemu można go ponownie zidentyfikować w dowolnym momencie.

Kolejną innowacją jest Hycolor Pro, automatyczny system nawilżania dla maszyny Speedmaster XL 106. Ilość roztworu nawilżającego między wałkami jest odpowiednio dozowana. Wymagane w tym celu ciśnienie i docisk można po raz pierwszy kontrolować poprzez Prinect Press Center. Operator może teraz szybko potwierdzić prawidłowe ustawienia we wszystkich zespołach - co oszczędza czas i wysiłek, umożliwiając jednocześnie odpowiednie korekty podczas produkcji: drukarz może rozwiązać problemy z nawilżaniem po obu stronach arkusza. Skutkuje to mniejszą ilością odpadów podczas rozpoczynania pracy i bardziej stabilną produkcją. Złożone prace związane z efektami specjalnymi często obejmują skomplikowane i czasochłonne procesy przygotowawcze.

Podczas Innovation Week pokazano wymagającą zmianę zleceń w czasie krótszym niż 5 minut na maszynie Speedmaster XL 106-8 + LYY-1 +L (8 zespołów drukujących, jedna jednostka lakierująca, 2 zespoły suszące, kolejna jednostka drukująca i druga jednostka lakierująca) z FoilStar. Systemy Intellistart 3, Intelliguide i Intelliline prowadzą operatora przez różne procesy narządzania dla złożonych zadań. Pokazana 13-zespołowa maszyna może wykonywać różnorodne zdobienia, oferując kosztowo opłacalną elastyczność w połączeniu z wysoką niezawodnością procesu i krótkimi czasami narządzania. Funkcje automatyzacji, takie jak inteligentny napęd zespołu farbowego Hycolor Multidrive, umożliwiają mycie obciągów i zespołów farbowych podczas wymiany płyt. Jeśli zespół farbowy nie jest potrzebny przy następnym zleceniu, program zmywania może być kontynuowany, podczas gdy maszyna wznawia drukowanie. Przyciągające wzrok efekty metaliczne można uzyskać w jednym przejściu arkusza przez maszynę dzięki modułowi złocenia na zimno FoilStar. Najbardziej ekonomicznym sposobem nakładania folii na zimno jest indeksowanie i możliwość użycia wielu rolek. Zużycie folii można zmniejszyć nawet o 80 proc. Aby uzyskać szeroką gamę efektów metalicznych i kolorystycznych, folia może być częściowo zadrukowana. Jest to bardziej ekologiczne rozwiązanie niż papier laminowany folią, który poza tym może mieć dłuży czas realizacji.

Heidelberg instaluje rocznie od 40 do 50 takich specjalnych maszyn w niestandardowych konfiguracjach. Od lata 2021 r. dostępny będzie Prinect Business Manager Packaging dedykowany drukowaniu opakowań. Razem z Prinect Production Managerem i dostosowanymi do tego dodatkowymi modułami tworzyć on będzie w pełni zintegrowany system do produkcji opakowań. Dane zlecenia, wstępne ustawienie lub powtórzenie danych zlecenia dla maszyny Speedmaster, a także przygotowanie płyt drukowych zostaną połączone w zautomatyzowanym procesie. Możliwa będzie również integracja z działem introligatorni.

Uczestnicy Innovation Week byli świadkami światowej premiery Mastermatriksa 106 CSB: nowej flagowej sztancy firmy MK Masterwork i Heidelberga o prędkości produkcji do 9000 ark./h. Nowy system szybkiego mocowania wykrojnika skraca czas bez wpływu na kompatybilność narzędzia z istniejącymi płytami. Czas narządu jest dodatkowo zminimalizowany przez system non-stop na wykładaniu MasterRake, blokowany pneumatycznie, odłączany za naciśnięciem przycisku i wysuwany przez operatora. Skraca to czas konfiguracji na wykładaniu nawet o 70 proc. Mastermatrix jest zintegrowany z systemem Prinect. Dane dotyczące konkretnego zlecenia są odbierane przez sztancę z systemu Prinect. Dane takie jak format arkusza są przesyłane i - po potwierdzeniu przez operatora – nakładanie MasterFeeder ustawia się automatycznie na format arkusza bez potrzeby ręcznej interwencji. Podczas produkcji system optyczny MasterSet zapewnia doskonałe spasowanie zadrukowanego obrazu z narzędziem wykrawającym dla każdego arkusza.

Dla krótkich serii opakowań i druku akcydensowego w nieodległej przyszłości zostaną wprowadzone modele Digimatrix 80 LR i Digimatrix 106 LR. Te cyfrowe sztance wykorzystujące technologię cięcia laserowego także będą zintegrowane z systemem Prinect. Ich wprowadzenie na rynek planowane jest na rok 2021. Obie maszyny oferować będą opcję zagniatarki rotacyjnej w linii i osiągają prędkość do 3000 ark./h. Dzięki Prinect Portal prace w toku na podłączonej sztancy mogą być śledzone na urządzeniu zewnętrznym w czasie rzeczywistym. Po wykonaniu zlecenia dane produkcyjne są dostępne do raportowania i możliwa jest analiza krótko- i długoterminowych trendów.

Heidelberg oferuje obecnie cztery serie składarko-sklejarek MK Masterwork Diana. Do każdej z nich dodano nowe funkcje i opcje. Diana Smart jest teraz dostępna z pakietem do dużych prędkości, dzięki czemu może pracować do 33 proc. szybciej z prędkością do 600 m/min. Druga generacja modułu Diana Braille oferuje teraz opcję regulacji krzyżowej narzędzi brajlowskich. Pozycje górnych i dolnych narzędzi są pokazane na wskaźniku cyfrowym - skraca to każdy proces przygotowania o kilka minut. Nowy generacja Diana Inspector może kontrolować szeroką gamę podłoży, w tym trudnych materiałów (np. metalizowana tektura, hologramy, aplikacje na gorąco), pod kątem defektów druku i spójności kolorystycznej. Diana Inspector posiada funkcję porównywania plików PDF, która zwiększa łatwość obsługi i znacznie skraca czas konfiguracji, ponieważ wiele ustawień można już przygotować w przygotowalni. Diana Inspector jest dostępny dla maszyn Diana Smart i Diana Easy. Składarko-sklejarka może działać tak szybko, jak szybko można zapakować opakowania. Cyfrowa integracja nowego Diana Packer 4.0 pomaga podczas automatycznego pakowania w opakowania zbiorcze. Po raz pierwszy komunikacja między składarko-sklejarką a Diana Packer 4.0 zapewnia, że geometria opakowania zbiorczego musi zostać wprowadzona tylko raz - drugie wpisanie na poprzednio wymaganym urządzeniu pakującym nie jest już konieczne. Skraca to ogólny czas konfiguracji. Nowe opcje obejmują zautomatyzowany podajnik arkuszy i integrację maszyny do składania opakowań. Udane partnerstwo między Heidelbergiem i MK Masterwork oferuje kompletne portfolio do produkcji opakowań składanych.

Heidelberg sprzedał już ponad 500 maszyn MK od początku partnerstwa w 2016 r. „Znaczenie rynku opakowań dla Heidelberga będzie nadal rosło. Produkcja opakowań składanych wymaga najwyższej wydajności naszych maszyn i rozwiązań. Dzięki integracji cyfrowej odblokowujemy całkowicie nowy potencjał optymalizacji w całym łańcuchu procesów - z korzyścią dla naszych klientów w zakresie opakowań składanych na całym świecie” - podsumowuje Jörg Dähnhardt.

Opracowano na podstawie informacji firmy Heidelberg

cript>