Światowy Dzień Papieru
29 paź 2020 11:27

Papier to surowiec, nad którego istotą rzadko się zastanawiamy, ponieważ jest on wszechobecny w naszym codziennym życiu. Plakaty, ulotki, broszury, bilbordy na budynkach, kartony, papierowe opakowania czy książki to tylko kilka przykładów wykorzystania tego tworzywa, a jest ich naprawdę wiele. Nie zmienia to jednak faktu, że jest on niezwykle cenny. Statystyki obrazują, że każdy Europejczyk w ciągu godziny zużywa średnio ponad dwie kartki papieru, co rocznie daje od 250 do 300 kilogramów1.

Z okazji Światowego Dnia Papieru, który przypada 1 listopada, wybraliśmy kilka prostych sposobów na ograniczanie wykorzystania tego surowca.

„W ostatnim czasie dużo mówi się o zmniejszeniu użycia produktów jednorazowych, kładąc szczególny nacisk na plastik. Jednak odpowiednie zarządzanie papierem jest równie istotne – przyjmuje się, że produkcja papieru to aż 10 ton dwutlenku węgla na tonę materiału – komentuje Katarzyna Idzkiewicz, senior marketing coordinator w firmie Brother Polska. - Oddawanie papieru do recyklingu, druk dwustronny czy wybór odpowiedniego produktu do naszych potrzeb to kilka pozornie drobnych zmian, które mogą znacznie zmniejszyć nasz ślad węglowy wytwarzany przy produkcji papieru.”

Segreguj papier i oddawaj go do recyklingu – czy wiesz, że każda tona papieru to równowartość 17 drzew, 1700 litrów oleju, 0,2 m2 miejsca na wysypisku odpadów, 4000 kilowatów energii i 31 822 litry wody?2 Przez wprowadzenie do swojej codziennej rutyny powyższej zmiany i wypracowanie bardziej świadomego podejścia do kwestii recyklingu papieru możesz mieć pozytywny wpływ na środowisko.

Zachowaj porządek w dokumentach – czy to w pracy, czy w domu możesz część teczek z nieaktualnymi dokumentami przeznaczyć do recyklingu. Warto również zadbać o cyfrową archiwizację dokumentów czy rejestrów; ta praktyka znacznie zmniejszy ilość zużytych kartek papieru, szczególnie że część tego typu dokumentów jest często drukowana wielokrotnie. Przechowywanie materiałów w formie cyfrowej eliminuje również potrzebę przetrzymywania i magazynowania ich w biurze.

Wybieraj rozwiązania bez wykorzystania papieru – sprawdź, czy możesz przejść na rachunki w formie elektronicznej i czy opłacasz je przez internet. Większość organizacji zadba, aby było Ci łatwo dokonać tej zmiany, gdyż firmie bardziej opłaca się wysyłanie rachunków pocztą elektroniczną niż tradycyjną – takie rozwiązanie zmniejsza prawdopodobieństwo ich zagubienia.

Zmień swoją poranną rutynę – Europejczycy słyną z tego, że uwielbiają kawę. Należy zauważyć, że jednorazowe papierowe kubki proponowane przez kawiarnie nie nadają się do przetworzenia. Poranny zastrzyk energii będzie zdecydowanie lepiej smakował we własnym wielorazowym kubku – szczególnie że kawiarnie często oferują kawę w okazyjnej cenie, gdy przychodzimy z własnym kubkiem.

Pamiętaj o druku dwustronnym – zmiana ustawień drukarki to drobny krok, który w skali roku umożliwi oszczędność setek kartek papieru. Ustawienie druku dwustronnego jako domyślnego trybu pomoże nie tylko w oszczędności papieru, ale ułatwi również wykorzystanie zadrukowanych arkuszy w pełni. Dodatkowo zawsze warto zastanowić się, czy na pewno potrzebujemy wydruku konkretnego dokumentu – jeżeli tak, to sprawdźmy dwa razy, czy zlecamy wydruk finalnej wersji pliku.

Przetwarzaj surowce wtórne – oprócz oddania papieru do recyklingu możesz wykorzystać go w DIY. Będzie on przydatny do stworzenia wielu nowych przedmiotów takich jak: wianki, dekoracje, wazony, pudełka, miski i lampy. Więcej inspiracji znajdziesz na stronie internetowej Brother Creative Center https://www.creativecenter.brother/pl-pl.

Kupuj z głową – wybieraj materiały, które można ponownie wykorzystać. Dla przykładu: zamiast kupować ręczniki papierowe w domu, postaw na materiałowe ścierki, z których można korzystać wielokrotnie. Warto również zadbać o odpowiedni dobór produktów do indywidualnych potrzeb i tam, gdzie to możliwe, wybierać ekologiczne surowce, które powstały z makulatury.

Orientalny powiew zmian – do wyprodukowania papieru toaletowego w ilości wykorzystywanej przez jedną osobę w ciągu jej życia średnio potrzeba aż 384 drzew3. Wspomóż walkę z globalnym ociepleniem – i jeżeli możesz, zdecyduj się na chusteczki oraz papier z bambusa. Jest to najszybciej rosnąca roślina na świecie, która pochłania 30 proc. więcej węgla i oddaje 35 proc. więcej tlenu niż drzewa. Jeżeli jednak nie chcesz korzystać z produktu, którego transport generuje ślad węglowy, warto zastanowić się nad powrotem do szarego papieru.

Szukaj certyfikatu – przy zakupie produktów papierowych, od rolki ręczników do kuchni po ulubioną książkę, szukaj etykiety FSC. Wyróżniamy trzy rodzaje etykiet FSC na produktach: FSC 100%, FSC recycled i FSC Mix. Dzięki kupowaniu produktów z oznaczeniami FSC pomagasz chronić lasy na całym świecie.

W ramach świętowania Światowego Dnia Papieru zachęcamy do wprowadzenia do codziennej rutyny prostych zmian, które wpłyną na ograniczenie wykorzystania papieru.

Dowiedz się więcej o bezpłatnym programie recyklingu tuszy oraz tonerów do drukarek i urządzeń wielofunkcyjnych firmy Brother, a także o tym, jak możesz przyczynić się do ochrony środowiska https://www.brother.pl/about-brother/brother-earth.

Opracowano na podstawie informacji firmy Brother

Źródła:

1 http://www.theworldcounts.com/stories/Paper-Waste-Facts

2 https://www.usi.edu/recycle/paper-recycling-facts/

3 http://www.toiletpaperhistory.net/toilet-paper-facts/toilet-paper-fun-facts/