Primera PRO – trójnóż w pełni zautomatyzowany
2 lis 2020 10:14

Zaledwie miesiąc po premierze taśmowca Prinova o wydajności 9000 egz./godz., o której pisaliśmy w  październikowym wydaniu miesięcznika Poligrafika, firma Müller Martini wprowadza drugą nowość - taśmowiec Primera PRO. Jednym z najważniejszych elementów tej maszyny jest całkowicie przeprojektowany trójnóż, który jest w pełni zautomatyzowany. Dzięki zaawansowanej technologii Motion Control i serwonapędom, każdy z elementów formatu jest automatycznie ustawiany i korygowany podczas produkcji.  Ponadto do prowadzenia produktu nie są potrzebne żadne szczotki, a jedynie pasy. Nie muszą być one regulowane - wszystko odbywa się automatycznie.

Przypomnijmy, że w październiku firma Müller Martini wprowadziła na rynek nową linię do oprawy zeszytowej Prinova, przeznaczoną przede wszystkim dla krótkich serii, która dzięki swej uniwersalności sprawdzi się również przy średnich nakładach. Jest to możliwe dzięki innowacyjnemu podajnikowi oraz stacjom zszywającym, które są w stanie wykonać 9 tys. cykli na godzinę przy bardzo krótkim czasie przyrządu.

Producent przeprojektował całą stację nakładania, która posiada teraz indywidualne nakładaki z napędami serwo. Maszyna jest w stanie zintegrować do 14 indywidualnych stacji nakładania, które dzięki optymalnej wysokości załadunku mogą być łatwo obsługiwane przez jednego operatora. Dzięki temu może być używana do wielu zastosowań, a bardzo krótki czas przyrządu pozwala na jej ekonomiczne wykorzystanie do produkcji (ultra) krótkich serii. Zdaniem producenta Prinova oferuje wyraźną przewagę produktywności w porównaniu z innymi liniami do oprawy zeszytowej w tej klasie wydajności.

Prinova, która wykorzystuje wiele sprawdzonych funkcjonalności technologicznych swojej starszej siostry – linii Primera, również może być obsługiwana centralnie. Nowy interfejs użytkownika, w który zastosowano innowacyjną koncepcję sterowania maszyną, zwiększa łatwość obsługi maszyny, co z kolei skraca procesy produkcyjne.

Słowa kluczowe to przyjazność dla użytkownika i skrócenie procesu przyrządu. W trójnożu zastosowanym w linii Prinova wprowadzono kilka technicznych udoskonaleń. Grubość jest teraz wygodnie ustawiana za pomocą dźwigni szybkiego zwalniania. Dzięki temu proces przezbrajania jest teraz jeszcze szybszy i łatwiejszy, a już od pierwszego produktu zapewniona jest najwyższa jakość.

Dzięki dobremu stosunkowi ceny do wydajności, Prinova sprawdzi się jako linia do oprawy zeszytowej w drukarniach, które pracują z konwencjonalnymi metodami druku, ale także posiadają lub planują posiadać systemy druku cyfrowego. Jako system Prinova jest przygotowana do cyfrowej transformacji i może być wykorzystana do obsługi prac z druku cyfrowego. W rezultacie drukarnie są przygotowane do stawienia czoła nowym wyzwaniom przyszłości, co zapewni im wysoki poziom bezpieczeństwa inwestycji.

Opracowano na podstawie informacji firmy Müller Martini