„Drukarnia Dziełowa Roku 2019/2020” wybrana!
6 lis 2020 12:50

5 listopada br. poznaliśmy ostateczne wyniki tegorocznego Rankingu Polskich Drukarń Dziełowych. Zamiast tradycyjnego wręczenia dyplomów podczas Międzynarodowych Targów Książki w Krakowie laureaci zostali ogłoszeni w internecie.   

Podobnie jak w latach poprzednich ranking przebiega w dwu etapach:

  1. WYDAWCY WYBIERAJĄ DRUKARNIE
  2. DRUKARNIA DZIEŁOWA ROKU

W pierwszej części to wydawcy oceniają współpracujące z nimi zakłady poligraficzne. Brane są pod uwagę trzy kategorie: jakość produkcji, terminowość wykonywania zleceń oraz komunikatywność, czyli przepływ informacji między wydawcą a drukarnią. Skala ocen to 1-6.

W drugiej części Rankingu brane są pod uwagę parametry rozwoju drukarń: wielkość produkcji, wydajność pracy, wielkość inwestycji, eksport. Przeliczone na punkty oceny dodawane są do tych uzyskanych w pierwszej część Rankingu. Drukarnia, która uzyska największą ocenę średnią – wygrywa.

Rozstrzygnięcie Rankingu oraz wręczenie dyplomów zawsze odbywało się pierwszego dnia Targów Książki w Krakowie. W tym roku ze względu na pandemię Targi zostały odwołane, a wyniki ogłoszono w internecie (patrz https://www.youtube.com/watch?v=dzjjOBjjeJk&feature=youtu.be).

Do drugiej części Rankingu i wyboru Drukarni Dziełowej Roku 2018/2019 przeszło 17 firm. Informacje o wynikach produkcyjnych uzyskano od 9 z nich.

Które drukarnie wstąpiły w tym roku na podium?

Po raz pierwszy pojawiła się w Rankingu i od razu na czołowym miejscu ‒ lubelska drukarnia Petit Skład ‒Druk ‒ Oprawa. Wysoka ocena wydawców ‒ 5,69, do tego świetne wyniki produkcyjne (wzrost o 45,8 proc.) i najwyższa wielkość inwestycji przyniosły tej drukarni zaszczytne miejsce.

Poznański ABEDIK w tym roku musiał zadowolić się drugim miejscem. Choć uzyskał najwyższą ocenę wydawców (5,90) i może szczycić się najwyższą wydajnością produkcji na jednego pracownika, to jednak „tylko” drugie miejsce w ocenie samej drukarni i w rezultacie - utrata pozycji lidera.

Trzecie miejsce zajęła kolejna drukarnia z Lublina ‒ AKAPIT. To miejsce zakład zawdzięcza głównie bardzo wysokiej ocenie wydawców (5,86) i ubiegłorocznym inwestycjm.

Wszystkim laureatom gratulujemy.

Organizatorami rankingu są Sekcja Poligrafów SIMP, Polskie Towarzystwo Wydawców Książek, magazyn „Wydawca”. Patronem medialnym Rankingu od lat jest miesięcznik „Poligrafika”. AP