DTM Print przedstawia drukarkę do druku na żywności
11 lis 2020 08:00

DTM Print, międzynarodowy dostawca OEM oferujący rozwiązania dla specjalistycznych systemów druku, zaprezentował urządzenie Eddie - pierwszą na świecie drukarkę do druku bezpośredniego na produktach spożywczych. Wykorzystująca jadalne atramenty drukarka Eddie jest najnowszym produktem amerykańskiej firmy Primera Technology, Inc.

Myśląc o drukarkach spożywczych możemy sobie wyobrazić rozwiązania drukujące na podłożu, które następnie trzeba przykleić do produktu typu pieczywo cukiernicze lub ciastko. W przeciwieństwie do nich Eddie drukuje bezpośrednio na produktach docelowych takich jak np. ciastka, cukierki, biała czekolada, makaroniki i pianki marshmallows. Artykuły spożywcze mogą mieć szerokość do 89 mm.

Jak zapewnia producent, ​​proces drukowania przy użyciu Eddie jest szybki i łatwy - maszyna zadrukowuje do 6 obiektów na minutę, w zależności od ich rozmiaru i projektu nadruku. Dołączony do urządzenia podajnik obraca artykuły ustawiając je w wymaganej pozycji, następnie drukarka pobiera jeden element, wykonuje nadruk i odsyła produkt z powrotem do karuzeli. Wszystko odbywa się automatycznie i nie wymaga ręcznej obsługi.

Drukowane słodycze, ciastka lub inne artykuły są suche i gotowe do sprzedaży natychmiast po zadrukowaniu. Kolory nadruku są jasne, żywe, odporne na rozmazywanie, a nawet dopasowane do standardów kolorów ICC.

Eddie może pomóc w generowaniu nowych zysków w placówkach handlowych, piekarniach, w hotelach, na targach, w sklepach z pamiątkami i parkach rozrywki. Z uwagi na łatwość obsługi, niewielki rozmiar i możliwość personalizacji rozwiązanie ma szanse sprawdzić się w branży wydarzeń specjalnych, jak również w przypadku prywatnych uroczystości typu wesela, rocznice, święta.

Zdaniem jej twórców drukarka Eddie jest wyjątkowa z wielu powodów, ale żaden nie jest tak ważny, jak kwestie bezpieczeństwa konsumentów. Chociaż drukarki atramentowe są sprzedawane i wykorzystywane w wielu zastosowaniach od ponad 10 lat, żadna z nich nie została zatwierdzona do tego rodzaju użytku przez uznane, niezależne organizacje certyfikujące.

Eddie został zaprojektowany od początku tak, aby spełniał lub przekraczał wymogi prawne stawiane drukarkom wykorzystującym jadalny atrament. Sam wkład atramentowy odpowiada standardom cGMP, cały proces produkcji jest zgodny z FDA i posiada certyfikaty cGMP oraz NSF. Drukarka Eddie jest dostępna bezpośrednio w ofercie firmy DTM Print lub u autoryzowanych partnerów w Europie, na Bliskim Wschodzie i w Afryce.

Na podstawie informacji firmy DTM Print opracowała BZ