Xerox Baltoro redefiniuje technologię atramentową
19 lis 2020 10:18

18 listopada koncern Xerox zaprezentował szereg nowości i udoskonaleń w technologii arkuszowego druku atramentowego. W wirtualnym wydarzeniu wzięło udział ok. 1600 uczestników z całego świata.

Marybeth Gilbert, wiceprezes i dyrektor generalna działu druku produkcyjnego firmy Xerox zapowiedziała, że firma będzie walczyć o utrzymanie pozycji lidera w zakresie arkuszowej technologii atramentowej. Mają jej w tym pomóc nowości zaprezentowane podczas wczorajszej konferencji, w tym aktualizacja platformy druku atramentowego Baltoro High Fusion o nowy moduł, zwany akceleratorem kolorów, pozwalający na osiągnięcie prędkości  300 ark./min w druku w formacie B3.

To udoskonalenie jest zgodne z dążeniem firmy Xerox do osiągnięcia trzech kluczowych korzyści dla klientów: wyższej wydajności, rozwoju działalności i ochrony inwestycji – powiedziała Marybeth Gilbert. - To ekspansja biznesowa, ponieważ teraz użytkownicy Baltoro będą mogli  korzystać z wyższego pokrycia atramentem na większej ilości podłoży, co umożliwi im przejęcie zleceń z technologii offsetowej takich jak aplikacje direct mail, katalogi, druki transakcyjne i transpromo. Produktywność została również zwiększona dzięki konfiguracji z systemem IQ obrazu i nowej metodzie oczyszczania głowic drukujących, co skutkuje mniejszymi stratami atramentu. Zastosowanie atramentów High Fusion pozwala na druk bez primera na wszystkich podłożach, w tym powlekanych papierach offsetowych. Xerox Baltoro z akceleratorem kolorów redefiniuje technologię atramentową.

Dotychczasowi użytkownicy systemu Baltoro mogą dokonać aktualizacji do nowej specyfikacji, ale zdaniem Marybeth Gilbert klienci prawdopodobnie zdecydują się na inwestycję w kolejny model Baltoro z nowymi funkcjami. Razem piszemy historię migracji technologii analogowej do cyfrowej i zaczynamy grę przeciwko offsetowi za pomocą arkuszowego systemu atramentowego – powiedziała. - Mamy największy udział w rynku w cyfrowym formacie B3, jeśli chodzi o arkuszową technologię atramentową. Jesteśmy z tego bardzo dumni i nie mamy zamiaru z tego rezygnować.

System Baltoro z akceleratorem kolorów ma siedem dodatkowych lamp o podwójnej wydajności suszenia, które pozwalają uzyskać fotorealistyczne wydruki. Pierwsze instalacje będą miały miejsce na początku 2021 roku.

Nowością jest również system do podawania bardzo długich arkuszy w cyfrowej maszynie Xerox Iridesse oraz fluorescencyjny różowy atrament dodany do istniejącego zestawu kolorów specjalnych. Będzie on dostępny od marca 2021 roku. Fluorescencyjny róż może być aplikowany samodzielnie lub zmieszany ze srebrem i złotem, aby uzyskać kolor metaliczny - wyjaśnił Andrew Gunn, globalny dyrektor marketingu produktu w firmie Xerox. - Będzie również podkreślał kolory spotowe, dzięki czemu np.  Orange 021 czy Reflex Blue będą bardziej wyraziste, a odcienie skóry - bardziej naturalne.

Kolejne nowości zaprezentowane podczas wczorajszej konferencji to dwa nowe modele Versant, które poradzą sobie ze średnimi i z dużymi obciążeniami produkcyjnymi. Versant 280 i Versant 4100 obsługują grubsze podłoża do 400 g/m², otwierając tym samym nowe możliwości zastosowań takich jak pocztówki.

Celem firmy Xerox jest również poprawa wydajności i efektywności dzięki nowemu systemowi AI opartemu na chmurze - PredictPrint Media Manager, który jest dołączony do Versant 4100 i opcjonalny dla Iridesse. Użytkownicy skanują kod kreskowy na używanym nośniku, a oprogramowanie identyfikuje właściwe ustawienia dla tego podłoża. Użytkownicy mogą również przesyłać swoje własne ustawienia. Oprogramowanie FreeFlow Core 6.0 do automatyzacji przepływu pracy zawiera teraz opcje kolorystyczne „Beyond CMYK”.

Więcej szczegółów w grudniowym wydaniu miesięcznika „Poligrafika”. AN