Ekspansja biznesowa z drukiem atramentowym
30 lis 2020 15:47

18 listopada br. koncern Xerox zaprezentował szereg nowości i udoskonaleń w technologii arkuszowego druku atramentowego, a także nowe funkcje sztucznej inteligencji i automatyzacji. Mają one zwiększyć szybkość, produktywność i zyski dostawców usług druku nawet o 400 proc. 

Podczas wirtualnego wydarzenia, w którym udział wzięło ponad 1600 uczestników z całego świata, amerykański koncern ogłosił pojawienie się w jego ofercie aż 9 nowych produktów i udoskonaleń w zakresie druku cyfrowego. Mają one zwiększyć rentowność branży poligraficznej, zapewniając wyższe marże i umożliwiając przedsiębiorstwom ekspansję w nowych obszarach. Według raportu Keypoint Intelligence oczekuje się, że udoskonalenia w druku cyfrowym przyniosą globalnie 25 mld dolarów zysku rocznie i zwiększą przychody drukarń od 50 do 400 procent. Udoskonalenia w druku to najszybciej rozwijający się segment branży, a Xerox oferuje najszerszy zestaw rozwiązań pomagających klientom w podnoszeniu jakości usług w ich przedsiębiorstwach – powiedziała Tracey Koziol, wiceprezes w firmie Xerox. – Nowa technologia i funkcje, które wprowadzamy na rynek, poszerzają możliwości i potencjał istniejących urządzeń. Jednocześnie wprowadzając nowe produkty odpowiadamy na zapotrzebowanie drukarń na wyższe nakłady oraz rozszerzone palety kolorów. Nie bez powodu Xerox pozostaje liderem na rynku druku produkcyjnego.

Baltoro redefiniuje technologię atramentową 

Marybeth Gilbert, wiceprezes i dyrektor generalna działu druku produkcyjnego w firmie Xerox zapowiedziała, że w utrzymaniu pozycji lidera w zakresie arkuszowej technologii atramentowej mają koncernowi pomóc nowości, w tym aktualizacja platformy druku atramentowego Baltoro High Fusion o nowy moduł, zwany akceleratorem kolorów, pozwalający na osiągnięcie prędkości 300 str./min w druku w formacie B3. Jak informuje producent, ten numer 1 na rynku arkuszowych drukarek atramentowych w formacie B3 od teraz posiada moduł, który zapewnia wyższą jakość druku, rozszerzone opcje nośników i automatyzację, dzięki czemu drukowanie atramentowe staje się opłacalne w wysokomarżowych zastosowaniach takich jak mailing bezpośredni, pocztówki i katalogi. Dzięki inteligentnej automatyzacji maszyna Baltoro zużywa o 50 proc. mniej atramentu niż konkurencyjne systemy, skracając czas pracy i zwiększając produktywność, jednocześnie zapewniając stałą i niezawodną jakość. To udoskonalenie jest zgodne z dążeniem firmy Xerox do osiągnięcia trzech kluczowych korzyści dla klientów: wyższej wydajności, rozwoju działalności i ochrony inwestycji – powiedziała Marybeth Gilbert. – To ekspansja biznesowa, ponieważ teraz użytkownicy Baltoro będą mogli korzystać z wyższego pokrycia atramentem na większej ilości podłoży, co umożliwi im przejęcie zleceń z technologii offsetowej takich jak aplikacje mailingu bezpośredniego, katalogi, druki transakcyjne i transpromo. Produktywność została również zwiększona dzięki konfiguracji z systemem IQ obrazu i nowej metodzie oczyszczania głowic drukujących, co skutkuje mniejszymi stratami atramentu.  Zastosowanie atramentów High Fusion pozwala na druk bez primera na wszystkich podłożach, w tym powlekanych papierach offsetowych. Xerox Baltoro z akceleratorem kolorów redefiniuje technologię atramentową. Dotychczasowi użytkownicy systemu Baltoro mogą dokonać aktualizacji do nowej specyfikacji, ale zdaniem Marybeth Gilbert klienci prawdopodobnie zdecydują się na inwestycję w kolejny model Baltoro z nowymi funkcjami. Razem piszemy historię migracji technologii analogowej do cyfrowej i zaczynamy grę przeciwko offsetowi za pomocą arkuszowego systemu atramentowego – podsumowała. – Mamy największy udział w rynku w cyfrowym formacie B3, jeśli chodzi o arkuszową technologię atramentową. Jesteśmy z tego bardzo dumni i nie mamy zamiaru z tego rezygnować. System Baltoro z akceleratorem kolorów ma siedem dodatkowych lamp o podwójnej wydajności suszenia, które pozwalają uzyskać fotorealistyczne wydruki. Pierwsze instalacje będą miały miejsce na początku 2021 roku. 

 

 

 

 

 

 

Więcej możliwości serii Iridesse, Versant i Nuvera

Nowościami są również system do podawania bardzo długich arkuszy w cyfrowej maszynie Xerox Iridesse oraz fluorescencyjny różowy atrament dodany do istniejącego zestawu kolorów specjalnych. Będzie on dostępny od marca 2021 roku. Fluorescencyjny róż może być aplikowany samodzielnie lub zmieszany ze srebrem i złotem, aby uzyskać kolor metaliczny – wyjaśnił Andrew Gunn, globalny dyrektor marketingu produktu w firmie Xerox. – Będzie również podkreślał kolory spotowe, dzięki czemu np. Orange 021 czy Reflex Blue będą bardziej wyraziste, a odcienie skóry – bardziej naturalne.

Rodzina maszyn Versant powiększa się o dwa nowe modele, w których dodane zostały funkcje automatyzacji, zmniejszające ingerencję pracownika i czas konfiguracji. Xerox Versant 280 Press to urządzenie przeznaczone do realizacji średnich nakładów, zapewniające obsługę grubszych nośników do 400 g/m2, które można wykorzystać do produkcji np. wizytówek. Użytkownicy mogą drukować kolory specjalne za pomocą zestawu Adaptive CMYK+, który wykorzystuje biel, złoto, srebro, a także przezroczyste i fluorescencyjne atramenty, unikalne dla firmy Xerox w tej klasie produktów. Maszyna Xerox Versant 4100 radzi sobie z większymi obciążeniami produkcyjnymi niż Versant 280, oferując krótszy czas konfiguracji i drukując na większej liczbie typów nośników niż – zdaniem producenta – jakakolwiek konkurencyjna maszyna. Versant 4100 również obsługuje grubsze rodzaje papieru o gramaturze do 400 g/m2.

Z kolei rodzina Xerox Nuvera została stworzona z myślą o środowiskach wymagających dużej wydajności. W zeszłym roku wykonano na niej ponad 35 mld wydruków. System produkcyjny Xerox Nuvera 157 MX i monochromatyczne drukarki produkcyjne MX Perfecting Production System oferują teraz jeszcze wyższą jakość drukowania z rozpoznawaniem znaków atramentu magnetycznego (MICR). MICR umożliwia niektórym komputerom odczytywanie i analizowanie informacji i jest kluczem do przetwarzania czeków bankowych, płacowych oraz rządowych za pomocą sprawdzonych i zaufanych zabezpieczeń Xerox Nuvera.

Wydajność oparta na technologii

Celem firmy Xerox jest również poprawa wydajności i efektywności dzięki nowemu systemowi AI opartemu na chmurze – PredictPrint Media Manager, który jest dołączony do Versant 4100 i opcjonalny dla Iridesse. Użytkownicy skanują kod kreskowy na używanym nośniku, a oprogramowanie identyfikuje właściwe ustawienia dla tego podłoża. Użytkownicy mogą również przesyłać swoje własne ustawienia. Oprogramowanie FreeFlow Core 6.0 do automatyzacji przepływu pracy zawiera teraz opcje kolorystyczne „Beyond CMYK”.

FreeFlow Core 6.0 automatyzuje proces przygotowania pliku do druku i umożliwia bezproblemowe drukowanie kolorami takimi jak złoty, srebrny, biały, przezroczysty i fluorescencyjny bez zmiany pliku źródłowego. Nowe produkty i funkcje Xerox reprezentują punkt technologii, gdzie kompleksowe rozwiązania wspierają naszych klientów w zakresie różnicowania i rozszerzania działalności na każdym rynku. Konsumenci wiedzą, że mogą liczyć na innowacje Xerox, które odpowiadają ich potrzebom biznesowym – podsumowała Marybeth Gilbert.  AN