Papier opakowaniowy IPack® – ekologiczny wybór
30 lis 2020 11:50

Dlaczego papierowe opakowania to ekologiczny wybór i jak branża papiernicza wspiera zrównoważoną gospodarkę leśną? Przyjrzymy się temu tematowi bliżej z perspektywy największego producenta opakowań na świecie – firmy International Paper, która posiada swoje zakłady produkcyjne w Europie, Stanach Zjednoczonych i Brazylii. 

Przede wszystkim zrównoważona gospodarka leśna

W interesie branży papierniczej jest rozwój lasów, dlatego w International Paper drewno do produkcji pozyskiwane jest w sposób odpowiedzialny i tylko ze źródeł kontrolowanych, prowadzących zrównoważoną gospodarkę leśną, co gwarantują certyfikaty FSC® i PEFC™. IP w świadomy i rzetelny sposób podchodzi do troski o zdrowe lasy i ich ciągły wzrost, aby każdy konsument mógł bez poczucia winy używać papieru i tektur. Należy także pamiętać, że do produkcji papieru zazwyczaj używa się drewna z cięć pielęgnacyjnych. Odpowiednio pielęgnowany (odnawiany) las rośnie intensywniej, pochłaniając tym samym większe ilości CO2 w stosunku do lasu, w którym drzewostanu się nie odnawia. Większe pochłanianie dwutlenku węgla w lasach spowalnia więc efekt cieplarniany. Warto także zwrócić uwagę, że większy popyt na papier i opakowania z papieru prowadzi do większego zapotrzebowania na drewno, a w efekcie do większego zalesiania. 

Co zatem oznacza zrównoważony rozwój w branży papierniczej? 

Zrównoważony rozwój to nie tylko zrównoważona gospodarka leśna, ale także odpowiedzialne podejście do procesu produkcji, kształtowanie proekologicznych postaw konsumenckich i oferowanie ekologicznych produktów. International Paper wytwarza wysokiej jakości produkty bazując na odnawialnych materiałach, od lat aktywnie działa też na rzecz ekologii, między innymi stawiając sobie ambitne cele w obszarze ochrony środowiska. Obecnie firma finalizuje realizację działań proekologicznych i prospołecznych nakreślonych w programie Wizja 2020 oraz ogłosiła już listę nowych celów na rok 2030. Dotyczą one cyrkularnego podejścia do działalności operacyjnej, zrównoważonej gospodarki leśnej, odnawialnych produktów i wsparcia lokalnych społeczności. 

Zmieniające się postawy konsumentów 

Świadomość ekologiczna w Polsce znacząco wzrosła w ciągu ostatniej dekady. Równolegle upowszechnia się w naszym społeczeństwie wiedza na temat zdrowego trybu życia. Polacy oczekują, że produkt, który kupują, jest nie tylko bezpieczny, zdrowy, ale także wykonany i użytkowany w sposób jak najmniej szkodzący środowisku naturalnemu. Dotyczy to także opakowania produktu. Papier świetnie spełnia te oczekiwania. To odpowiedzialny wybór z wielu powodów – produkcja papieru i tektur jest procesem, gdzie surowce, woda i energia są zużywane bardzo efektywnie, z poszanowaniem wyśrubowanych norm środowiskowych. Papier i tektura doskonale nadają się do recyklingu – te same włókna mogą być wykorzystywane kilkukrotnie do produkcji nowego wyrobu. Wskaźniki recyklingu papieru są bardzo wysokie i kształtują się na poziomie 72 proc. w Europie i 46,4 proc. w Polsce. W trosce o środowisko naturalne jako konsumenci przywiązujemy coraz większą wagę do tego, aby opakowania były zdatne do recyklingu lub biodegradowalne, a to jest właśnie cecha papieru.

Jak International Paper odpowiada na te zmieniające się trendy?

W International Paper-Kwidzyn, zakładzie z ponad 30-letnim doświadczeniem w branży materiałów opakowaniowych, dokładnie obserwowane są trendy, aby jak najlepiej odpowiadać na potrzeby konsumentów. A konsumenci szukają zrównoważonych i przyjaznych dla środowiska rozwiązań. Firma od wielu lat produkuje najwyższej jakości powlekane tektury pudełkowe Arktika® i Alaska Plus®, doskonale zdające egzamin jako materiały do produkcji opakowań leków, kosmetyków i artykułów spożywczych. Tektury te cenione są przez producentów opakowań z całej Europy, którzy obdarzyli je zaufaniem przede wszystkim za jakość, stabilność parametrów, a także za wartości, jakie reprezentuje International Paper i działania, jakie podejmuje w obszarach ekologii, bezpieczeństwa oraz wspierania lokalnych społeczności.

Korzystając z wieloletniego doświadczenia w branży, firma International Paper-Kwidzyn postanowiła poszerzyć swoją ofertę w zakresie produktów opakowaniowych i z sukcesem wprowadziła na rynek nowy produkt z segmentu papierów opakowaniowych – papier IPack®. 

IPack® to w pełni biodegradowalny papier typu kraft (wykonany z włókien celulozowych), który jest przeznaczony do różnych zastosowań takich jak torebki jednorazowe czy opakowania do żywności. Świetnie sprawdza się jako torebki na pieczywo oraz szeroko pojęte opakowania giętkie. Może być także stosowany jako podłoże do powlekania polietylenem czy silikonem, a także do woskowania – co dodatkowo zabezpiecza produkt. W chwili obecnej dostępnych jest już siedem gramatur (30, 33, 35, 38, 40, 45, 50 g/m2), ale na tym firma nie poprzestaje rozwijając dalszą ofertę.

Najważniejsze zalety papieru IPack® to bardzo dobre parametry wytrzymałościowe, wysoka białość i gładkość. Papier jest wytwarzany z włókien pozyskiwanych w sposób zrównoważony, co poświadczają posiadane przez niego certyfikaty FSC® i PEFC™. IPack® posiada także certyfikat ISEGA do zastosowań w bezpośrednim kontakcie z żywnością suchą, tłustą i wilgotną.

International Paper nieustannie śledzi trendy w zastosowaniu opakowań i na bieżąco odpowiada na potrzeby rynku oraz klientów. 

Obecnie trwają aktywne prace nad dalszym rozwojem oferty i umożliwieniem nowych zastosowań papieru IPack®. Finalizowane jest również wprowadzanie wyższych gramatur w odpowiedzi na zapotrzebowanie klientów produkujących torby klockowe i zakupowe. 

Aby dowiedzieć się więcej o aktualnej ofercie firmy International Paper w tym zakresie, zachęcamy do odwiedzenia strony www.pl.ipackip.com.

Artykuł sponsorowany 

 

cript>