Nowe oznakowanie ekologiczne UE dla produktów drukowanych
23 gru 2020 06:00

Komisja Europejska przyjęła decyzję ustanawiającą nowe kryteria oznakowania ekologicznego UE dla papieru zadrukowanego, papieru biurowego i papierowych toreb na zakupy.

Nowe oznakowanie ekologiczne UE ma rozszerzony zakres - obejmuje artykuły papiernicze, papierowe torby na zakupy, papier do pakowania i papier prezentowy.

Z zakresu wyłączone są opakowania, etykiety i materiały przeznaczone do kontaktu z żywnością. Oznakowanie ekologiczne UE przyznawane jest produktom zaprojektowanym w sposób zrównoważony, spełniającym 10 surowych kryteriów środowiskowych, które są zarówno specyficzne dla produktu (podłoże, możliwość recyklingu), jak i zakładu (emisje, odpady, energia).

Intergraf przyczynił się do realizacji tego procesu i odegrał kluczową rolę w zapewnieniu wnioskodawcom możliwości uzyskania licencji. Oznakowanie ekologiczne UE przyznawane jest produktowi, którego specyfikacje nie zmienią się z upływem czasu. Produkty drukowane są projektowane przez klientów, dlatego poszczególne produkcje różnią się od siebie. Nowe oznakowanie ekologiczne UE uznaje tę wyjątkowość i umożliwia firmom złożenie wniosku o linię produktów.

Nowe oznakowanie ekologiczne UE dla produktów drukowanych umożliwia europejskim drukarzom wykazanie ekologiczności produktów i całości procesów. Rozpoznaje specyfikę produktów poligraficznych i umożliwia drukarniom ubieganie się o linię produktów, a nie tylko o jeden produkt  – powiedziała Beatrice Klose, sekretarz generalny Intergraf.

Intergraf opublikował przewodnik, który ma pomóc firmom poligraficznym planującym ubiegać się o oznakowanie ekologiczne UE. Przedsiębiorcy mogą otrzymać przewodnik za pośrednictwem swoich krajowych zrzeszeń branżowych.

Na podstawie informacji Integraf opracowała BZ