Prime Label finalizuje transakcję nabycia słoweńskiej drukarni
14 sty 2021 10:28

W grudniu 2020 środkowoeuropejski lider w produkcji etykiet, Grupa Prime Label kontrolowana przez fundusz private equity Innova/6 SCA §SICAV z grupy Innova Capital, podpisała umowę zakupu większościowego pakietu akcji słoweńskiej drukarni – LabelProfi.

Drukarnia ta specjalizuje się w produkcji wysoko przetworzonych etykiet samoprzylepnych i opakowań wykonywanych w technologii druku cyfrowego. Atutami LabelProfi są wysoka jakość druku, bardzo krótkie terminy realizacji zleceń oraz możliwość produkcji bardzo niskich nakładów, często nieopłacalnych dla technologii druku konwencjonalnego. Spółka ma 25-letnią historię i dzięki dynamicznemu rozwojowi stała się lokalnym liderem, dostarczając produkty między innymi do branży żywności, napojów, kosmetyków, produktów AGD czy przemysłu samochodowego. Udział eksportu w 2020 roku wynosił ponad 30 proc., z czego większość stanowiła sprzedaż do krajów niemieckojęzycznych.

Jesteśmy podekscytowani, że w tak trudnym dla gospodarki roku dokonaliśmy kolejnej inwestycji, która wzmacnia naszą pozycję lidera w Europie Środkowej. Druk cyfrowy z roku na rok staje się coraz bardziej popularną technologią w branży etykiet, rozwijając się szybciej niż techniki konwencjonalne takie jak fleksografia czy offset. Przeprowadzone przez nas badania rynkowe wskazują, że do roku 2024, na przykład w regionie DACH (Niemcy, Austria, Szwajcaria), właśnie ta technologia przejmować będzie coraz większą część rynku. Dlatego też wierzymy, że rozwiązania, jakie proponuje LabelProfi, jeszcze uatrakcyjnią ofertę Grupy, umożliwią zaspokajanie kolejnych potrzeb naszych klientów, a tym samym przyspieszą wzrost naszego przedsiębiorstwa – komentuje Arkadiusz Sapiecha, prezes Prime Label. - Bardzo cieszymy się także na dalszą współpracę z założycielem i zarządem spółki, którzy wnoszą do naszej grupy unikalne kompetencje.

Akwizycja LabelProfi jest kolejnym krokiem w strategii Grupy Prime Label, która zakłada konsolidację wysokiej jakości producentów etykiet w Europie Środkowo-Wschodniej. Jesteśmy zadowoleni, że możemy włączyć drukarnię cyfrową tej skali i jakości do grupy – dodaje Michał Wojdyła, managing director, nadzorujący transakcję ze strony Funduszu Innova.

Aleš Golob, dyrektor zarządzający LabelProfi powiedział: W ostatnich latach spółka rozwijała się w bardzo szybkim tempie dzięki naszej pasji i oddanemu zespołowi. Przyszedł czas na kolejny etap, tj. dołączenie do większej organizacji, która umożliwi nam wszystkim realizację jeszcze bardziej ambitnych celów międzynarodowych. Bardzo się cieszymy, że nawet z nowym głównym udziałowcem LabelProfi będzie mogła dalej realizować strategię zainicjowaną przez istniejący zarząd. Liczymy m.in. na owocną kooperację w zakresie sprzedaży do wspólnych klientów, jak również synergie zakupowe i operacyjne.

Prime Label posiada już w swoim portfelu 2 drukarnie etykiet: Chemes z Poznania oraz Embe Press z Lublina. Po transakcji obrót Grupy zbliży się do 45 mln euro, co daje spółce pozycję największego gracza w regionie Europy Środkowej. Ambicją zarządu Grupy jest co najmniej podwojenie skali działalności do 2024 roku, co ma nastąpić dzięki dalszemu dynamicznemu wzrostowi organicznemu oraz kolejnym przejęciom.

Opracowano na podstawie informacji firmy Prime Label