W dniu 17 grudnia 2020 r. w budynku Gmachu Poligrafii przy ul. Konwiktorskiej 2 w Warszawie odbyło się uroczyste przekazanie przez firmę Mondi Simet Sp. z o.o. dla Zakładu Technologii Poligraficznych Politechniki Warszawskiej przemysłowego plotera tnąco-bigującego ProDigi 1613 firmy LaserComb (Niemcy).
W spotkaniu wzięli udział ze strony Mondi Simet Sp. z o.o.: Krzysztof Jakubowski – dyrektor zarządzający Mondi Simet Sp. z o.o., Anna Borzeszkowska – dyrektor HR Mondi Polska, Paweł Kasperkowiak – menedżer produkcji, Łukasz Bujanowicz – menedżer Działu Rozwoju Produktu, Rafał Miszczak – menedżer Innowacji Produktowych Mondi Polska, Jolanta Karaś – menedżer HR oraz ze strony Politechniki Warszawskiej: prof. dr hab. inż. Adam Woźniak – prorektor ds. rozwoju, dr hab. inż. Tomasz Chmielewski, prof. uczelni – dziekan Wydziału Inżynierii Produkcji oraz dr hab. inż. Georgij Petriaszwili, prof. uczelni – kierownik Zakładu Technologii Poligraficznych.
Po przywitaniu uczestników nastąpiło krótkie przemówienie władz uczelni i Wydziału oraz dyrekcji firmy Mondi Simet Sp. z o.o. W wypowiedziach każdy z mówców wskazywał istotne znaczenie współpracy pomiędzy nauką, reprezentowaną przez uczelnię techniczną, jaką jest Politechnika Warszawska a przemysłem reprezentowanym przez firmę Mondi. Korzyści z takiej współpracy są obustronne: przekazane przez firmę Mondi nowoczesne urządzenie posłuży zarówno prowadzeniu badań, jak również będzie wykorzystane podczas zajęć dydaktycznych. Możliwość wykorzystania podczas badań plotera przyczyni się do dalszego rozwoju prac naukowych w zakresie opakowalnictwa, pozwoli wdrożyć innowacyjne pomysły czy rozwiązać problemy pojawiające się na etapie projektowania i produkcji opakowań. Z kolei wykorzystanie plotera w zajęciach dydaktycznych podniesie poziom jakości kształcenia przyszłych inżynierów, umożliwi poznanie najnowszej technologii i zdobycie wiedzy praktycznej, tak przydatnej w przyszłej pracy zawodowej.
Następnie w laboratorium technologicznym nastąpiło oficjalne uruchomienie plotera ProDigi 1613 oraz zademonstrowanie jego działania na przykładzie wykonania pudełka na książkę wydaną z okazji jubileuszu kształcenia inżynierów poligrafów na Politechnice Warszawskiej. Uczestnicy spotkania otrzymali jubileuszowe książki zapakowane w wytworzone na ploterze pudełka.
Ploter przemysłowy przekazany przez firmę Mondi Simet przede wszystkim pozwoli na szybkie i precyzyjne wykonanie pudełek zaprojektowanych przez studentów w programie graficznym, które do tej pory były wycinane ręcznie, co wiązało się z niską dokładnością i jakością wykonania. Dużą zaletą jest możliwość zweryfikowania projektu pod kątem poprawności wykonania konstrukcji, a w razie konieczności skorygowania ewentualnych nieprawidłowości i wykonania ponownie prototypu. Dodatkowo studenci mają możliwości rozwijania swojej wyobraźni poprzez zmaterializowanie swoich pomysłów – przeniesienie projektu wykonanego w programie komputerowym na ploter tnąco-bigujący i wykonanie gotowego opakowania. Pozwala to nie tylko dostrzec ewentualne błędy konstrukcyjne opakowania, ale również umożliwia dokonanie oceny jego funkcjonalności i przydatności do zapakowania danego produktu.
Opracowany w Zakładzie Technologii Poligraficznych nowy program dydaktyczny wykorzystuje możliwości, jakie oferuje oprogramowanie firmy Esko (m.in. Artios CAD, DeskPack, Studio i PackEdge) wspomagające projektowanie opakowań, uzyskane dzięki współpracy z partnerami ZTP: firmami Digiprint i Esko.
Projekty wykonane podczas studiów poszerzają umiejętności studenta i korzystnie wpływają na jego przyszłość – przyszły pracodawca z pewnością doceni kreatywność i pomysłowość projektu, który obecnie może stać się również elementem portfolio absolwenta.
W podsumowaniu warto zaznaczyć, że wprowadzenie do procesu dydaktycznego najnowszych technologii w postaci oprogramowania do projektowania opakowań oraz plotera tnąco-bigującego zapewnia wysoki poziom kształcenia studentów kierunku Papiernictwo i Poligrafia Politechniki Warszawskiej. Studenci mają możliwość wykorzystywania wiedzy teoretycznej zdobytej na wykładach przy realizacji zadań praktycznych, a to z kolei podwyższa ich kwalifikacje zawodowe w oczach przyszłych pracodawców.
Opracowano na podstawie materiałów ZTP