Zapraszamy do lektury styczniowego wydania „Poligrafiki”!
28 sty 2021 16:29

Nasz pierwszy tegoroczny numer rozpoczynamy – jak przystało na nowy rok – od przedstawienia głównych trendów na rynku druku 2021, a o tym, jakie one będą, zachęcamy, aby Państwo sami się przekonali.

Wiodącym tematem styczniowego wydania jest druk wielkoformatowy. Polecamy lekturę wywiadu z dyrektorem zarządzającym federacji FESPA, Neilem Feltonem, który mówi o niezwykłym  poczuciu wspólnoty branży w tych trudnych czasach i podkreśla, że nawet tradycyjni konkurenci współpracują ze sobą, aby sprawić, że biznes pozostanie zrównoważony. Przypomnijmy, że targi FESPA Global Print Expo mają się odbyć w tradycyjnej formie w październiku br. Poza tym sporo piszemy o innowacjach w tym sektorze, m.in. firm Durst i Roland, nowych ekologicznych podłożach, a także korzyściach z posiadania drukarki przemysłowej.

O tym, że inwestycje mogą być sposobem na kryzys, przekonają się Państwo czytając o wdrożeniu systemu Xerox Versant 4100 w drukarni DELA, a także o pierwszej na świecie instalacji technologii Screen SAI.

O potencjale, jaki kryje się w drukowanej elektronice, przekonuje Fons Put z Niderlandzkiego Innowacyjnego Centrum Komunikacji Graficznej tłumacząc, czym jest druk funkcjonalny; wspomina też o polskiej firmie, która może się pochwalić sukcesami na tym polu.

Rozwiązania na czas pandemii (i nie tylko) proponuje Manroland Polska.

W dziale Materiały przedstawiamy m.in. niezwykłą folię Sandy Matte z wykończeniem o strukturze piasku – do podziwiania na okładce tego wydania „Poligrafiki” - oraz nową serię lakierów antycovid i antybakteryjnych o skuteczności potwierdzonej badaniami w niezależnych laboratoriach.

Wyjątkowo dużo miejsca poświęcamy w tym numerze nowościom wydawniczym, bo też są one wyjątkowe. Monografia autorstwa dr. Wiesława Cetery „Poligrafia w okresie pandemii. Zapaść i reanimacja polskiego sektora poligraficznego” to pierwsze analityczne opisanie polskiej branży poligraficznej, skłaniające także do refleksji na temat przyszłości branży.

Z kolei wydana przez COBRPP „Poligrafia – sztuka, techniki, technologie” to książka zarówno dla tych, którzy chcą poznać technologie współczesnej poligrafii, jak i tych, którzy swoją wiedzę poligraficzną uzupełniają i porządkują.

I wreszcie „Li(t)tera Romana” – antologia tekstów z czasopisma „Litera” wydawanego w latach 1966-1978 pod redakcją Romana Tomaszewskiego (do 1974 r. stanowiło ono dodatek do „Poligrafiki”). Teksty do antologii wybrali i opracowali Monika Marek-Łucka i Andrzej Tomaszewski, syn Romana. „Litera” była swoistym typograficznym vademecum, a jej teksty pozostały aktualne do dziś.