Dwie nowe maszyny Xeikon do druku etykiet
26 lut 2021 12:43

Firma Xeikon poinformowała o wprowadzeniu dwóch nowych, cyfrowych maszyn do druku etykiet - Xeikon CX30 i Xeikon CX50. Bazując na platformie 6. generacji i opierając się na technologii CHEETAH 2.0 z interfejsami nowej generacji i połączeniem z chmurą, te nowe maszyny zostały zaprojektowane tak, aby oferować maksymalne OEE (całkowitą efektywność wyposażenia).

Xeikon CX30 i Xeikon CX50 idealnie wpasowują się w portfolio Xeikon pomiędzy podstawowe systemy drukujące Xeikon 3030 REX i Xeikon 3050 REX, a urządzenia wyższej klasy Xeikon CX300 i Xeikon CX500. Firma Xeikon zaprojektowała i opracowała te dwie nowe maszyny z myślą o drukarniach etykiet o średniej wydajności, tj. produkujące ok 20 000-40 000 m2 etykiet miesięcznie dla rożnych segmentów rynku, ale z przewagą sektora farmaceutycznego, spożywczego oraz winiarskiego i alkoholowego. Nowe maszyny są dostępne do fizycznych i internetowych demonstracji w Globalnym Centrum Innowacji Xeikon w Antwerpii (Belgia), a globalnie będą dostępne komercyjnie od 1 kwartału 2021 roku.

Częścią strategii Xeikon jest zapewnienie drukarniom etykiet i konwerterom maksymalnego wyboru przy zakupie maszyn, umożliwiającego rozwój biznesu – mówi Filip Weymans, wiceprezes ds. marketingu w firmie Xeikon. - Udana i opłacalna inwestycja w cyfrowe rozwiązanie produkcyjne najlepiej sprawdza się wtedy, gdy jest oparta na realistycznych wolumenach druku. Seria CHEETAH 2.0 firmy Xeikon oferuje konkurencyjne koszty eksploatacji, a drukarnie mają możliwość skutecznego rozszerzenia możliwości swojej maszyny (poprzez modernizację w zakresie prędkości lub szerokości, lub obu). Xeikon CX30 i Xeikon CX50 są odpowiednim wyborem dla drukarń i konwerterów, którzy po raz pierwszy sięgają po technologię cyfrową, a w przyszłości planują rozbudowę i rozwój swojej działalności - również dla drukarń etykiet online, które obserwują eksplozję swojego biznesu.

Technologia CHEETAH 2.0 oparta jest na skalowalnej architekturze maszyn Xeikon, która obejmuje pięć stacji drukujących w procesie rotacyjnym o zmiennej długości powtarzania. Każda stacja wykorzystuje suchy toner firmy Xeikon i różne szerokości druku do 512 mm przy użyciu głowicy obrazującej LED pracującej w rozdzielczości 1200x3600 dpi i zapewniającej jakość obrazu porównywalną z drukiem offsetowym. Dwie nowe maszyny wykorzystują suchy toner QB firmy Xeikon oparty na technologii CHEETAH 2.0, która wyróżnia się w środowisku druku cyfrowego, oferując doskonałą spójność kolorów i zapewniając najwyższą wydajność przy zmniejszonej ilości odpadów. Toner jest dostępny w kolorach CMYK i kolorach rozszerzających gamut: czerwonym, niebieskim, zielonym, pomarańczowym i extra Magenta, a także Super Black i w kolorach technicznych, takich jak jednoprzebiegowa kryjąca biel, UV i odblaskowy bezbarwny, jak również w kolorach produkowanych na życzenie klienta. Toner QB-I pozwala uzyskać najwyższej jakości rezultaty na szerokiej gamie standardowych podłoży fleksograficznych. Pigmenty zastosowane w tonerze QB są najwyższej klasy, bezpieczne dla żywności, a także oferują najwyższy na rynku poziom światłotrwałości. Etykiety błyszczą nie tylko po zadrukowaniu, ale również przez długi czas po nim.

Więcej szczegółów w marcowej Poligrafice.

Opracowano na podstawie informacji firmy Xeikon