AccurioJet KM-1 Konica Minolta w Colours Factory  
1 mar 2021 10:39

Drukarnia Colours Factory z Piły niemal od początku działalności stawia na innowacyjne rozwiązania.  W ostatnim czasie do parku sprzętowego tego przedsiębiorstwa dołączyła maszyna Konica Minolta AccurioJet KM-1, drukująca w technice inkjet UV. To pierwsza maszyna marki Konica Minolta w firmie Colours Factory, która dotychczas korzystała z rozwiązań innego producenta.     

Do zakupu maszyny AccurioJet KM-1 przekonała nas przede wszystkim sama technologia - czyli  druk inkjet UV – mówi Marek Kruszka, dyrektor ds. produkcji i rozwoju w firmie Colours Factory. - Mogliśmy dzięki niej skrócić terminy realizacji zleceń przy zachowaniu wysokiej jakości wydruków, na czym zależało naszym klientom. Wcześniej wykonaliśmy testy innych urządzeń i w porównaniu z maszynami konkurencji urządzenie Konica Minolta AccurioJet  KM-1 zdecydowanie wygrywało. Jest ono dla nas przede wszystkim rozwiązaniem komplementarnym, pozwalającym na dywersyfikację produkcji ze względu na charakter finalnego wyrobu i daje nam możliwość kierowania zlecenia na optymalną dla jego realizacji maszynę drukującą.

Colours Factory to firma, która od lat inwestuje i w ślad za tym intensywnie się rozwija. Struktura produktów, jakie oferuje swoim klientom oraz kanały sprzedaży ewoluują wraz z jej rozwojem. Najważniejszy jest dla nas zawsze klient, którego otaczamy pełną opieką – mówi Marek Kruszka. – Każdy z nich ma u nas dedykowanego doradcę, który pomaga mu na kolejnych etapach realizacji jego zlecenia; służy swoją radą i doświadczeniem przy wyborze odpowiedniego produktu, surowców czy technologii druku. Oprócz sprzedaży bezpośredniej dynamicznie rozwijamy również nasz kanał online, widząc w nim bardzo duży potencjał. Naszym sukcesem jest zdobycie sporego kawałka polskiego rynku, ale walczymy o więcej, stąd też decyzja o kolejnych inwestycjach. Stawiamy po raz kolejny na innowacyjne technologie, które pozwolą nam na zwiększanie przewagi konkurencyjnej oraz staną się szansą na przyciągnięcie nowych, zwłaszcza tych najbardziej wymagających i poszukujących niestandardowych rozwiązań klientów. Od lat jesteśmy otwarci na innowacyjne rozwiązania pozwalające skrócić czas dostawy produktów do naszych klientów, dlatego postanowiliśmy zainwestować w maszynę AccurioJet KM-1, bazującą na technice inkjet UV. Dzięki temu od razu po wydruku możemy obrabiać prace w procesach introligatorskich

Jak dodaje Marek Kruszka, ważnym aspektem dla firmy była również możliwość minimalizacji odpadu w porównaniu z drukiem tradycyjnym, a więc ograniczanie negatywnego wpływu na środowisko naturalne, co jest dla Colours Factory jednym z priorytetów. Istotnym elementem był również format samej maszyny - B2. Wpisuje się on idealnie w posiadany przez nas park maszyn introligatorskich – mówi Marek Kruszka - w związku z czym wprowadzenie tego urządzenia do druku nie wymagało od nas dostosowania procesów wykończeniowych do nowej maszyny drukującej. Podkreśla również, że prędkość maszyny, a przede wszystkim jakość spełniają wszystkie wymagania, jakie stawiano w Colours Factory tej inwestycji.
Łukasz Kurasiński, industrial printing business development manager z firmy Konica Minolta Business Solutions Polska, dodaje: Klient docenił także parametry techniczne urządzenia AccurioJet KM-1, w tym unikalną technologię Dot Freeze, która to zapewnia idealne odwzorowanie kolorystyczne (potwierdzone certyfikatem Fogra 53) na bardzo szerokim spectrum materiałów. Dużym atutem jest też prostota obsługi urządzenia, która pozwoliła w krótkim czasie wdrożyć je do pełnej produkcji. Warto podkreślić, że maszyna znakomicie radzi sobie także z trudniejszymi, grubymi, kartonowymi i syntetycznymi podłożami, co jest jej kolejną zaletą.

Colours Factory to jedna z najprężniej rozwijających się drukarń w naszym kraju, która zdobywa także rynki europejskie – kontynuuje Łukasz Kurasiński. - Od lat dostrzega zalety oferowane przez druk cyfrowy: możliwość realizowania niskonakładowych zleceń, także personalizowanych, w coraz większym stopniu stanowiących obecnie o długoterminowym sukcesie przedsiębiorstwa poligraficznego. Tym bardziej cieszy nas fakt, że myśląc o nowej inwestycji w maszynę cyfrową zdecydowała się na rozwiązanie z oferty Konica Minolta, które okazało się najlepszym ze wszystkich testowanych przez nią urządzeń. Dla nas z kolei to dowód, że oferta naszych urządzeń spełnia wymogi nawet najbardziej wymagających przedsiębiorstw poligraficznych. AccurioJet KM-1 oferuje bowiem zdumiewającą wręcz elastyczność. Sposób utrwalania atramentu oraz jego właściwości fizykochemiczne sprawiają, że wydruk jest też bardzo odporny na uszkodzenia mechaniczne, dzięki czemu możliwe są dalsze procesy postpress natychmiast po wydrukowaniu. Dokładność pasowania jest tu zagwarantowana przez tę samą technologię transportu i chwytania arkuszy, jaką znamy z maszyn offsetowych. Maszyna obsługuje bardzo szerokie spektrum mediów, w tym papiery powlekane i niepowlekane, papiery offsetowe, podłoża teksturowane, materiały typu canvas oraz PVC o grubości od 60 do 600 mikronów. Co więcej, żadne z nich nie wymaga wstępnego przygotowania do druku w technice inkjetowej UV, na jakiej bazuje to rozwiązanie.

Jak podkreśla Marek Kruszka, zakup ten wpłynął pozytywnie na codzienną pracę drukarni: Przede wszystkim maszyna zwiększyła nasz potencjał w zakresie druku, a także nasze możliwości przyjmowania większej ilości prac. Realizujemy na niej głównie niskonakładowe zlecenia, które wpływają do nas online.

Zwraca także uwagę na samo wdrożenie urządzenia, które przebiegło bardzo sprawnie. Zdecydowanym atutem – mówi - był krótszy czas szkolenia ze względu na większą prostotę obsługi, jaką oferuje to urządzenie. Pomocnym było dla nas również to, żew przeciwieństwie do praktyk innych dostawców - odbywało się ono w naszej drukarni, co pozwoliło wdrożyć maszynę w miejscu, w którym miała się znajdować i pracować, uwzględniając jego specyfikę. Oceniamy to zdecydowanie pozytywnie. Poza tym szybka instalacja oraz pomoc w ustawieniu i spersonalizowaniu urządzenia pod kątem naszej działalności oraz doboru najczęściej wykorzystywanych surowców sprawia, że współpracę z firmą Konica Minolta oceniamy bardzo pozytywnie. (…)

Opracowano na podstawie informacji firmy Konica Minolta Business Solutions Polska