Doskonałe wyniki odfarbiania serii farb UV od hubergroup
1 mar 2021 14:08

Zrównoważony rozwój produktów do druku od dawna znajduje się w centrum zainteresowania firmy hubergroup Print Solutions. Teraz ten międzynarodowy specjalista w dziedzinie farb drukarskich wykonał kolejny krok w kierunku poprawy równowagi ekologicznej swych produktów: jego serie farb UV do arkuszowego i rolowego druku offsetowego, jak również do druku ciągłego osiągnęły bardzo dobre wyniki w testach odbarwiania, co potwierdzają stosowne certyfikaty. Duża część surowców do produkcji wspomnianych serii farb jest wytwarzana przez samą hubergroup w jej własnym dziale chemicznym, co gwarantuje zachowanie zrównoważonego łańcucha wartości.

Koncentracja na recyklowalności

Farby UV, z uwagi na ich szybkie schnięcie, zapewniają wyjątkowe korzyści w procesie drukowania. Niestety bywają często problemem w procesach recyklingu z uwagi na pozostawianie widocznych śladów na recyklowanym papierze. Aby zagwarantować bezpieczne wykorzystanie takich podłoży w procesie odzysku, hubergroup zmienił recepturę serii farb UV NewV set UEL4000, NewV pack UG5000 oraz NewV poly UP5000. Do odfarbiania nadaje się również nowo opracowana seria farb UV do rolowego druku offsetowego, NewV news UNL4000. Katedra PMV na Politechnice w Darmstadt (Niemcy) dokonała oceny tych serii farb z pomocą Metody INGEDE 11 i przyznała im certyfikat poświadczający bardzo dobre odbarwianie na papierach powlekanych. Nowe serie NewV set oraz NewV poly wykazują również dobre własności odbarwiania na papierach niepowlekanych. Odbarwialna seria farb UV od hubergroup nadaje się do wykorzystania w druku komercyjnym, opakowaniowym i gazetowym.

Zrównoważony łańcuch wartości

Roland Schröder, kierownik ds. europejskich produktów UV w hubergroup, wyjaśnia: Stale pracujemy nad poprawą ekologicznych własności naszych produktów. Dzięki temu możemy zaoferować klientom jeszcze bardziej zrównoważoną produkcję. To dlatego zapewnienie dobrego odfarbiania naszych farb UV – przy zachowaniu identycznej, dobrej jakości druku – jest dla nas tak istotne.

Zrównoważony rozwój odgrywa ważną rolę w produkcji farb drukarskich: ponieważ duża część surowców pochodzi z firmowego działu chemicznego, hubergroup może definiować własne standardy środowiskowe i zapewnia utrzymanie zrównoważonego łańcucha wartości. Roland Schröder obiecuje: Podchodzimy do zrównoważonego rozwoju w sposób całościowy, dlatego już przy produkcji surowców wyznaczamy wysokie standardy.

Opracowano na podstawie informacji hubergroup