Komori H-UV L (LED) w NN Drukkers
16 mar 2021 15:40

Holenderska drukarnia NPN Drukkers ugruntowała swoją pozycję jako jeden z najlepszych dostawców usług poligraficznych w Holandii. Dlatego też, gdy w zeszłym roku nadszedł czas wymiany jednej z maszyn drukujących, firma sporządziła listę krytycznych wymagań, jakie powinna spełniać nowa maszyna. Wybierając Komori jako nowego dostawcę oraz decydując się na technologię H-UV L (LED), NPN Drukkers po raz kolejny podniosła poprzeczkę w jakości druku.

NPN Drukkers, z siedzibą w Bredzie na południu Holandii, produkuje wysokiej jakości druki dla sektora komunikacji, marketingu i opakowań. Jednak najsilniej rozwija się obecnie w obszarze fotoksiążki i katalogów drukowanych dla klientów z branży mody, wzornictwa, architektury i wystroju wnętrz, a także dla muzeów, fotografów i artystów. W związku z tym wzrasta zapotrzebowanie na bardziej kreatywne projekty, mocniejsze kolory i użycie przyjemniejszego w dotyku, często niepowlekanego papieru.

Wybór nowej maszyny drukującej – poważna decyzja biznesowa

Zapotrzebowanie na wysoką jakość, intensywne kolory i niepowlekany papier przesuwa granice możliwości drukarni, wyjaśnia Ron Baartman, kierownik techniczny w NPN Drukkers. Z tego powodu jesteśmy jedną z niewielu firm poligraficznych, które nadal posiadają własnego specjalistę litografii, aby mieć pewność, że osiągniemy maksymalne wyniki w druku. Ale nawet pomimo tego drukowanie dużych,  kolorowych, o  mocnym nasyceniu farbą  obrazów  po obu stronach arkusza zawsze pozostaje ogromnym wyzwaniem technicznym.

Firma NPN Drukkers wybrała trzech producentów maszyn w poszukiwaniu nowej maszyny offsetowej - najlepiej wyposażonej w możliwość utrwalania LED UV: Była to dla nas nowa technologia, ale bardzo dobrze pasująca do wymagającego typu zadań druku, które realizujemy. Podczas pierwszej rundy oceny stało się jasne, że jeden producent nie mieści się w budżecie. Pozostali dwaj zostali poproszeni o wydrukowanie dość trudnego formularza testowego (jak to ujął Ron Baartman) dostarczonego przez NPN Drukkers. Podczas gdy jedno demo nie do końca spełniło swoje zadanie, produkcja w Komori Graphic Center-Europe (KGC-E) w Utrechcie przekroczyła oczekiwania. Oni naprawdę okazali się prawdziwymi specjalistami w dziedzinie H-UV L (LED).

Wybór techniki utrwalania  H-UV L (LED)

Zalety suszenia  H-UV L (LED) z łatwością przewyższają wady, mówi Baartman. Dedykowane  farby są droższe. Operator maszyny musi pracować w bardziej wymagających granicach tolerancji. Jednak mimo to  jest więcej plusów niż minusów. Rozruch i przygotowanie zajmują o wiele mniej czasu. Nie jest potrzebny system suszenia z wykorzystaniem proszku na wykładaniu. Zadrukowane arkusze są suche w momencie opuszczania maszyny i mogą być natychmiast poddane dalszej obróbce. Zainstalowanie pięciokolorowej Lithrone G40 z H-UV L (LED) wywarło  ogromny wpływ: Wymieniliśmy konwencjonalną maszynę z 2007 roku na maszynę najnowszej generacji. To pozwoliło nam na wykonanie ogromnego skoku w zakresie dalszych możliwości druku oraz  jakości.

H-UV L (LED) utrwala farby natychmiast, bez odparowywania rozpuszczalników i wchłaniania farby przez papier. Nie dochodzi do powstawania ozonu, a emisja CO2 jest mocno zredukowana, no i najważniejsze:  H-UV L (LED) zużywa zdecydowanie mniej energii. Baartman wyjaśnia dalej: Zamiast wchłaniać farbę  w papier, pozostaje ona wysuszona na powierzchni arkusza. Dzięki temu obraz jest znacznie ostrzejszy, kolory bardziej intensywne, a kontrasty silniejsze.

Błyskawiczne utrwalanie pozwala na natychmiastowe zadrukowanie odwrotnej strony papieru, jak również na produkcję wyższych stosów papieru bez ryzyka odstawania lub uszkodzenia drukowanych obrazów. Baartman opisuje niedawne zamówienie: Jakiś czas temu mieliśmy zadanie na papierze kolorowym, gdzie musieliśmy wydrukować cztery warstwy jednolitej bieli, a na nich pełnokolorowy obraz. Wcześniej zajęłoby nam to wiele wysiłku i kilka dni. Ale teraz nie ma z tym żadnego problemu!

Doskonałe  wsparcie zapewnia płynne przejście

Komori Lithrone G40 zamontowana na podwyższeniu robi duże wrażenie w drukarni NPN Drukkers. Wybór nowego producenta i wdrożenie nowej technologii wymagało oczywiście pewnego przyzwyczajenia: Nasi operatorzy maszyn od wielu lat pracowali na maszynie od innego dostawcy, więc musieli się dostosować do nowych uwarunkowań. Dlatego też od samego początku zaangażowaliśmy ich w nasze poszukiwania dostawcy maszyny. Widzieli prezentacje demo i uczestniczyli w naszych wizytach w wielu zakładach referencyjnych. Tak więc w pełni popierają decyzję o wyborze Komori. Komori wykonało świetną robotę szkoląc ich w Utrechcie, aby przyzwyczaili się do nowej maszyny, nowych farb i wysokiego stopnia automatyzacji. Dodatkowo, w pierwszych tygodniach po instalacji, otrzymali oni na miejscu doskonałe wsparcie. I nie chodzi tylko o to, że operatorzy maszyny muszą się dostosować: Nasz „litograf” musi również wziąć pod uwagę wiele nowych możliwości maszyny.

Szanse na rozwój

Nowa maszyna Komori Lithrone G40 została zainstalowana w sierpniu 2020 roku i od tego czasu spełnia „swoje obietnice”. Choć Ron Baartman podejrzewa, że wciąż nie do końca obciążyli maszynę  do jej pełnego potencjału możliwości, zdaje sobie również sprawę z tego, jak szybko wszystkie ulepszenia i usprawnienia stały się już „nową normą”: Odwiedza nas wielu fotografów i litografów, a naszych klientów zawsze zapraszamy do obejrzenia maszyny w celu zatwierdzenia zlecenia. Teraz wszyscy widzą, że możemy zrobić jeszcze więcej  i są gotowi z tego w pełni skorzystać. W ten sposób istnieje wiele możliwości dalszego rozwoju.

Opracowano na podstawie informacji firmy Reprograf-Grafikus