„Wąskie gardło” to już historia
20 mar 2021 15:00

Inwestycja Mazowieckiego Centrum Poligrafii (MCP) w system broszurujący Duplo iSaddle zwiększyła jeszcze bardziej potencjał produkcyjny tej firmy. Tym razem drukarnia zakupiła system broszurujący iSaddle z oferty Duplo z trzema wieżami zbierającymi i układarką wysokiego stosu. Odblokował on „wąskie gardło”, jakie utworzyło się tu w przypadku oprawy zeszytowej. Jak zapewnia Wojciech Hunkiewicz, właściciel MCP, dzięki tej inwestycji firma odnotowuje obecnie wzrost wydajności w tym zakresie.

Mazowieckie Centrum Poligrafii z Marek k. Warszawy specjalizuje się w szeroko rozumianej produkcji wydawniczej, oferując swoim klientom kompleksową usługę. Wykonuje w technologii cyfrowej i offsetowej książki w różnych nakładach – od niewielkich po kilkutysięczne – a także w różnych rodzajach opraw (oferowane między innymi za pośrednictwem należącego do firmy sklepu internetowego drukksiazek.pl). Można tu zlecić także drukowanie produktów szeroko pojętego akcydensu (ta usługa oferowana jest za pośrednictwem sklepu www.wawaprint.pl). Mazowieckie Centrum Poligrafii obsługuje nie tylko klientów z Polski, ale także w coraz szerszym zakresie (prawie 50 proc.) z zagranicy. W ostatnich miesiącach miały tu miejsce znaczące dla firmy inwestycje między innymi w inkjetowe maszyny drukujące. Jedną z nich jest pierwsza w historii drukarni maszyna rolowa, która – jak podkreśla Wojciech Hunkiewicz – stała się przełomem i strategiczną zmianą w działalności tego zakładu poligraficznego, a jej zakup był niemal „wymuszony” przez dynamiczny rozwój przedsiębiorstwa. 

W ostatnim czasie znacząco nam przybywało zarówno zamówień, jak i klientów – mówi Wojciech Hunkiewicz. – Od pewnego czasu zmienia się również znacząco rynek książki – mniejsze nakłady stają się standardem, również dla dużych wydawnictw, stąd nasze inwestycje w maszyny drukujące. Jednak nie mniej ważnym dla całej produkcji, o czym przekonaliśmy się już niejednokrotnie, jest etap wykańczania. Tu, zwłaszcza w zakresie oprawy zeszytowej, mieliśmy od jakiegoś czasu problem. W takiej produkcji jak nasza nie ma czasu na przestoje czy opóźnienia, dlatego rozpoczęliśmy poszukiwania maszyny dla tego typu zadań, by ten problem rozwiązać. Po testach różnych urządzeń zdecydowaliśmy się ostatecznie na maszynę z oferty Duplo, oferującą wyważoną cenę w stosunku do zapewnianej jakości. To kolejny system tego producenta w naszej firmie i kolejny wybór, z którego jesteśmy bardzo zadowoleni. 

System iSaddle, na jaki zdecydowała się drukarnia, to modułowe rozwiązanie do broszurowania i zbierania prac (drukowanych w Mazowieckim Centrum Poligrafii zarówno w technice offsetowej, jak i cyfrowej). Wdrożenie profesjonalnej, zautomatyzowanej linii do oprawy zeszytowej, a taką jest system Duplo iSaddle, bardzo nam pomogło w codziennej pracy. Ta zaawansowana linia z trzema innowacyjnymi wieżami (które umożliwiają oprawę formatu A4 po krótkim boku i dodatkowo wyposażone są w ultradźwiękowe czujniki) oraz układarką wysokiego stosu odblokowała „wąskie gardło” naszej produkcji. Dzięki tej inwestycji możemy znacznie szybciej realizować prace w oprawie zeszytowej, ale także broszury i szereg innych produktów o różnych gramaturach. 

W systemie Duplo iSaddle każda kartka z zestawu może być bigowana osobno, co – jak podkreśla Wojciech Hunkiewicz – wyróżnia go na tle rozwiązań konkurencyjnych. Umożliwia on również jednoczesne bigowanie całej broszury lub jej części z podziałem np. na 5 zestawów (maksymalnie 10 dla objętościowo grubszych broszur). Szycie natomiast odbywa się tu „na siodle”, a nie na płasko – co także jest gwarantem jeszcze większej dokładności całego procesu i eliminuje efekt pękania toneru w przypadku wydruków cyfrowych – mówi właściciel drukarni zwracając uwagę również na dostawcę urządzenia. – Duplo Polska to profesjonalna firma, ale także nowocześnie myślący i działający ludzie, którzy potrafią dostosować swoją ofertę do potrzeb drukarni, by mogła ona optymalizować swoje procesy, a co za tym idzie koszty. Wszystko po to, abyśmy mogli stawać się jeszcze bardziej konkurencyjni na rynku.

Mazowieckie Centrum Poligrafii to przykład stosunkowo młodej drukarni, która starannie planuje swoje inwestycje i wciąż je kontynuuje. Dzięki temu odnotowuje tak duże sukcesy i stale się rozwija, stając się jednym z najnowocześniejszych zakładów poligraficznych, specjalizujących się w cyfrowej produkcji dziełowej – mówi Arkadiusz Wojtczak, szef serwisu Duplo Polska. – Cieszymy się, że możemy towarzyszyć jej na różnych etapach rozwoju oferując dostosowany do tego sprzęt, który usprawnia jej produkcję. Oprawa zeszytowa jest wciąż niezwykle popularna wśród wydawców książkowych, będących główną grupą klientów tej drukarni, choć stale też pozyskuje ona zleceniodawców z innych branż. Mamy nadzieję, że wdrożenie iSaddle zarówno w Mazowieckim Centrum Poligrafii, jak też wcześniejsze – w innych drukarniach, staną się inspiracją dla kolejnych zakładów poligraficznych. W przypadku pytań jesteśmy do Państwa dyspozycji.

Artykuł sponsorowany

www.duplopolska.pl