Nowe maszyny w salonie pokazowym firmy Avargraf  
22 mar 2021 09:42

W salonie wystawowym firmy Avargraf w Warszawie można obejrzeć i przetestować (po wcześniejszym umówieniu się) maszyny z oferty tego dostawcy: krajarkę baumannPerfecta 80 z powiększonymi stołami 620x820 mm, maszynę do nakładania taśmy dedykowaną  drukarniom cyfrowym - Mini Athos z jednym aplikatorem, a także urządzenie do automatycznego nakładania taśmy - Athos Plus - w konfiguracji dopasowanej do produkcji pudełek wysyłkowych „e-commerce”, wyposażone w dwa aplikatory taśmy dwustronnej oraz aplikator taśmy zrywającej. Są one gotowe nie tylko do prezentacji, ale także w przypadku zainteresowania zwiedzających – do natychmiastowej ich dostawy do klienta.

Krajarka baumannPerfecta 80 jest kompleksowym rozwiązaniem, umożliwiającym – jak podkreśla producent – „inteligentne” łączenie kilku urządzeń w systemy cięcia i ich integrację w cyklu produkcyjnym, co zwiększa wydajność pracy. Integracja cyklu produkcyjnego za pomocą systemów ERP/MIS pozwala tu na transfer danych i kontrolę procesu - od etapu przygotowania produkcji do rozliczeń. W maszynie można ponadto opcjonalnie zastosować szerokie spektrum wyposażenia dodatkowego. Krajarka posiada także szereg rozwiązań umożliwiających – jak podaje producent – oszczędność energii i zapewniających niższy poziom hałasu. Maszyna jest wyposażona w komputer Perfecta Cutpit z monitorem dotykowym, umożliwiającym pracę w trzech trybach obsługi o zróżnicowanym poziomie zaawansowania. W najwyższym trybie TS operator ma do dyspozycji automatyczne programowanie maszyny, w tym z wizualizacją procesu cięcia i z kompletnym zakresem funkcji zwiększających wydajność pracy. Komputer Perfecta Cutpit rejestruje takie parametry pracy jak licznik cięć, cykle wymiany noża i smarowania, godziny pracy i - w przypadku zintegrowania w systemie MIS - umożliwia ich zdalny odczyt.

Siła docisku tłoka jest dostosowywana automatycznie przez maszynę w zależności od wielkości ciętego użytku. Skutkuje to – jak podaje producent - lepszą dokładnością cięcia, brakiem nadmiernego prasowania małych użytków oraz znacznie wydłuża żywotność noża. Operator zawsze może wprowadzić poprawki za pomocą ekranu dotykowego.

Dzięki wbudowanemu oprogramowaniu Cuttronic można przekazywać do sterowania krajarki dane z przygotowalni (CIP), po czym urządzenie automatycznie przygotuje zoptymalizowany dla danej pracy program cięcia. Posuw siodła odbywa się tu za pomocą napędu serwo ze zintegrowanym czujnikiem odczytu aktualnego jego położenia. Dzięki temu – jak podkreśla dostawca – maszyna zapewnia wysoką prędkość pracy, co generuje wzrost jej wydajności. Dodatkowo charakteryzuje ją znacznie bardziej uproszczona konstrukcja niż we wcześniejszych modelach. W wyposażeniu standardowym znajduje się jednolity, całkowicie sztywny stół żeliwny bez kanału na śrubę pociągową siodła.  

Kolejne z prezentowanych urządzeń to maszyna do aplikowania taśmy – Mini Athos. Dedykowana jest przede wszystkim drukarniom cyfrowym. Maszyna wyposażona jest w podajnik ręczny i pracuje z maksymalnym formatem wejściowym 500x500 mm, aplikując automatycznie z prędkością do 40 m/min taśmy: bannerowe, PVC, akrylowe, materiałowe, transferowe i wiele innych z jednego aplikatora RAP, zainstalowanego na taśmie transportowej. Aby uzyskać właściwe tempo produkcji, precyzyjne prowadzenie produktu i właściwą aplikację na stole podawania zainstalowane zostały listwy prowadzące, a sam aplikator wyposażony jest w dodatkowy wzdłużny kołowy system transportu Bruco z kółkami o regulowanym docisku. Aplikator RAP ma regulowaną wysokość i jest dostępny w wersjach do 25, 50 i 100 mm szerokości aplikowanej taśmy. Urządzenie może być wyposażone w maksymalnie dwa aplikatory. Sterowanie odbywa się tu za pomocą czytelnego ekranu dotykowego z intuicyjnym i przyjaznym dla operatora interfejsem graficznym.

Maszyna – jak zapewnia producent - bardzo dobrze sprawdza się przy produkcji kopert, pocztówek, teczek, metek, wobblerów, ramek do zdjęć, pudełek z kartonu i polipropylenu, kalendarzy oraz innych produktów, na których występuje potrzeba zaaplikowania taśmy klejącej.

Athos Plus to z kolei urządzenie do automatycznego nakładania taśm klejących na różne podłoża. Jest wyposażone w automatyczny podciśnieniowy podajnik Plus i maksymalnie cztery aplikatory taśmy, stół automatycznego wykładania oraz szufladowy system zbierania produktu. Obsługuje format 800x1000 mm i przeznaczone jest do automatycznego nakładania taśmy dwustronnej, akrylowej, piankowej, transferowej, z PVC oraz zrywającej na każdy rodzaj papieru, kartonu i tektury falistej przy zastosowaniu odpowiedniego wyposażenia dodatkowego. Poza podajnikiem automatycznym model ten jest wyposażony także w podajnik ręczny, który pozwala na pracę z papierem o niskiej gramaturze - od 80 g/m2, aby użytkownik mógł w każdej chwili wybrać najwłaściwszy z nich dla konkretnego produktu. Podajnik ręczny jest przeznaczony do pracy ze skomplikowanymi wykrojami, a także podłożami łatwo elektryzującymi się; stosuje się go również w przypadku małych nakładów. Natomiast podajnik Plus to ciągły automatyczny podajnik podciśnieniowy, który zwiększa wydajność.

Pokazywane obecnie w show roomie dostawcy urządzenie jest wyposażone w dwa aplikatory taśmy dwustronnej i jeden aplikator taśmy zrywającej – jest to konfiguracja dopasowana do produkcji opakowań wysyłkowych typu „e-commerce”.

Jak podkreśla firma Avargraf, urządzenia te dostępne są również w innych konfiguracjach, umożliwiających dalszą rozbudowę pod indywidualne potrzeby klienta.

Wszystkie maszyny są dostępne w show roomie firmy, gdzie można się umówić na ich indywidualne prezentacje. Już dziś Avargraf podaje, że w kwietniu dołączy do nich krajarka baumannPerfecta 115  i również będzie dostępna dla klientów „od ręki”. W celu umówienia prezentacji lub omówienia szczegółowej oferty zainteresowani proszeni są o kontakt.

Opracowano na podstawie informacji firmy Avargraf