Grupa CPI rezygnuje z druku komercyjnego
12 kwi 2021 12:31

Odczuwając konsekwencje pandemii, Grupa CPI planuje skupić się na podstawowym biznesie związanym z drukiem książek, rezygnując tym samym z działalności w obszarze druku komercyjnego.

W swoim oświadczeniu Alison Kaye, CPI UK managing director for STMA and the colour business powiedziała: Pandemia COVID-19 spowodowała znaczące spowolnienie w sektorze druku komercyjnego, nie widać też wyraźnych szans na poprawę. To pogorszenie koniunktury i negatywne prognozy sprawiają, że dotychczasowy podział naszej działalności prowadzonej w Wielkiej Brytanii nie sprawdzi się w dłuższej perspektywie.

Podkreśliła, że ​​dział CPI Books, który poczynił znaczące inwestycje w ciągu ostatniego roku, „będzie nadal funkcjonować”. W kwietniu i maju odbędą się konsultacje z pracownikami w sprawie nadchodzących zmian organizacyjnych. ​​ Liczba zagrożonych redukcją miejsc pracy nie jest obecnie znana.

Jak widać w opublikowanych ostatnio wynikach za okres do 31 marca 2020 r., Grupa CPI odnotowała spadek sprzedaży o 5 proc. do poziomu 19,56 mln GBP i stratę operacyjną w wysokości 1,94 mln GBP. W roku ubiegłym, gdy firma zatrudniała 148 pracowników, zysk  operacyjny wyniósł 3 mln GBP.

Początkowy okres blokady w kwietniu i maju 2020 r. spowodował „bezprecedensowe ograniczenie działalności biznesowej”, przy czym wpływ COVID-19 nie jest jeszcze w pełni znany. W zeszłym roku wprowadzono w całej grupie tymczasową obniżkę płac o 10 proc. Grupa zaciągnęła również pożyczkę CLBILS.

Lokalizacja CPI Colour w Croydon - dawniej Fulmar Color Printing - obejmuje ponad 11 150 m kw. powierzchni produkcyjnej. Zakład jest jednym z największych użytkowników maszyn arkuszowych Heidelberg w Wielkiej Brytanii, posiadającym wiele wielokolorowych maszyn Speedmaster B1 i B2, cyfrowych systemów B3 i B2 HP Indigo oraz szereg zestawów wykończeniowych.

Pod parasolem marki CPI Color znajdują się też działy CPI Royle specjalizujący się w składzie oraz kreatywne i wielkoformatowe skrzydło CPI Connect. Wielokrotnie nagradzana spółka zapewnia szeroki zakres kompleksowych usług wykraczających poza produkcję broszur. Jej oferta obejmuje drukowane materiały marketingowe, usługi kreatywne i skład, POS-y, usługi konfekcjonowania, przetwarzania i analizy danych, realizację zamówień, magazynowanie oraz przesyłki bezpośrednie.

Inne działy CPI w Wielkiej Brytanii koncentrują się na produkcji książek, na które popyt utrzymuje się na wysokim poziomie przez cały kryzys pandemiczny. CPI niedawno sfinalizowało ważną inwestycję związaną z produkcją książek na żądanie, a realizowaną w ramach strategicznego partnerstwa z wydawcą Wiley w Bognor Regis.

Opracowano na podstawie informacji portalu Print Week