Nadchodzą duże podwyżki cen papieru
15 kwi 2021 08:44

Jak podaje portal Printweek, wielu producentów papieru zapowiada podwyżki cen od 6 proc. do 15 proc. Jako pierwsza taką informację przekazała włoska Grupa Burgo, która od początku czerwca zamierza podnieść ceny wszystkich swoich papierów nawet o 15 proc.

W konsekwencji ciągłego wzrostu kosztów produkcji - w szczególności masy celulozowej, energii i chemikaliów - Grupa Burgo podniesie ceny do 10 proc. w przypadku gatunków bezdrzewnych i do 15 proc. w przypadku gatunków powlekanych mechanicznie, w dostawach realizowanych od 1 czerwca 2021 r. - poinformowała firma. Podwyżki będą miały zastosowanie do wszystkich transakcji w ramach umów, a także poza nimi.

Dyrektor zarządzający Burgo UK, Alberto Bortoluzzi, powiedział: Na każdym rynku w Europie i za granicą będziemy rozpoczynać lokalne dyskusje, ale ten wzrost jest nieunikniony. Przechodzimy obecnie prawdziwą rynkową burzę. Rosną ceny wszystkich surowców, energii, składników chemicznych, transportu. Zwłaszcza jest to widoczne w przypadku dostaw pochodzących z Chin i Azji. To dla nas bardzo trudny czas, bo presja na koszty jest niezwykle silna.

Firma Navigator zapowiada podwyżki cen od 6 proc. do 9 proc., które wejdą w życie od 10 maja Decyzja ta została podjęta nie tylko po dalszym wzroście cen masy celulozowej, chemikaliów i logistyki, co miało wpływ na rentowność branży w Europie i na całym świecie, ale także po odnotowaniu silnego popytu na produkty i marki Navigatora pod koniec 2020 r. i w pierwszych miesiącach 2021 r. - stwierdził przedstawiciel portugalskiego producenta papieru.

Firma Lecta z siedzibą w Hiszpanii również zdecydowała się na podwyżkę cen w czerwcu „ze względu na obecną sytuację gospodarczą i stały znaczący wzrost kosztów surowców, produkcji oraz logistyki”. Planowany jest wzrost cen o 8 proc. na papiery bezdrzewne powlekane dwustronnie oraz na niepowlekane gatunki bezdrzewne sprzedawane w arkuszach i rolach.

14 kwietnia firma Sappi Europe ogłosiła ogólnoeuropejską podwyżkę cen wszystkich swoich papierów bezdrzewnych powlekanych i bezdrzewnych gatunków papieru niepowlekanego o 7-10 proc. Nowe ceny będą obowiązywały od 1 czerwca. Firma potwierdza, że ​​jest to „dodatek do wcześniej ogłaszanej i wprowadzonej już podwyżki”. Wiadomość nadeszła nieco ponad miesiąc po ogłoszeniu przez Sappi podwyżek cen, które weszły w życie na początku kwietnia br. Przedstawiciele Sappi zastrzegają również, że prawdopodobny jest dalszy wzrost: Gwałtownie rosnące koszty surowców i stawek frachtu ze względu na globalne ograniczenia logistyczne sprawiają, że wzrost ten jest nieunikniony. Możliwy jest też dalszy wzrost, w miarę kontynuacji tego trendu. Zespół sprzedaży Sappi będzie w kontakcie z klientami w celu omówienia dalszych szczegółów zmian oraz „wsparcia wdrożenia, z uwzględnieniem indywidualnych umów”.

W zeszłym miesiącu Feldmuehle i Mitsubishi HiTec Paper również zapowiedziały wzrost cen swoich produktów. Wśród innych dostawców przemysłowych, którzy ogłosili niedawne podwyżki cen z powodu rosnących kosztów surowców i logistyki, znajdują się między innymi producenci farb.

Opracowano na podstawie informacji portalu Printweek