Przełomowa technologia produkcji płyt flekso Esko i Asahi
22 kwi 2021 08:16

Firmy Esko i Asahi Photoproducts zaprezentowały na tegorocznych targach virtual.drupa w pełni zautomatyzowaną linię do obróbki płyt fleksograficznych CrystalCleanConnect.

W CrystalCleanConnect połączyliśmy kluczowe technologie sprzętowe i programowe obu firm, oferując szereg przełomowych korzyści od fazy projektu po druk – powiedział Pascal Thomas, dyrektor działu fleksograficznego w Esko. -CrystalCleanConnect zapewnia czystsze, bardziej przyjazne dla środowiska działania, które upraszczają proces produkcji płyt flekso, poprawiają bezpieczeństwo i zapewniają niezmienną jakość druku.

Esko, globalny twórca zintegrowanego oprogramowania i rozwiązań sprzętowych dla rynku opakowań i etykiet, współpracuje z firmą Asahi Photoproducts, pionierem w dziedzinie rozwoju fotopolimerowych płyt fleksograficznych, nad innowacyjnym rozwiązaniem do produkcji płyt fleksograficznych. CrystalCleanConnect w pełni automatyzuje cały proces produkcji płyt drukowych, od obrazowania i naświetlania po wykonanie płyty, redukując liczbę etapów tego procesu z 12 do zaledwie jednego. Odpowiada to skróceniu czasu pracy operatora z 36 minut w procesie produkcji i docinania płyt do zaledwie 2,5 minuty na wykonanie wszystkich etapów przetwarzania.

Dzięki CrystalCleanConnect korzyści operacyjne dla firm są równie wyraźne, jak korzyści dla środowiska - powiedział Pascal. Wskutek usunięcia tak wielu etapów procesu czas potrzebny operatorowi ulega natychmiastowemu skróceniu o 90 proc., co nie tylko eliminuje ryzyko popełnienia błędu przez człowieka, ale również zapewnia natychmiastowy wzrost wydajności. Jakość jest zapewniona dzięki harmonijnie współpracującym technologiom Asahi i Esko, a kombinacja zwiększonej wydajności i jakości zapewnia średni wzrost OEE urządzenia o 25proc.

Holistyczne podejście do łączenia technologii

Dieter Niederstadt, kierownik techniczny ds. marketingu w Asahi Photoproducts, dodał: Flekso musi upraszczać procesy, a przy okazji poprawiać jakość, spójność i rentowność. W ten sposób może stworzyć nowe możliwości biznesowe i z sukcesem przekształcić się w technologię drukowania, która dobrze balansuje się ze środowiskiem naturalnym.

Ta przełomowa innowacja różni się pod wieloma względami od innych rozwiązań dostępnych na rynku - stwierdził Niederstadt. -  Nie jest to tylko liniowe zgromadzenie dostępnych procesów produkcji płyt, ale raczej holistyczne podejście do łączenia technologii kompletnego łańcucha wartości prepress, z wykorzystaniem inteligentnego węzła automatyzacji jako szkieletu i serca rozwiązania. CCC, dostarczając płytę gotową do montażu, w istocie przesuwa granice aktualnych możliwości automatyzacji płyt, jest też pierwszym zautomatyzowanym rozwiązaniem produkcyjnym niewymagającym stosowania w procesie produkcji wymywalnych rozpuszczalników na bazie lotnych związków organicznych.

Pascal Thomas dodał: W Esko od dawna koncentrujemy się na poprawie jakości, produktywności i łączności procesu produkcji płyt. Wspólnie z Asahi Photoproducts przenosimy proces flekso na zupełnie nowy poziom, umożliwiając naszym klientom osiągnięcie jeszcze większej konkurencyjności, a jednocześnie gwarantując, że będą oni w stanie sprostać obecnym wymaganiom w zakresie elastycznych i zrównoważonych dostaw.

Z CrystalCleanConnect naszym nadrzędnym celem jest poprawa ogólnych wyników biznesowych i rentowności naszych klientów – podsumował Pascal.

Opracowano na podstawie informacji firmy Esko