Norske Skog wchodzi na rynek opakowań
3 maj 2021 12:00

Producent papieru Norske Skog poinformował o decyzji przestawienia maszyny do produkcji papieru gazetowego w zakładzie w Bruck (Austria) na produkcję tektury opakowaniowej z recyklingu. Projekt uzyskał wsparcie finansowe lokalnych banków.
Ta decyzja inwestycyjna zapowiada nadejście nowej ery dla Norske Skog i stanowi znaczący etap na naszej drodze do stania się pierwszoplanowym niezależnym europejskim producentem tektury wysokiej jakości, odnawialnej i ekologicznej. Projekt konwersji maszyny obrazuje nieodłączny potencjał naszych zakładów przemysłowych i wzmacnia naszą bazę aktywów, a także zapewni przypływ dochodów Norske Skog w nadchodzących dziesięcioleciach – stwierdził Sven Ombudstvedt, CEO Norske Skog.

Przebudowana maszyna papiernicza rozpocznie produkcję w 4. kwartale 2022 roku. Będzie mogła wytwarzać 210 000 ton tektury falistej w całości z włókien recyklowanych w 2. kwartale 2025.

Zakład będzie wykorzystywał parę pochodzącą z nowej fabryki przetwarzania odpadów, która rozpocznie działalność w 1. kwartale 2022 r.

Druga maszyna papiernicza w zakładzie w Bruck, o zdolności produkcyjnej 265 000 ton papieru magazynowego LWC, będzie kontynuować produkcję.

Tak jak zapowiadano w czerwcu 2020 r., Norske Skog planuje produkować w Europie 765 000 ton tektury recyklowanej. W tym celu przebudowuje maszynę PM3 w Bruck, a także PM1 w papierni Golbey zlokalizowanej we francuskich Wogezach.

Ostateczna decyzja o inwestycji w przebudowę maszyny Golbey PM1 jest oczekiwana w 2. kwartale br.

Te dwie przerobione maszyny, których transformacja będzie kosztować ok. 350 mln euro, powinny generować roczny zysk (przed opodatkowaniem i amortyzacją) w wysokości 700-800 mln NOK (koron norweskich), tj. 70-80 mln euro w latach 2025-2026, uwzględniając tendencje cenowe tektury falistej i włókien z recyklingu.

Opracowano na podstawie graphiline.com