Nowe opcje automatyzacji dla Onset X HS
5 maj 2021 11:23

Najnowsza seria urządzeń z płaskim stołem do druku produkcyjnego jest teraz jeszcze szybsza dzięki wprowadzeniu technologii robotyki do automatycznego nakładania i zdejmowania nośników.

Po sukcesie gamy Onset X HS firm Fujifilm i Inca Digital, ta seria urządzeń wielkoformatowych o ultrawysokiej wydajności została teraz wyposażona w zautomatyzowaną technologię, która usprawni produkcję wysokonakładową, skróci czas zmiany zlecenia i ograniczy konieczność interwencji obsługi między nakładami.

Wykorzystując roboty Dual Flex i High Five, seria obejmuje konfigurację półautomatyczną (z nakładaniem ręcznym i zdejmowaniem automatycznym), a także w pełni automatyczny system nakładania, zdejmowania i układania w stos, przeznaczony specjalnie do pracy z trudnymi materiałami takimi jak niesezonowana tektura falista.

Nowe opcje automatyzacji dostępne w maszynach z serii Onset X HS są wynikiem bliskiej współpracy z ich obecnymi użytkownikami — mówi Matt Brooks, head of products & solutions w Inca Digital. - Z biegiem czasu pełna automatyzacja z pewnością się upowszechni. Dzięki wprowadzeniu wysoko zaawansowanych robotycznych ramion firmy ABB oraz unikatowej, zaprojektowanej przez Inca technologii zdejmowania arkuszy użytkownicy maszyn Onset X mogą teraz produkować wyjątkowo duże nakłady wysokiej jakości wydruków w jeszcze krótszym czasie. Ultrawysoka wydajność i szybka zmiana zleceń optymalizują poziomy produkcji na niespotykaną skalę.

Maszyny z serii Onset X HS można wyposażyć w jedną z czterech opcji automatyzacji – system półautomatyczny 3/4, w pełni automatyczny system nakładania arkuszy, w pełni automatyczny system obsługi do niesezonowanej tektury falistej oraz w pełni automatyczny system obsługi ze zintegrowanym elastycznym nakładaniem.

System automatyzacji 3/4 umożliwia drukowanie na pojedynczych arkuszach, wielu arkuszach oraz dwustronnie z pasowaniem. Operator nakłada arkusze na stół podawczy, a system wykonuje pozostałe czynności, odkładając wydruki na paletę w celu ułatwienia dalszego transportu. Co więcej, system zapewnia operatorowi natychmiastowy, bezpośredni dostęp do stołu i punktów pasowania, umożliwiając szybką zmianę trybu pracy z ręcznego na półautomatyczny.

W pełni automatyczny system nakładania podłoży jest przeznaczony do sezonowanych i stabilnych wymiarowo arkuszy. Działa w połączeniu z modułem 3/4, zapewniając pełną automatyzację i obsługując wiele arkuszy z wysoką precyzją pasowania. Jednostkę nakładającą można odsunąć od drukarki, aby uzyskać dostęp do jej stołu.

Rozwiązanie do tektury falistej obejmuje w pełni automatyczny system obsługi, zaprojektowany specjalnie pod kątem trudnych podłoży takich jak niesezonowana tektura falista. Przenoszenie z podsysem zapewnia precyzyjną pracę, od ramienia robota podnoszącego arkusze, przez układanie na stole do druku, aż po odkładanie na stos na palecie.

Dual Flex – to unikatowe, w pełni automatyczne rozwiązanie ze zintegrowanym elastycznym nakładaniem, które umożliwia drukarniom płynne przejście między załadunkiem stołu montażowego i automatyzacją przy użyciu dwóch robotów. To rozwiązanie oferuje pełne możliwości nakładania i zdejmowania elastycznych, półsztywnych i sztywnych arkuszy oraz płynną zmianę operacji. W trybie całkowicie automatycznym dwa roboty oferują również opcjonalny tryb „flip to print” – High 5 – do druku dwustronnego z pasowaniem przód/tył bez udziału operatora.

Szybki i zaawansowany system obsługi ma kluczowe znaczenie dla pełnej wydajności maszyny Onset X, pomagając z maksymalną szybkością realizować zadania i zmieniać zlecenia w przypadku większych nakładów — kontynuuje Brooks. - Cieszymy się z wprowadzenia na rynek tych zaawansowanych opcji automatyzacji, które pomogą naszym klientom osiągnąć optymalną wydajność i jakość druku. Już obserwujemy ogromne zainteresowanie nowymi typami automatyzacji.

Firmy Fujifilm i Inca Digital od dawna prowadzą owocną współpracę, odkąd to w 1999 roku wspólnie wprowadziły pierwsze na świecie szerokoformatowe drukarki atramentowe UV — mówi Kevin Jenner, european marketing manager, Fujifilm Wide Format Inkjet Systems. - Seria Onset X już od kilku lat wyznacza standardy jakości i produktywności w branży i cieszymy się, że możemy zaoferować naszym klientom kolejny wzrost szybkości i wydajności.

Opracowano na podstawie informacji firmy Fujifilm