Drukuj Smart
23 maj 2021 16:04

Podczas czerwcowego wydarzenia „It’s Showtime” firma Heidelberg zaprezentowała m.in. nową maszynę drukującą Speedmaster CX 104, łączącą sprawdzoną niezawodność z innowacjami technicznymi i wyjątkową koncepcją obsługi, dzięki której drukowanie staje się przyjemnością. Inteligentne systemy wspomagające, takie jak Intellistart 3 i nowy Intelliline, rewolucjonizują proces zmiany prac. Uniwersalna maszyna w nowym formacie może z łatwością drukować na szerokim spektrum podłoży – od cienkich papierów po sztywne kartony. Z prędkością do 16 500 ark./h jest ona również w stanie sprostać różnym wymaganiom w zakresie wydajności. Speedmaster CX 104 może być dowolnie skonfigurowany pod kątem potrzeb użytkownika, co oznacza bezpieczeństwo inwestycji. 


Wszechstronny zawodnik

Maszyna Speedmaster CX 104 poradzi sobie z każdym zleceniem – od druku opakowań przez druk reklamowy po druk etykiet, od papieru o niskiej gramaturze po kartony. Umożliwia ona obróbkę szerokiej gamy podłoży i może być wyposażona w różne pakiety dodatkowe dostosowane do potrzeb klienta. Na przykład pakiet KartonKit zapewnia niezawodny transport arkuszy podczas obróbki opakowań składanych. Moduł złocenia na zimno FoilStar umożliwia uzyskanie różnorodnych wykończeń – robiących wrażenie efektów metalicznych, które podnoszą wartość produktów poligraficznych. Technologia UV zapewnia efekty wysokiego połysku i skraca czas przekazania pracy do introligatorni, a nowy, innowacyjny zespół lakierujący łączy najwyższe standardy wykończenia z wyjątkowym komfortem obsługi. Maszyna Speedmaster CX 104 jest niezwykle ekonomiczna i wyróżnia się oszczędnym oraz wydajnym procesem produkcyjnym. Wysoce zautomatyzowany, wysokowydajny samonakładak oferuje dużą stabilność pracy. Zapamiętane profile dla różnych podłoży umożliwiają w pełni automatyczne wstępne ustawienie wszystkich istotnych parametrów. Rezultatem są zminimalizowane czasy przygotowania i wysokie prędkości produkcji. Dzięki innowacyjnej technologii suszenia DryStar LE UV i DryStar LED można wykorzystać wszystkie zalety druku UV bez żadnych ograniczeń. 

Forma i funkcjonalność

Speedmaster CX 104 to maszyna dostosowana do użytkownika, a nie odwrotnie. Metoda drukowania zależy od zastosowania. Dzięki elastycznej konfiguracji maszyny, dodatkowemu obiegowi mycia zespołu farbowego, rakli i cylindrów drukowych można łatwo przełączać się między konwencjonalnymi i natychmiast utrwalanymi farbami UV – szybko i ekonomicznie. Funkcja Auto Protect znacznie zwiększa żywotność wałków farbowych; jeśli po zmianie zlecenia 

zespół drukujący nie jest potrzebny, jest on automatycznie myty i nakładany jest środek ochronny na wałki. Gdy jest ponownie potrzebny, pasta zabezpieczająca wałki zostaje automatycznie spłukana. 

Speedmaster CX 104 ustanawia nowe standardy w zakresie ergonomii i bezpieczeństwa. Innowacyjny, całkowicie zmodernizowany zespół lakierujący został zaprojektowany z myślą o różnorodności i wydajności. Ulepszona wymiana wałków w przeprojektowanym zespole powlekania sprawia, że proces przygotowania do pracy jest wyraźnie łatwiejszy, bezpieczniejszy i szybszy. 

Integracja ze sterownikiem maszyny poprzez Prinect Press Center XL 3 oferuje wiele opcji zdalnego sterowania takich jak regulacja registra, docisku czy aktywacja czyszczenia arkuszy. Korzyścią jest ponownie skrócenie czasu potrzebnego na wykonanie tych czynności oraz znaczne zwiększenie dostępności i ekonomiczności maszyny. 

Ergonomiczna konstrukcja zapewnia optymalne środowisko pracy. Nowy podest z poręczami i dobrze przemyślana koncepcja stopni zapewniają doskonały dostęp do maszyny. Wszystkie jej części są łatwo dostępne, a obsługa maszyny jest bezpieczna. Przestoje zostały znacznie zredukowane, więc ogólna wydajność wzrasta. Dzięki inteligentnym rozwiązaniom konstrukcyjnym lepsza ergonomia pracy operatora nie oznacza konieczności zajmowania większej przestrzeni. 

Speedmaster CX 104 cechuje maks. prędkość do 16 500 ark./h dla wszystkich rodzajów podłoży, od cienkiego papieru po karton. Zaawansowana automatyzacja zapewnia krótszy czas przygotowania do pracy, mniej makulatury i niezmiennie wysoką jakość druku. Dzięki technologii UV możliwa jest natychmiastowa obróbka po druku. Suszarki DryStar LE UV i DryStar LED stanowią synonim wysokiej wydajności energetycznej i krótkich czasów przygotowania. Nowy, wysokowydajny odciąg mgły farbowej gwarantuje czyste środowisko pracy. 

Diabeł tkwi w szczegółach

Prinect Press Center XL 3, jedyna w swoim rodzaju nawigacja z Intellistart 3 oraz inteligentne systemy wspomagające zapewniają przewidywalne wyniki i zwiększoną wydajność. Wysoka produktywność osiągana jest dzięki monitorowaniu ustawień i przebiegu procesu drukowania dla całej produkcji: Prinect Inpress Control 3 automatycznie mierzy i kontroluje barwę oraz register. W pełni automatyczna sekwencyjna zmiana płyt możliwa jest dzięki funkcji AutoPlate Pro. Niezawodny system transportu arkuszy AirTransfer z uniwersalnymi chwytakami na bębnie transferowym umożliwia transport podłoży o grubości od 0,03 do 1,0 milimetra, a także szybkie i łatwe przestawienie na różne rodzaje papieru i kartonu. W pełni automatyczne urządzenia myjące dla zespołu farbowego, cylindrów drukowych i cylindrów dociskowych charakteryzują się monitorowaniem opartym na czujnikach i wyjątkowo krótkim czasem mycia. Wash Assistant znajduje najlepszy program dla danego zadania, zapewniając optymalne rezultaty przy użyciu jedynie niewielkiej ilości środka myjącego. Ochrona wałków Auto Protect zapewnia w pełni automatyczną ochronę nieużywanych wałków farbowych podczas pracy. Szybkie i łatwe czyszczenie możliwe jest dzięki samokalibrującym się i bezobsługowym strefom farbowym. Oprogramowanie Color Assistant Pro automatycznie dostosowuje wstępne ustawienia nafarbienia do różnych papierów, farb i warunków drukowania na podstawie arkusza OK. 

Mniej złożoności, większe zyski 

Prinect Business i Prinect Production integrują wszystkie etapy produkcji poligraficznej w jeden spójny proces: od kalkulacji kosztów, poprzez produkcję prepress, druk i postpress, aż po fakturowanie. Dzięki Prinect użytkownik korzysta ze wszystkich funkcji przepływu pracy, ale płaci tylko za faktycznie wyprodukowany nakład. Inteligentne maszyny Heidelberg generacji 2020 wykorzystują całe spektrum możliwości cyfrowych, co sprawia, że jest to najbardziej zautomatyzowana i inteligentna generacja maszyn Speedmaster. Wyraźny nacisk na wydajność niezależną od operatora w nowym Speedmasterze przenosi filozofię Push to Stop firmy Heidelberg na zupełnie nowy poziom. Zintegrowana komunikacja w całym łańcuchu procesów połączona z inteligentną automatyzacją to przyszłość nowoczesnej produkcji poligraficznej, zarówno dla mniejszych firm, jak i dużych drukarń przemysłowych. Inteligentna produkcja redukuje złożoność i przyspiesza procesy w sposób autonomiczny. Całkowita efektywność sprzętu jest kluczowym wskaźnikiem wydajności służącym do oceny, jak efektywnie system produkcyjny działa w praktyce. Składają się na nią czynniki takie jak dostępność, wydajność i jakość. Średni wskaźnik OEE wynosi obecnie ok. 20 proc. we wszystkich klasach formatów. Maszyny Speedmaster z OEE wynoszącym 50 proc. i więcej oraz z 90 milionami zadrukowanych arkuszy rocznie są dowodem na to, że można to poprawić. Dzięki funkcji Push to Stop, szerszej automatyzacji procesów i inteligentnym systemom wspomagania maszyny Speedmaster generacji drupa 2020 umożliwiają jeszcze bardziej wszechstronne i autonomiczne drukowanie. 

Minimalizacja zużycia energii, maksymalizacja wydajności

Speedmaster CX 104 jest pod każdym względem ukierunkowany na produkcję przyjazną dla środowiska. Urządzenia peryferyjne są optymalnie dopasowane do maszyny i pomagają zapewnić oszczędne drukowanie. Dzięki systemowi CombiStar i elastycznemu wyposażeniu maszyny w specjalne pakiety można zredukować stosowanie alkoholu lub całkowicie z niego zrezygnować, co stanowi istotny wkład w ekologiczną produkcję poligraficzną. Wyjątkowy, energooszczędny i kompaktowy centralny nawiew powietrza AirStar Pro zapewnia wysoką wydajność. Łączne zużycie energii niezbędnej do suszenia może być zredukowane nawet o 50 proc. Również elektronicznie sterowany napęd Speedmaster CX 104 charakteryzuje się imponującą efektywnością energetyczną oraz energooszczędną funkcją standby, za pomocą której w razie konieczności przerwania produkcji można jednym przyciskiem przełączyć maszynę w tryb oszczędzania energii. Na życzenie maszyny Speedmaster CX 104 mogą być również produkowane w sposób neutralny pod względem emisji dwutlenku węgla. Oznacza to, że wszystkie powstałe emisje CO2 są kompensowane przez inwestycje w certyfikaty. 

Najnowsza generacja maszyn Speedmaster umożliwia produkcję zgodną z zapotrzebowaniem, którą producent nazywa „Simply Smart”. Heidelberg dostarcza maszyny, oprogramowanie, materiały eksploatacyjne i usługi, zaś użytkownik płaci za liczbę wydrukowanych arkuszy, a więc za „produktywność na żądanie”, którą można elastycznie dostosować do potrzeb. Usługa Heidelberg Smart Print Shop została wykreowana z myślą o zwiększonej produktywności i większej wydajności oraz podejmowaniu decyzji w oparciu o dane pozyskiwane w czasie rzeczywistym. Kierunek jest jasny: cyfrowo połączona, inteligentna i wysoce zautomatyzowana drukarnia jutra.  AN